42,000 Kibritten Dev Bir Küre Yapıp Ateşe Veren Çılgın Adam!

0
690

Bazen aklımıza şahane bir fikir gelir, ama sadece bir fikir olarak kalır. Ancak Reddit kullanıcısı wallacemk bir gün kibritlerle oynarken aklına gelen “acayip” bir düşünceyi hayata geçirmeye karar verdi ve zorlu bir sürecin sonunda bunu başardı.

Üstelik aklına bu fikir düştükten tam bir yıl sonra, projesi internette büyük ilgi gördü. “Tam 10 ay uğraştım ve bu proje bana yaklaşık 500 Dolar’a mal oldu,” diye özetliyor Wallace 42,000 kibritten oluşan dev küresini. Tüm bu kibritleri birbirine yapıştırmak aşırı zahmetli ve detaylı bir iş olsa da, Wallace’ın bu işi yarıda bırakmaya hiç niyeti yoktu.

New York’lu Wallace, bu ilginç proje için tam bir yıl uğraştı.

“Bir gün kibritlerle oynarken, kafamda kibritleri birbirine yapıştırarak yaratabileceğim dev bir küre canlandı.”

“Projeye ilk başladığımda kaç kibrite ihtiyacım olacağını bilmiyordum. Marketten 300’lük kibrit kutuları almaya başladım. Sanırım benim çılgının teki olduğumu düşündüler. Modelleme programı Rhino’da kibritten küremin neye benzeyeceğini anlamak için çizimler yapmaya başladım.”

“Ve sonra yapıştırma işi başladı. Bu bölümde duygusal ve zihinsel durumum sürekli değişkenlik gösterdi. Saatler ve saatler boyunca bu işle uğraştım. Bu fotoğrafı çektiğim sıradaki ruh halim heyecanlı ve iyimserdi. Küre yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştı!”

“Bu fotoğrafı çektiğimde coşkum yerini bu küre için harcayacağım zaman, enerji ve kibritin ne kadar fazla olacağını kavramanın ağırlığına bırakmıştı. Şekil güzel bir şekilde ortaya çıkıyordu ama proje çok fazla emek istiyordu. İstediğim kadar hızlı ilerleyemiyordum.”

“Çok geçmeden, kibritleri başları aynı yöne bakacak şekilde dizmenin daha hızlı yapıştırmamı sağladığını keşfettim. Bir seferde 7 kibrit birden alıp sıcak tutkalla küreye yapıştırabiliyordum.”

“Yolu yarıladığım için çok mutluydum. Ama 300’lü kibrit kutuları tükettiğimi ve tek bir kutuyla tek bir katmanı bile tamamlamanın imkansız olduğunu fark ettiğimde, mutluluğum bir anda sönmüştü. Yani projenin ortaları çok depresif bir dönemdi.”

“Ama yine de devam ettim! Kürem de büyümeye devam etti! Ama bir küreden çok, bir çocuğun elinden çıkmış bir küreye benziyordu. Mükemmelliyetçi olmaktan vazgeçmem gerektiğini anladım.”

“Çok yakın ama çok uzaktım. Ayrıca kavisin içine ulaşmak daha da zorlaştığı için kibritleri yerleştirmek daha da zorlaşmıştı. Bu projeyi bir metal atölyesinde yapıyordum ve kibritleri kıvılcımlardan korumak gibi eğlenceli bir işle daha uğraşıyordum!”


“Bu fotoğrafa bayılıyorum. Mükemmel bir küre değil belki ama insan bakmaktan zevk almaya başlıyor artık.”


“Kaç kibrit harcadığımı hesaplamak için bütün boş kibrit kutularımı sakladım. Tamı tamına 140 paketle projeyi bitrdim, yani toplam 42,000 kibritle. Benin kibrit sayısı tahminim olan 62,654’ten hayli farklı bir sayıydı. Belki her pakette tam olarak 300 kibrit yoktu. Belki mükemmel bir küre yapmadım (ki yapmadım). Belki kibritlerin boyutları farklıydı (ki öyleydiler).”

“Ve işte ortaya bu çıktı! Yeşil kibritlerin hepsi aynı renkte değil, ama neden böyle hiçbir fikrim yok. Küreyi tam 10 ayda tamamladım. Geceler ve hafta sonları boyunca çalıştım. Ama buna değdi. Şimdi yapılması gerekeni yapma zamanı!”

 

Ve işte büyük an:

 

Kaynak: https://www.boredpanda.com/sphere-of-42000-matches-wallacemk/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here