Çocuklarınızı Şımartmadan Onları Nasıl Övebilirsiniz?

0
8570

Muhteşemsiniz! İnterneti kullanan en yakışıklı ve en akıllı kişi olabilirsiniz! Öyle olağanüstü bir ebeveynsiniz ki çocuğunuzu nasıl öveceğinizi öğrenmeye çalışıyorsunuz. Siz gerçekten de ebeveynliğin Stephen Hawking’i olmalısınız. Bunların, çocuğunuzu nasıl övmemeniz gösteren örnekler olduğunu anlamadıysanız bile bu sizin gelmiş geçmiş en zeki ebeveyn olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.

Asıl ve sinir bozucu olan nokta, çocuğunuzu övmek düşündüğünüz kadar basit olmayabilir.  Dahası, eğer doğru davranmazsanız çocuğunuzu överken motivasyonunu ve özsaygısını olumsuz etkileyebilirsiniz. Tuhaf görünebilir ama övgünün de doğru ve iyi yolları bulunuyor. Garip ama gerçek; övgünün de doğru ve iyi yolları bulunur.

Kötü Övgü

Çocuklarınıza sürekli akıllı ve iyi olduklarını söylemenin onlar olumsuz etkilemesi size tuhaf gelebilir. Ancak araştırmalar, bu tür övgülerin geri tepebileceğini gösteriyor

Öncelikle, çocuğunuz sizin düşündüğünüzden daha fazla şey kavrıyor olabilir. Çok fazla övgü kolaylıkla bir samimiyetsizlik havası yaratarak her şeyin büyüsünü yok edebilir. Hatta çocuğunuz bir şeyi başaramazsa sizin gözünüzden düşeceği korkusuna kapılabilir. Öyleyse blok oyuncaklardan bulutlara kadar yükselebilecek sıradan bir kule yapAmak dururken her an çökebilecek bir kale yapmaya çalışmayın.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bu durumu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Araştırmada, beşinci sınıf öğrencileri onlara kolay gelecek problemlerden oluşan bir teste giriyorlar. Testi tamamlayan öğrencilerin bir kısmına akıllı oldukları, bir kısmına da gerçekten çok çaba harcadıkları söylendi. Daha sonra daha zor soruların olduğu bir teste mi yoksa az önce girdikleri test gibi kolay bir teste mi girmek istedikleri soruldu.

Sonuçlar çok açıktı: Çabaları nedeniyle övülen çocukların %90’ı daha zor soruları seçmişti. “Akıllı” çocuklarsa güvenli alanda kalmaktan memnunlardı.

Bundan da ötesi, uzmanlar çocuklarınızı fazla övmenin, nitelik kavramının değerini azalttığı konusunda hemfikir görünüyorlar. Övgünün fazla olması durumunda çocuğunuz sürekli bir ebeveyn onayna ihtiyaç duymaya başlayabilir. Bu da eninde sonunda sizi çıldırtacaktır.father-and-son-carrying-boxes

Övgünün Daha İyi Yolu

Peki ebeveynler, “Harikasın ve akıllısın!” deyip geçemeyecekse ne diyecekler? Neyse ki pek çok alternatif var. Harikasınız ebeveynlik uzmanları! İnanılmazsınız!

Açık ve Kesin Olun

Çocuğunuzun okulda yapıp eve getirdiği yamuk yumuk kil heykeli olduğu gibi övmenin kimseye bir faydası olmaz. Özellikle de çocuklar bu heykelin yaptıkları en iyi heykel olmadığının farkındalarsa… Bu yüzden, “Vay canına, gerçek bir kil sihirbazısın” demek yerine, “Bu kısımdaki şeritleri çatalla yapman hoşuma gitti” ya da “Şu yumrunun bir göz küresine benzemesi çok hoş” demeyi deneyin. Eğer bunu gerçekten inanarak söylüyorsanız, söylediklerinizin etkisi iki katına çıkar.

Özellikler Değil, Eylemler

Elbette çocuğunuz çevrenizdeki en akıllı ve en güzel çocuk. Sonuçta sizin genlerinizi taşıyor, öyle değil mi? Yine de bunu onlara söylemenizin hiçbir faydası yok. Bu yüzden onlara akıllı ya da iyi olduklarını söylemek yerine, bu iyiliği göstermek için yaptıkları şeyleri övün. Örneğin, çok istemeseler bile ellerindeki bir şeyi paylaştıklarında onlarla gurur duyduğunuzu belli edin.

Sonuçlar Değil, Süreç

Yine, çocuğunuzun o hayranlık uyandıran sonuçlara ulaşma aşamalarına dikkat edin. Bu, özellikle de çocuğunuz bir şeyi yeni öğreniyorsa özellikle faydalı olur. Onlara basketbolu öğrenmek için harcadıkları çabadan ne kadar hoşlandığınızı söylemeniz, kendi gözlerinizle gördüğünüze ihanet etme pahasına, bir türlü basket atamazlarken onlara muhteşem olduklarını söylemenizden daha iyidir.

Ödül Değil, Gözlem

Bir diğer harika taktik ise övgüyü tamamen bırakmaktır. Çocuğunuzun en sevdiği montunu beş dakika uğraştıktan sonra giyebilmesi, “Harikasın!” karşılığını almamalıdır. Bununla birlikte, yürekten söyleyeceğiniz “Başardın!” sözü iyi bir karşılık olabilir. İkincisi övgüden ziyade bir gözlemdir ama çocuğunuza, başarısından duyduğu gurur ve rahatlamayı onunla paylaştığınızı gösterir.

father-tickles-son-on-trampoline

Basit Bir İlgi de İşe Yarar

Çocuğunuzun yaptığı şeyle doğrudan ilgilenerek övgü faslını en aza indirebilirsiniz. Bu ilgi çocuğunuz için başlı başına bir övgüdür. Aslında bu can attıkları türden bir etkileşimdir. Yaptıkları resmin güzel olduğunu söylemek yerine resimleri hakkında sorular sorun, örneğin şapka takmış dokuz bacaklı bir at çizmek nereden aklına gelmiş?

İğnelemeden Kaçının

Çocuğunuzu övmenizin tadını kaçırmanın en iyi yolu iğneleme olabilir: “Kardeşinin yüzüne ne güzel de vurdun öyle!” Bu onlara hiçbir şeyden anlamadığınızı gösterecektir.

Evin Dışında Övmeyin

Çocuğunuzu başka ebeveynlerin önünde övmek çocuğunuzun utanarak içe kapanmasına neden olabilir. Bu şekilde komşularınızın mangal partilerine davet edilmemeyi de garantilemiş olursunuz. Sonuçta, çocuğunuzu eşinizin önünde uygun bir şekilde övmeniz tüm ailenin başarıları paylaşmasının iyi bir yoludur.

Kaynak: https://www.fatherly.com/parenting-and-relationships/7-ways-praise-kids-better/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here