Likya Danışmanlık

Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Öğrencilerin Performansı Öğretmenlerin Beklentilerine Mi Bağlı?


Öğretmenlerin beklentileri öğrencilerin performanslarını etkileyebiliyor.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Rosenthal, bir ilköğretim okulunda yaptığı  araştırmada farklı bir testmiş gibi sunduğu normal bir IQ testini uyguluyor. Öğretmenlere bu testin özel bir test olduğunu ve öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkaracağını vurguluyor. Testi uyguladıktan sonra rastgele seçtiği öğrencilerin diğer çocuklardan farklı olmadığını gözlemlese de öğretmenlerine onların çok güçlü bir zihinsel gelişimin eşiğinde olduklarını söylüyor.

Araştırmaya dahil edilen bu öğrencileri 2 yıl takip ettikten sonra IQ sonuçlarında daha fazla beklenti içine giren bu öğretmenlerin öğrencilerinin, IQ larının daha çok geliştiğini görüyor. Beklentilerin IQ’yu nasıl etkilediğini ise şöyle açıklıyor:

Beklentiler, öğretmenlerin çocuklarla olan iletişimindeki tutumlarını farklı yollarla etkiliyor. Öğretmenler, sordukları sorulara yanıt almak için daha fazla zaman, daha belirgin geri bildirimler ve en önemlisi daha fazla kabul iletisi veriyor. Sürekli öğrencileriyle temas halinde oluyor, onları onaylıyor ve gülümsüyor!

Rosenthal, “beklentiler çocukların performansını etkiliyorsa, öğretmenlerin ‘doğru’ beklentiler içinde olmasını nasıl sağlarım” diye düşünüyor ve bunun için Virginia Üniversitesi’nden Robert Pianta’dan yardım alıyor.

Pianta, bunun için öncelikle öğretmenlerin davranışlarının değişmesi gerektiğini, davranışları değiştirmek için de inançların değişmesi gerektiğini savunuyor. Beklentilerin değişmesini istiyorsak dışarıdan içeriye değil, içeriden dışarıya çalışmanın çok daha güçlü olacağını söylüyor. Karşımızdaki öğrencimiz de olsa neyi nasıl söylediğimize ve nasıl davrandığımıza dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle sorun davranış  sergileyen öğrencilere karşı geliştirilebilecek 7 davranış önerisi ise şunlar;

  • İzle: Öğrencinizin nelere karşı ilgisi olduğunu, nelerden hoşlandığını, neler yapabileceğini gözlemleyin.
  • İlgilerini Keşfet: Onları nelerin motive ettiğini, hedeflerini, sizi, sınıf arkadaşlarını ve etkinliklerinizi nasıl bulduğunu anlamaya çalışın.
  • Dinle: Onlarla tavsiye ya da fikir vermeden sadece ilgi alanlarıyla ilgili sohbet edin, sadece dinleyin.
  • Dene: Sorunlu davranışlara  gösterdiğiniz tepkileri değiştirin. Hemen müdahele etmek yerine nefes alın, düşünün. Bu davranışlarının  sadece size ulaşmak ,sizin dikkatinizi ve ilginizi çekmek için olabileceğini hatırlayın.
  • Buluşma: Haftada ya da ayda bir, öğretmen rolünüzden sıyrılarak onlarla vakit geçirin. Onları dinleyin, ilgilerine odaklanın. Bu onlara değer verdiğinizi gösterecektir.
  • Yardım Et: Okul dışında yapmaktan hoşlandıklarını bilin. Okulu, onların gözünden görmeye çalışın.
  • Yansıt: En iyi ve en kötü öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi düşünün ve onlarla ilgili notlar alın. Sizin öğrencileriniz sizi nasıl anlatır bunu düşünün. Beklentileriniz onların bakış açısını nasıl etkiler, inançlarınız ve cevaplarınız gerçekten paralel ilerliyor mu kontrol edin. 

Bu araştırmaya da bakacak olursak aslında dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı.. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Kaynak:

http://nihantoptan.com/2013/03/13/ogrencilerin-performanslariogretmenlerin-beklentilerine-mi-bagli/

http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/09/how-will-students-perform-depends-on-teachers-expectations/ makalesinden özetlenmiştir.

14 subat

Selçuk Erdem’e teşekkür ederiz.

En Son Yazılar

DEHB'li öğrencilere yazı yazmayı öğretmek, özel ve ekstra çabalar gerektirir.
»

DEHB’li Öğrenciler İçin Yazı Yazma Stratejileri

DEHB’li (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) ...

01-engelli arkadaşını taşıyan öğrenci
»

Engelli Sınıf Arkadaşını 3 Yıl Boyunca Okula Taşıyan Öğrenci

18 yaşındaki Xie Xu, son 3 yıldır her gün engelli sınıf ...

Minik Balık resim_4
»

Haftanın Çocuk Kitabı – Minik Balık

Bu kitabın yazarı, küçük bir balıktan duyduğu hikâyeyi çok ...

6
»

Eğitim Bakanı Olmak İsteyen Bir Öğretmen

Politikacılar eğitim reformlarını aşırı karmaşıklaştırdı. ...

yüksek yetenekli bir çocuğun değerlendirilmesi bazen testin kendisinin ölçebilme sınırlılığı ya da müzik, resim gibi sanatsalveya mekanik alanlardaki özel yetileri ölçmenin verdiği zorlukla düşük skorla sonuçlanabilir.
»

Konuk Yazar: Fethiye Şenel – IQ Testi Yapılmışsa Dosya Kapanmış Mıdır?

“On yıl önce, yüksek lisans tezim için, aynı zamanda zeka ...

ICEFIC 2015, tüm dünyadan akademisyenlerin, eğitimcilerin ve politika belirleyicilerin gelecek nesillere daha iyi bir eğitim sağlamak için bir araya gelerek yeni bakış açıları sunacakları, eğilim ve yenilikleri tartışacakları ve iyi uygulamaları paylaşacakları uluslararası bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir.
»

Etkinlik Önerisi – Uluslararası Eğitim Kongresi: Gelecek İçin Eğitim

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin 50. kuruluş ...

Araştırmaya göre ergenlik dönemindeki çocuklar için en ideal ödev süresi günde yaklaşık bir saat.
»

Araştırma: Bir Ergen Ne Kadar Ödev Yapmalı?

Ergenleri oturup ödevlerini yapmaya ikna etmek hiç kolay bir iş ...

Selçuk Var Harran'da Eğitimin Kaderini Değiştiriyor
»

Fark Yaratan Öğretmenler – Selçuk Var

Selçuk Var Harran’da Eğitimin Kaderini Değiştiriyor ...

Neden Akademik Eğitim Çocukların Hayatta Başarılı Olmaları İçin Yeterli Değil?
»

Neden Akademik Eğitim Çocukların Hayatta Başarılı Olmaları İçin Yeterli Değil?

Akademik eğitim. Mevcut okul sistemimizin büyük bir bölümü onun ...