Bir Eğitimpedia Annesi: Savaş, Terör, Felaket… Anlatmak ya da Anlatmamak

0
833

Size iki küçük kızın hikâyesini anlatayım mı?

Bir okul toplantısında kulak misafiri oldum, bu anlatılanlara… Ben söyleyenlerin yalancısı olayım. Okuyanlara da bu satırların arasından kendi doğrularını ve yanlışlarını seçmek düşsün.

Her şey üçüncü sınıfta başlamış. O yıl sınıfa Suriye’den yeni bir öğrenci katılmış. Arkadaş canlısı olan bir diğeri ise hemen onunla tanışıp kaynaşmak istemiş ama işler umduğu gibi gitmemiş.
Bir süre sonra annesiyle sohbet ederken konu Suriyeli çocuğa gelmiş:

“Herkese çok kaba davranıyor. Bizi itiyor, istemiyor.”

Annesi de bu sitenin sayfalarını okuyan pek çok ebeveyn ya da eğitimcinin verebileceği türden bir yanıt vermiş.

“Bak, yavrum. Arkadaşın Suriye’den gelmiş. Orada yaşananları biraz biliyorsun. Çok sıkıntı çekmiş olmalı. Şimdi buraya da uyum sağlamakta güçlük çekiyor olabilir. Üzgün ya da öfkeli olabilir. Hoşgörülü ol. İlk adımı sen at…”

Neler söylediğini tahmin edebilirsiniz.

Ertesi gün çocuk eve geldiğinde çok öfkeliymiş. İlk adımı atma çabaları ağzından dökülen “savaşı biliyorum, bizimle de savaşmaya çalışma” gibi acemice kelimelerle birleşince, hele de araya dil uyuşmazlığı girince, birbirini anlamama hali büyük bir kavgaya dönüşmüş.

Annesine büyük bir öfkeyle sormuş:
“Anne bombardıman nedir? Ben de görmek istiyorum!”

Sessizlik…

Öyle tekinsiz bir dönemden geçiyoruz ki… Tüm anne, babalar çeşitli düzeylerde aynı kaygıları paylaşıyor:

Anlatmalı mıyım? Anlatmamalı mıyım? Anlatacaksam ne kadarını anlatmalıyım?

Birinci kabul. Anlatmalıyız.

Bu sayfalara kaynak sağlayan ve bu sayfaları takip eden büyük çoğunluğun uzlaştığı üzere yaşadığımız dünyadaki olumsuzlukların çocuğun dünyasını karartmayacak basitlikte, yumuşak bir şekilde ifade edilmesinin doğru bir tavır olduğunu düşünüyoruz. Bu bir…

İkinci önemli konu, ne kadar anlatacağımız…

Çok fazla detay, vesvese, önlem, politik angajmana girmek çocuğun dünyasına haksız yere müdahale etmek olur. Bu durumda çocuğun ya kafası karışır, gereksiz yere kaygılanır ya da “annem babam gene konuşmaya başladı” der dinlemez ve konudan uzaklaşır. İkinci olasılığı sakın hafife almayın, hele de şehir hayatında ergenlik bu kadar öne alınmışken. Yani asıl mesele bilgi verirken dengeyi korumak, kantarın topuzunu kaçırmamak. Bu konuda da büyük oranda uzlaştığımızı sanıyorum.

Ve üç… Daha fazlasını anlatmak için çocuğun bize soru sormasını bekleyelim.

Doğru. İlke olarak sınırlı bir bilgilendirme sağladıktan sonra konu üzerinde daha fazla konuşmak için çocuğun bize soru sormasını bekleyelim. Sordukları üzerinden yine rahatsız edici detaylara fazla girmeden olabildiğince objektif bilgi vermeye devam edelim. Bu konuda da ilke olarak anlaşıyor muyuz?

İşte bu üçüncü aşamada zıplamak her zaman öyle kolay olmayabilir.

Muhtemelen çocuk anne veya babasına yönelttiği soruyu, onlara sormadan çok önce kendi akranlarına sormuştur. Ya da o soru akranlar arasındaki paylaşımlar nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Ve siz kesinlikle cevap vermek istemediğiniz bir soruyla karşılaşabilirsiniz.

