Çocuklara Sürekli Bir Şeyler Öğretmek Zorunda Mıyız?

0
3065

Çocuklarımızın giderek daha erken yaşlarda akademik eğitime başlamaları için yaşanan baskılar karşısında onlar için yapabileceğimiz en iyi şey, olabildiğince fazla oyun oynamalarına izin vermektir. Ancak Facebook ve Pinterest’te gezinirken gördüklerim karşısında bazen bu akademik eğitim baskısının bizler farkında bile olmadan evlerimize kadar girip girmediğini merak ediyorum. Acaba her şeyi mutlaka eğitici ve öğretici yapmayı bırakamaz mıyız?

Baktığım her yerde temalı çalışma kağıtları ve çocuklarınızın ‘eğlenceli’ aktivitelerle öğrenmeleri gerektiğini düşündüğünüz şeyleri öğrenmeleri için onları kandırabileceğiniz zeki fikirler görüyorum. Öncelikle öğrenmeyi ‘eğlenceli’ bir hale getirmemiz gerekmiyor. Öğrenmenin kendisi zaten eğlenceli bir şey. Çocuklar öğrenmek için doğarlar ve öğrenmeyi çok severler. Bunu herkes bilir. Ancak onların öğrenme eylemlerini kontrol etme ve yönetme alışkanlığı edinmeye başlarsanız, o zaman öğrenme bütün çekiciliğini kaybetmeye başlar. Ve evet maalesef sonunda gerçekten onları öğrenmeleri için kandırmak zorunda kalabilirsiniz. Bence daha en baştan böyle bir alışkanlık geliştirmemek çok daha mantıklı bir karar olur.

İkinci olarak, çocuklar aptal değildir. Öğrenmeyi ‘eğlenceli’ bir aktivitenin arkasına saklamaya çalıştığınızı anlarlar. Sizin gizli beklentilerinizi ve baskınızı hissederler. Benim kişisel fikrime göre çocukluğun hiçbir döneminde zorla öğrenme diye bir şey olmamalı. Hele erken çocukluk döneminde bunun özellikle olmaması gerektiği fikrindeyim. Ortada acele edecek bir durum yok. En önemli şey oyun. İşte bu yüzden, bu güzel öğrenme sevgisini ve doğuştan gelen merakı bu kadar erken köreltmemeliyiz.

Ve üçüncü olarak, çocukların gerçekten sürekli bir şeyler öğrenmesi gerekiyor mu? Bence gerekmiyor. Aslında bence zaten muhtemelen öğreniyorlar. Ama onların yaşadığı her deneyimin içine elimizden geldiğince çok eğitici ve öğretici şey katmak zorunda değiliz. Eğer çocuğunuz kurbağalara karşı ilgi duyuyorsa, onun bu ilgisini kullanarak kurbağa temalı alfabe çalışma kağıdı çıktılarını önüne koyup el yazısı çalışması yapması konusunda onu kandırmanıza gerek yok. Eğer çocuğunuz yaratıcı biriyse, bitirmesi için tonlarca el işi faaliyetini önüne yığmanıza da gerek yok. Gerçekten bir düşünün, biri size bunu yapsaydı bir daha ilgi duyduğunuz şeyi o kişiyle paylaşmak ister miydiniz? Ben istemezdim.

Çocuklar her halükarda sürekli yeni şeyler öğreniyorlar zaten. Bunu göremiyor ya da ölçemiyor olmanız ya da bunun geleneksel anlamda “akademik” bir şey olmaması, öğrenme gerçekleşmiyor anlamına gelmez. Her öğrenme o kadar belirgin ya da ölçülebilir olmayabilir. Belki de hazır olduklarında sizinle paylaşacaklardır. Belki de sizinle paylaşmak istemiyorlardır. Siz öğrendiğiniz en küçük şeyi bile başkalarıyla paylaşır mısınız? Yoksa sadece kendinize saklamak istediğiniz bazı şeyler var mıdır? Ve en önemlisi, bizler sürekli yargılama ve test etme ve değerlendirme hakkına sahip miyiz ? Sadece gözlemlesek ve güvensek olmaz mı? Neden olmasın?

Beni yanlış anlamayın. Elbette çocuğunuzun ilgisini desteklemeyin, onların öğrenme sürecine hiçbir şekilde dahil olmayın, onlara sorular sormayın ya da fikir önerilerinde bulunmayın demiyorum. Söylemek istediğim asla bu değil! Onları kesinlikle her zaman destekleyin. Sadece bunu yapma şeklimizde daha dikkatli ve duyarlı olmayı öneriyorum. Buradaki beklentilerimiz neler? Çocuk için faydalı olacak şeyin ne olduğunu mu düşünüyoruz yoksa daha çok kendi içimizdeki bir ihtiyacı mı tatmin etmeye çalışıyoruz?

Kontrolü ele alıp yönetmeyin. Gizli bir motivasyonunuz olmasın. Yolu onlar göstersinler. Onlara ne düşündüklerini sorun. Konu hakkında başka neler bilmek istediklerini sorun. Onlarla birlikte merak edin. Onları cesaretlendirin. Eğer isterlerse onlar için kaynak sağlayın. Daha fazlasını öğrenmeleri için onları kütüphaneye götürün. Sadece eğlenin. Onlara güvenin ve öğrenmenin her zaman ve her yerde gerçekleştiğine güvenin. Aceleye gerek yok. Bırakın çocuk olsunlar.

Kaynak: http://happinessishereblog.com/2015/05/stop-trying-to-make-everything-educational/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here