Çocuklar ve Silahlar: Amerikalı Çocukların Üç Numaralı Ölüm Sebebi Silahla Vurulmalar

0
186

Medyada da sık sık haberlerine rastladığımız için Amerika’da çocukların silahla yaralanma ve ölüm oranlarının yüksek olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak yeni bir araştırma bu vakaların sanıldığından da yaygın olduğunu ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde Pediyatri dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Amerika’da her yıl ortalama 5,790 çocuk silahla ilgili yaralanmalar yüzünden acil servislerde tedavi altına alınıyor. Bu yaralanmaların yüzde 21’i kasıtsız bir şekilde gerçekleşiyor. Çalışma, ortalama 1,297 çocuğun silahla ilgili yaralanmalardan dolayı hayatını kaybettiğini de ortaya çıkardı. Bu da silahları, Amerika’daki çocukların üç numaralı ölüm sebebi yapıyor. Diğer iki sebep ise hastalıklar ve boğulma ya da araba kazası gibi kasti olmayan yaralanmalar. Çalışmadan elde edilen bu sayılar, 2012 ve 2014 yıllarına ait 17 yaş altı çocuklarla ilgili verilere dayanıyor.

Araştırmacılar silahla ilgili ölümlerin yüzde 53’ünün cinayet olduğunu bulurken, yüzde 38’inin intihar, yüzde 6’sının kasıtsız ve yüzde 3’ünün kolluk kuvvetlerine ait ya da belirsiz sebeplerden olduğunu ortaya çıkardı. 2010 yılında tüm dünyada silahlarla öldürülen çocukların yüzde 92’sini Amerikalı çocuklar oluşturuyor. Elde edilen bulgulara göre Amerika’da her gün 19 çocuk silahla vurulma yüzünden ölüyor ya da tedavi görüyor.

Silahla ilgili ölümlerin yüzde 82’sini ve silahla ilgili yaralanmaların yüzde 84’ünü oğlan çocukları oluşturuyor. Cinayet oranları en fazla Amerikalı siyah çocuklarda görülürken, en yüksek intihar oranları beyaz Amerikalı çocuklarda.

Çocuklar arasındaki cinayet oranları 2001 ve 2014 yıllarında düşüş gösterse de intiharlar yüzde 60 oranında arttı. Çalışma, intihara teşebbüs eden çocukların üçte birinin depresyonda olduğunu bulurken, dörtte birinin klinik olarak bir akıl sağlığı sorunu teşhisi aldığını ortaya çıkardı. İntiharlar en çok kırsal bölgelere görülüyor.

2016 yılında Amerika’nın iki eyaletinde (Missouri ve Illinois) 1,246 ailenin katıldığı bir başka araştırma daha yapıldı. Ailelerin yüzde 36’sı evlerinde silah olduğunu söylerken, bu ailelerin üçte ikisi evlerinde birden fazla silah olduğunu bildirdi. Araştırma sadece iki eyalete odaklanmış olsa da, araştırmacılar, ailelerin evlerindeki silah yüzdelerinin  ulusal araştırma sonuçlarıyla paralellik gösterdiğini ileri sürdü.

İşte bu yüzden güncel araştırmayı yürüten klinik pediyatri uzmanlarından Dr. Ruth Abaya’nın elde ettikleri “sarsıcı” bulgularla ilgili yaptığı yoruma hak vermemek elde değil: “Sonuçlar maalesef hiç de şaşırtıcı değil.”

 

Kaynak: http://www.newsweek.com/guns-kids-third-leading-cause-death-627209?amp=1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here