Çocukları Hediye Yağmuruna Tutmamanız İçin 3 Neden

0
368

Ebeveynler çocuklarına hediyeler almaya bayılır. Özellikle de özel günlerde. Peki çocuklara fazla hediye verdiklerinde ne olur?

Çocukları hediyelerle aşırı şımartmak, her zaman geri teper ve dünya tatlısı küçükleri – ne kadar hediye alırlarda alsınlar – asla tatmin olmayan ve şükran duygusu hissetmeyen “zorbalara” dönüştürür. Hediye olayını abartmadan ve bir çocuğu hediye yağmuruna tutmadan önce şu negatif sonuçları da göz önüne almanızı tavsiye ederiz:

Çok Fazla Hediye…

1. Yıkıcı davranışları artırır.

Açgözlü bir şekilde hediyelere doymayan çocuklar, çocukluklarının çok ötesine uzanan negatif sosyal ve duygusal sonuçlardan zarar görürler. Missouri Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu tür çocuklar, yetişkin olduklarında kredi kartı borcu ile yaşamaya, kumar oynamaya ve alışverişkolik olmaya daha fazla eğilimli oluyorlar. Bir hediye dağını tek tek açmak elbette bir mutluluk patlamasına sebep olur. Ama hiçbir kalıcı gücü yoktur. Aksine, daha fazlası için doyumsuz bir açlık doğurur.

2. Özsaygıyı azaltır.

Kalıcı özsaygının kökleri güçlü bir kimlik duygusuna dayanır, materyalizme değil. Aşırılık eşittir artan öz-değer diyemeyiz. Araştırmalar, sahip olunan maddi şeyler ile özsaygı ya da mutluluk arasında hiçbir bağlantı olmadığını gösteriyor. Hatta daha az maddi şeyleri olan ama ebeveynleri ve akranlarıyla pozitif ilişkileri olan çocuklar, özsaygı değerlendirmelerinde daha yüksek puanlar alıyorlar. Bu çocukların daha az davranış problemleri oluyor. Ayrıca bu çocuklar engeller ve zorluklar karşısında, kendilerini aşırı şımartan ebeveynleri olan çocuklardan daha dayanıklı oluyorlar.

3. Kalıcı mutluluk hissini çocukların elinden alır.

Harvard Üniversitesi’nin Journal of Happiness‘te yayınlanan bir araştırmasında, insanların başkaları için aldığı hediyelere, kendileri için aldıkları hediyelerden daha fazla değer verdiği ortaya çıkarıldı. Ve bu “veren insanlar” kişisel bir memnuniyet ölçüsüne ulaştıklarında, kendileri için hediye alan insanlardan sürekli daha yüksek puanlar aldılar. Çocuğunuzun cömertlik duygusu geliştirmesine yardım etmek, sağlıklı bir bağlılık hissi oluşturmasını ve bireysel mutluluğunu artırmasını sağlıyor. Sadece hediyeler almayı seven çocuklar, büyüdüklerinde benmerkezci ve empati yoksunu olmaya daha meyilli oluyorlar.

Üç Çeşit Hediye “Zorbalığı” Var

Hangi çocukların, kendilerini hediyelerle aşırı şımartan ebeveynleri olma ihtimali daha fazla sizce? İster inanın, ister inanmayın ama zorba çocukların. Kendilerini hediyelerle şımartmaları için ebeveynlerine zorbalık yapan çocuklar, bunu yapmayan çocuklar göre onlardan daha fazla hediye alıyorlar:

1. Muhalif Zorba: Hediye talep eder, hakkı olduğunu düşünür. (“Bunu hak ediyorum, bana bunu borçlusunuz.”) Ebeveynlerinin direncini kırmak için şantaja ve tehditlere başvurur. En sonunda ebeveynler huzuru satın almak için hediye satın alırlar. Ama bu asla yetmez. Ebeveynler ne kadar fazla verirse, bu çocuklar o kadar az takdir edecekler ve o kadar fazla talep edeceklerdir.

2. Endişeli Zorba: Hediyeleri sevgiyle bir tutar. Kendini sürekli bir şeylerden mahrum bırakılmış hisseder, her şeyi akranlarıyla kıyaslar, onlar yüzünden umutsuzluğa düşer, yeterince şeye sahip olamamaktan endişe eder ve ihmal edilmekten ya da unutulmaktan korkar. Daha fazla hediye almaları için ebeveynlerini suçlar ve utandırır.

3. Manipülatif Zorba: İstediği şeyi elde etmek için yalanlara ve manipülasyonlara başvurarak ebeveynlerinin güvensizliklerini sömürür. Ebeveynlerinin kendilerini güvensiz hissetmeleri için hangi düğmelere basması gerektiğini gayet iyi bilir. Hediye hedeflerine ulaşmak için her şeyi yapar. Ancak uyaralım: Manipülatif zorbalar istediklerini elde ettikten sonra bile hemen daha fazlası için yeni entrikalar çevirmeye başlarlar.

Ne yapmalı?

1. Hediyelere yönelik sınırlar koyun.

Anlamlı hediyelerin duygusal değeri, hepsi birbirinin aynı olan bir hediyeler dağından çok daha fazladır. Hediye vermeye sınırlar koymak, çocukların daha düşünceli ve ilgili insanlar olmalarını teşvik eder. Ayrıca herkesin eşit düzeyde “alma” ve “verme” hissi yaşamasını sağlar. Ve unutmayın, sanat çalışması ya da şiir gibi ev yapımı hediyeler, en güçlü pillerden bile daha uzun ömürlü anılar yaratabilir.

3. Özsaygıyı geliştiren hediyelere odaklanın.

Seçimleriniz; müzik enstrümanları, boyalar ya da fotoğraf makinesi gibi yaratıcılığı, yeteneği ya da motor becerileri geliştiren hediyelerden yana olsun. Çocuklar yeni beceriler keşfetmeye bayılır. Bu, onların özsaygılarını ve kendilerine olan güvenlerini güçlendirir. Ayrıca kendileri hakkında iyi şeyler hissetmek için çok fazla eşyaya ihtiyaçları olmadığını öğrenirler.

4. Vermenin keyfini öğretin.

Ebeveynleri tarafından başkalarına hediye verme konusunda teşvik edilen çocuklar, insanlarla ve topluluklarla daha güçlü bağlar kurmayı deneyimlerler. Vermenin değerini öğrenmeleri için çocuklarınıza yardım edin.

 

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1

 

 

 

 

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/when-kids-call-the-shots/201511/3-reasons-not-give-kids-too-many-presents?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here