Tüm ebeveynler çocuklarını kusursuz ve korunaklı bir dünyada büyütmek isterler ve bunun için çaba gösterirler. Anne, babalığın doğasında bu vardır. Ne yazık ki bu hayal, her daim gerçeklerle çatışır. Büyümekte olan çocuğun doğasında ise çatışa çatışa anne-babanın kurduğu hayal evreninden çıkıp kendi merak ettiği başka bir dünyaya gitmek vardır. Anne-baba olarak bunu kabul ettiğimizde, istemediğimiz bir soruyla karşı karşıya kaldığımız zaman çocuğumuzu korumak refleksiyle panik halinde “hayır, buna cevap veremem” demenin de çok yetersiz bir tepki olduğunu görebilmemiz de gerekiyor.

Güzel bir paragraf oldu değil mi? Yine de üçüncü aşamada zıplamak hiç kolay değil. Çünkü sonunun nereye varacağını bilmiyoruz.

Peki, hikâyenin neresinde kalmıştık?

Sessizlik…

Annesi bir an düşünmüş. Kısaca “hayır” deyip kestirip atmak içine sinmemiş. Öyle ya, çocuk evdeki ya da ya da arkadaşlarından birine bahşedilmiş tabletlerden birini ele geçirip kendince araştırmalara girebilirmiş. Onun yerine çocuktan biraz zaman istemiş:

“Hayır, sana şu anda bir bombardıman görüntüsü gösteremem. Bir anne olarak sana çok üzüleceğin, etkisinde kalacağın görüntüler göstermek kötülük olur.  Yine de sana bombardımandan sonra bir şehrin neye benzediğini gösteren bir görüntü bulup seninle paylaşacağım. Yeter ki bana biraz zaman ver.”

Sanmayın ki anne bu kararı gönül ferahlığıyla almış. Dedik ya, kolay değil üçüncüde zıplamak…
Ertesi gün çocuk okula gittiğinde, annesi araştırmış. Çok uzaktan geniş açıyla çekilmiş yıkılmış bir şehir görüntüsü, uçaktan düşen bir bomba ve uzaktan üzerinde duman tüten bir şehrin bulunduğu, fonda da sunucunun şehir için ağlamaklı bir sesle dua ettiği bir haber videosu bulmuş.

Akşam videoya birlikte baktıktan sonra çocuk “biraz daha görmek istiyorum” demiş, ama annesi “olmaz” deyince üstelememiş.

Bir sonraki gün iki kız bir kavgaya karıştıkları için rehberlik bölümüne çağrılıp uyarı almışlar. Sınıftaki birkaç çocuğun Suriyeli öğrencinin arkasına geçip “bombalar geliyor, korkuyor musun!” diye bağırmaları her ikisini de çok kızdırmış. Öfkenin dozu fazla kaçmış, biraz ileri gitmişler.

Biz bu anlamadığımız kargaşanın içinde “çocuğumu bu endişelerden nasıl koruyabilirim?” diye debelenirken, çoğu zaman -görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz- gerçek onların da bu kargaşadan haberdar ve üzerinde konuşuyor olmaları… En özel, en fanuslu okullara gittikleri durumda bile…

Neyse ki, bu hikâye mutlu sonla bitiyor. Birlikte “uyarı” almanın tutkalıyla iki kız çok iyi arkadaş olmuşlar. Çok iyi iki arkadaş…

Anne ve babalara gelince… Ne yazık ki bu yazının sonunda muradına erecekleri hazır bir formül yok. Hikâyedeki annenin de ne kadar doğru davranmış olduğu tartışma konusu.

Sevgili anne, babalar… Bu zor zamanlarda muhtaç olduğumuz dirayet, ense kökümüzde ya da saç diplerimizde yattığı söylenen sezgilerimizde ya da kalbimize doğru bir yerlerde olabilir. Yeri kesin olarak bilinemiyor.

Kimse bilmiyor.

 

Bir Eğitimpedia Annesi

 

 

Fotoğraf: Blend Images – KidStock/Brand X Pictures/Getty Images

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here