Eğitimpedia

Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Öğrencilerin Performansı Öğretmenlerin Beklentilerine Mi Bağlı?


Öğretmenlerin beklentileri öğrencilerin performanslarını etkileyebiliyor.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Rosenthal, bir ilköğretim okulunda yaptığı  araştırmada farklı bir testmiş gibi sunduğu normal bir IQ testini uyguluyor. Öğretmenlere bu testin özel bir test olduğunu ve öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkaracağını vurguluyor. Testi uyguladıktan sonra rastgele seçtiği öğrencilerin diğer çocuklardan farklı olmadığını gözlemlese de öğretmenlerine onların çok güçlü bir zihinsel gelişimin eşiğinde olduklarını söylüyor.

Araştırmaya dahil edilen bu öğrencileri 2 yıl takip ettikten sonra IQ sonuçlarında daha fazla beklenti içine giren bu öğretmenlerin öğrencilerinin, IQ larının daha çok geliştiğini görüyor. Beklentilerin IQ’yu nasıl etkilediğini ise şöyle açıklıyor:

Beklentiler, öğretmenlerin çocuklarla olan iletişimindeki tutumlarını farklı yollarla etkiliyor. Öğretmenler, sordukları sorulara yanıt almak için daha fazla zaman, daha belirgin geri bildirimler ve en önemlisi daha fazla kabul iletisi veriyor. Sürekli öğrencileriyle temas halinde oluyor, onları onaylıyor ve gülümsüyor!

Rosenthal, “beklentiler çocukların performansını etkiliyorsa, öğretmenlerin ‘doğru’ beklentiler içinde olmasını nasıl sağlarım” diye düşünüyor ve bunun için Virginia Üniversitesi’nden Robert Pianta’dan yardım alıyor.

Pianta, bunun için öncelikle öğretmenlerin davranışlarının değişmesi gerektiğini, davranışları değiştirmek için de inançların değişmesi gerektiğini savunuyor. Beklentilerin değişmesini istiyorsak dışarıdan içeriye değil, içeriden dışarıya çalışmanın çok daha güçlü olacağını söylüyor. Karşımızdaki öğrencimiz de olsa neyi nasıl söylediğimize ve nasıl davrandığımıza dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle sorun davranış  sergileyen öğrencilere karşı geliştirilebilecek 7 davranış önerisi ise şunlar;

  • İzle: Öğrencinizin nelere karşı ilgisi olduğunu, nelerden hoşlandığını, neler yapabileceğini gözlemleyin.
  • İlgilerini Keşfet: Onları nelerin motive ettiğini, hedeflerini, sizi, sınıf arkadaşlarını ve etkinliklerinizi nasıl bulduğunu anlamaya çalışın.
  • Dinle: Onlarla tavsiye ya da fikir vermeden sadece ilgi alanlarıyla ilgili sohbet edin, sadece dinleyin.
  • Dene: Sorunlu davranışlara  gösterdiğiniz tepkileri değiştirin. Hemen müdahele etmek yerine nefes alın, düşünün. Bu davranışlarının  sadece size ulaşmak ,sizin dikkatinizi ve ilginizi çekmek için olabileceğini hatırlayın.
  • Buluşma: Haftada ya da ayda bir, öğretmen rolünüzden sıyrılarak onlarla vakit geçirin. Onları dinleyin, ilgilerine odaklanın. Bu onlara değer verdiğinizi gösterecektir.
  • Yardım Et: Okul dışında yapmaktan hoşlandıklarını bilin. Okulu, onların gözünden görmeye çalışın.
  • Yansıt: En iyi ve en kötü öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi düşünün ve onlarla ilgili notlar alın. Sizin öğrencileriniz sizi nasıl anlatır bunu düşünün. Beklentileriniz onların bakış açısını nasıl etkiler, inançlarınız ve cevaplarınız gerçekten paralel ilerliyor mu kontrol edin. 

Bu araştırmaya da bakacak olursak aslında dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı.. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Kaynak:

http://nihantoptan.com/2013/03/13/ogrencilerin-performanslariogretmenlerin-beklentilerine-mi-bagli/

http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/09/how-will-students-perform-depends-on-teachers-expectations/ makalesinden özetlenmiştir.

14 subat

Selçuk Erdem’e teşekkür ederiz.

En Son Yazılar

article image
»

Otizmli Çocuğun Doğum Gününe Kimse Gelmeyince…

Bu, Glenn Buratti… Kendisi 6 yaşında, Florida, Osceola ...

Dünyaya getirdiğim bu iki insanın kendi kişiliklerini beklediğimden daha erken şekillendireceklerini fark edemeyecek kadar yeniydim ebeveynlikte.
»

Neden Çocuklarım Hakkında Yazmayı Bıraktım?

20′li yaşlarımda bir yazarın oğlu ile çıkmıştım. ...

Tim Brown yaraticilik ve oyun hakkinda
»

TED Konuşmaları – Yaratıcılık Ve Oyun Hakkında

Biz yaşıtlarımızın yargılarından korkuyoruz ve fikirlerimizi ...

Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna yaptığı yolculuğu anlatan 'Little Miss Sunshine', trajediden göz yaşı devşirmeye çalışmayan bir hikaye aynı zamanda.
»

Haftanın Filmi – Küçük Gün Işığım

Herkesin tutkunu olduğu bir film türü vardır. Kimisi için kötü ...

Müzik eğitimi çocukların sadece ince motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, duygusal ve davranışsal olarak olgunlaşmalarına da destek oluyor.
»

Müzik Gerçekten Ruhun Gıdası!

Çocuklarını bıkıp usanmadan konserlere götüren, müzik ...

kenrobinson
»

TED Konuşmaları – Ken Robinson Diyor ki; “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor.”

Bildiğimiz şu ki, eğer yanlış yapmaya hazırlıklı değilseniz, ...

article image
»

Kara Tahta Sanatı

Amerika’nın Wyoming eyaletindeki bir orta okuldaki resim ...

Öğretmenler, öğrencilerin öğrenimi üzerinde yaratılabilecek en büyük etkinin, okul temelli kararlar üzerinde daha fazla yetki sahibi olma fırsatı ile sağlanabileceğini söylüyor.
»

Öğretmenlerin Liderliğinde Yönetilen Bir Okul Mümkün Mü?

Pek çok devlet okulu, geleneksel olarak devletin politikalarına ...

Otizm nasıl kendim olmamı sağladı?
»

TED Konuşmaları – Otizm Nasıl Kendim Olmamı Sağladı?

Çoğu insana söylemedim ama kafamın içinde aynı anda devam eden ...