Çocukluğunu Yaşamak Yerine Yaşlı Akrabalarına Bakmak Zorunda Bırakılan 5 Yaşındaki Bir Çocuğun Hikayesi

0
2010

5 yaşındaki çocukların çoğu günlerini okulda ya da dışarıda oyun oynayarak geçirirken Güneybatı Çin’de yaşayan küçük Anna Wang büyükannesine ve ninesine bakıyor. Hatta Anna, iki yaşlı kadının da mevcut tek bakıcısı. Hiçbir çocuğun katlanmak zorunda olmaması gereken bu role Anna’yı yaşam koşulları itti.

Babası henüz 3 aylıkken bilinmeyen bir sebeple hapishaneye giren Anna’nın tekrar evlenen annesi, kısa bir süre sonra küçük kızını terk etti. Zuyin’in uzak dağlarında, şiddetli eklem problemleri yaşayan büyükannesi ve 92 yaşındaki ninesiyle bırakılan Anna, onlar için yiyecek toplamak, yemek pişirmek, temizlik yapmak ve akrabalarını tuvalete götürmek gibi görevleri de üstlenmeye başladı.

Cömert bir komşu ise çiftliklerinden Anna’nın sebze toplamasına izin veriyor. Bu üzücü fotoğraf serisi, kaybolmuş ve unutulmuş bir çocukluğu da belgeliyor.

 

5 yaşındaki Çinli Anna Wang hasta büyükannesi ve 92 yaşındaki ninesinin tek bakıcısı.

Diğer çocuklar oyun oynayıp okula giderken, yaşlı akrabaları yatalak olduğu için Anna onlara her gün yemek pişiriyor ve yediriyor.

Küçük kız evi temizlemek, akrabalarını yıkamak ve onları tuvalate götürmek gibi görevleri de üstleniyor.

5-year-old-girl-takes-care-grandma-anna-019

 

Aile, Güneybatı Çin’de yer alan Zuyin’in uzak dağlarındaki mütevazı bir evde yaşıyor.

Anna görevlerini yerine getirmek için her sabah erkenden kalkıyor. Kendisine yardım edecek başka bir ailesi ya da arkadaşı bulunmuyor.

Anna henüz 3 aylıkken babası bilinmeyen sebeplerden dolayı hapse girmiş.

Bu olaydan kısa bir süre sonra yeniden evlenen annesi, küçük Anna’yı terkederek hasta akrabalarının yanında bırakmış.

Aile yemeklerini hazırlarken bir sandalyenin üstüne çıkıyor ve küçük bedenini ocağın üzerine doğru uzatıyor.

Cömert bir komşu ise Anna’nın kendi çiftliklerinden sebze toplamasına izin veriyor ve küçük kız topladıklarını sırtında taşıyor.

Büyükannesinde ciddi bir eklem hastalığı olan septik artrit var ve Anna’nın yardımı olmadan kendine neredeyse hiç bakamıyor.

Anna, bunu yapmak istediği için ve ailesinin sağlıklı olmasını dilediği için yaptığını söylüyor.

Ancak hiçbir çocuk bu şartlara katlanmak zorunda kalmamalı. Babasının bir fotoğrafı ise çalınmış çocukluğundan elinde kalan tek şey…

Kaynak: http://www.boredpanda.com/5-year-old-girl-takes-care-grandma-anna/?utm_source=facebook&utm_medium=link&utm_campaign=BPFacebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here