Dünyadan Örneklerle 7 Farklı Ebeveynlik Anlayışı

1
4599

Ülkeden ülkeye, kültürden kültüre değişiklik gösteren çocuk yetiştirme tarzları ve davranışları sizler için derledik. Hani bazen deriz ya, “Bizim çocuklar olsa hayatta yemez”, “Bak bak anne-babaları olmadan nasıl da durabiliyorlar, bizim ki ağlamaya başlardı”, “Erkekler de çocuk mu bakarmış”, eskilere göre “anne-babanın yanında çocuk sevilmez”, “Bizim çocuk kendi odasını bile toplamıyor”. İşte hepsi burada yatıyor, gelenekten geleneğe, kültürden kültüre değişen tarzımız da…

ARJANTİN

ebeveynlik anlayislari

Birlikte yemeğe oturma ve beraber yemek yeme uyku zamanından daha önemli, neden mi? Arjantin’de çocuk yetiştirme tarzında ve geleneklerinde dikkat çeken ilk şey en küçük çocuktan ailenin en büyük ebeveynine kadar 1 saatten uzun süren yemek zamanlarıdır. Yemek gece 11’e kadar da sürse, uyku için yemekten kalkılmıyor. Kahvaltı ve öğlen yemeğini hafif şekilde geçiştirirken, akşam 6-8 arasında da hamur işleri yiyebiliyorlar ve akşam yemeği genellikle 10’dan sonra başlıyor.  Avrupa kültürünün yoğun olarak etkisinde kalan Arjantin, mutfağı ile dikkat çeker. Kişi başına düşen et tüketiminde ilk sıralarda yer alıyor. Zengin ve gösterişli mutfağı ile dikkat çektiğinden olsa gerek uykunun önüne geçiyor.

 

ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ

ebeveynlik anlayislari

Aka kabilesi erkekleri dünyanın en iyi babası mı? Afrika’da yaşayan Aka ya da Bayaka toplumu olarak da biliniyorlar ve bu kabiledeki babalar zamanlarının %50’sini çocuklarının bakımını sağlamakla geçiriyorlar. Çocuklarıyla kamp ateşi yakıyor ve kamp sohbetleri yapıyorlar, anneler ise bu esnada avcılık yapıyor ve evin geçimi ile ilgileniyorlar. Çocukları ağladığında ve emzik istediğinde babalar kendi memelerini emzirebiliyorlar. Bu kabiledeki kadın ve erkek rolleri kendi aralarında değişebiliyor.

Daha fazlası için: http://www.theguardian.com/society/2005/jun/15/childrensservices.familyandrelationships

POLİNEZYA ADALARI

ebeveynlik anlayislari

Ebeveynlerin çocuklarıyla hiç oyun oynamadığı yerdeyiz. Ada insanları çocuklarıyla oynamaları gerektiği bilincinde değil ya da bunun önemli olduğunu düşünmüyor. Yürümeye başlayan çocuğun yetişkin müdahalesi olmadan kendi akranları ile keşfetmeye bırakılıyor. Aynı adada yetişen bir araştırmacının yaptığı bir çalışmaya göre, çocukların ileriki yaşamlarında güçlü sosyal beceriler edinmelerini de sağlıyor bu durum.

Daha Fazlası: http://www.education.com/magazine/article/child-rearing-practices-different-cultures/

İSVEÇ

ebeveynlik anlayislari

Babalar çocukları olduğunda babalık iznine ayrılabiliyorlar, nasıl mı? İsveç, babalara babalık izni sunan ülkelerden ilki. Ebeveynlerin doğum izni 13 ay ve babalar bunun 2 ayını kullanabiliyorlar. İsveç’te baba olmak varmış, değil mi? Cinsiyet eşitliğinin gerçekten eşit olduğu ülkelerin de başında bulunuyor. Kadın ve erkekler için sosyal yardım sistemi oldukça eşit ve iş ve aile dengesi sağlanmış durumda.

Daha Fazlası: http://sweden.se/society/gender-equality-in-sweden/

FRANSA

ebeveynlik anlayislari

Çocuklar bunlarla da mı beslenir dediğimiz ülke… Neden mi? Çocuklar kokulu peynir, pancar ve midye türü yiyecekleri yiyebiliyor hatta yeme konusunda ısrarcı olabiliyorlar. Aileler de bu konuda oldukça esnekler. Okulların menüleri sebze ile başlıyor ve bu menüler Fransa’da Milli Eğitim Bakanlığı prosedürlerine de uymaktadır. Yemeklerdeki bu çeşitlilik çocukların ileriki yaşamlarında farklılıklara daha açık olmasını da sağlamaktadır.

Daha fazlası: http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/features/why-french-children-are-happy-eaters-7712217.html

MEKSİKA / MAYA KÖYLERİ

ebeveynlik anlayislari

Özellikle Meksika ve çevresinde yaşayan Maya halkı çocuklarından aile işlerinde büyük sorumluluk almalarını bekliyorlar. Örneğin, hayvanları besliyorlar su getiriyorlar ve çiftlik işlerinde sorumluluk alıyorlar. Bu şekilde ileriki yaşamlarında, kendilerini aile refahına yardımcı oldukları için gururlu ve mutlu hissediyorlar.

 

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

ebeveynlik anlayislari

Bir çok kişi kendi biyolojik ailesi ile büyümek zorunda değil. Hatta yöre genelinde yaygın olan bir durum da kendi biyolojik aileleri olduğu halde başka ailelerde de büyüyebiliyorlar ya da çocuklar evlatlık alınabiliyor.

Daha fazlası: http://www.huffingtonpost.com/meiling-hopgood/parenting-discoveries-around-world_b_1291905.html#s713144&title=Mayan_Villages_Where

Derleyen: Özlem Öztürk

 

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here