Çocuklar Kadar Önyargısız Olabilmek…

0
1885

Sophia kendi başına tuvalet yapmayı öğrendiği için anne ve babası kendi istediği bir oyuncağı alması için ona izin verdi. Sophia yeni bir oyuncak bebek istediğinde kimse şaşırmadı, çünkü bu küçük kız bebeklere bayılıyordu. Ancak gittikleri mağazadaki bir görevli Sophia’nın bütün heyecanını mahvetti. Hem de sadece bebeğin ten rengi yüzünden!

Mağaza görevlisi önce küçük kıza “Bir doğum gününe mi gidiyorsun?” diye sordu. Ardından da elindeki oyuncağı bir arkadaşı için seçip seçmediğini. “Kızım görevliye boş boş baktı ve ben de Sophia’nın tuvalet yapmayı öğrendiği için kendisine seçtiği bir oyuncak olduğunu açıkladım” diyor Sophia’nın annesi. “Kadın bana şaşkın şaşkın baktı ve Sophia’ya dönüp, ‘İstediğin oyuncağın bu olduğundan emin misin tatlım?’ diye sordu.”

Sophia kendinden emin bir şekilde “Evet, lütfen!” diye cevap verdi ama kadın yine de  vazgeçmedi. “Ama bu bebek sana benzemiyor. Sana benzeyen daha bir sürü oyuncak bebeğimiz var” diye devam etti mağaza görevlisi.

Sophia’nın annesi bir anda çok sinirlendi, ama o daha bir şey söylemeye kalmadan Sophia bebeğin neden kendisine benzediğini anlatmaya başladı. “Evet, bana benziyor. O da doktor, ben de doktorum. Ve ben güzel bir kızım ve o da güzel bir kız. Saçlarını görüyor musunuz? Peki ya steteskopunu gördünüz mü?”

Görevli sonunda konuşmayı bıraktı. Ama annesi kızının söylediklerinden fazlasıyla etkilendi. “O gün, aslında ten rengimizin önemli olduğu fikriyle doğmadığımıza kesin olarak inandım.”

 

Kaynak: https://www.popsugar.com/moms/Girl-Picks-Out-Doll-Doesnt-Look-Like-Her-43386012?utm_medium=facebook&utm_source=post&utm_campaign=moms

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here