Likya Danışmanlık

Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Öğrencilerin Performansı Öğretmenlerin Beklentilerine Mi Bağlı?


Öğretmenlerin beklentileri öğrencilerin performanslarını etkileyebiliyor.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Rosenthal, bir ilköğretim okulunda yaptığı  araştırmada farklı bir testmiş gibi sunduğu normal bir IQ testini uyguluyor. Öğretmenlere bu testin özel bir test olduğunu ve öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkaracağını vurguluyor. Testi uyguladıktan sonra rastgele seçtiği öğrencilerin diğer çocuklardan farklı olmadığını gözlemlese de öğretmenlerine onların çok güçlü bir zihinsel gelişimin eşiğinde olduklarını söylüyor.

Araştırmaya dahil edilen bu öğrencileri 2 yıl takip ettikten sonra IQ sonuçlarında daha fazla beklenti içine giren bu öğretmenlerin öğrencilerinin, IQ larının daha çok geliştiğini görüyor. Beklentilerin IQ’yu nasıl etkilediğini ise şöyle açıklıyor:

Beklentiler, öğretmenlerin çocuklarla olan iletişimindeki tutumlarını farklı yollarla etkiliyor. Öğretmenler, sordukları sorulara yanıt almak için daha fazla zaman, daha belirgin geri bildirimler ve en önemlisi daha fazla kabul iletisi veriyor. Sürekli öğrencileriyle temas halinde oluyor, onları onaylıyor ve gülümsüyor!

Rosenthal, “beklentiler çocukların performansını etkiliyorsa, öğretmenlerin ‘doğru’ beklentiler içinde olmasını nasıl sağlarım” diye düşünüyor ve bunun için Virginia Üniversitesi’nden Robert Pianta’dan yardım alıyor.

Pianta, bunun için öncelikle öğretmenlerin davranışlarının değişmesi gerektiğini, davranışları değiştirmek için de inançların değişmesi gerektiğini savunuyor. Beklentilerin değişmesini istiyorsak dışarıdan içeriye değil, içeriden dışarıya çalışmanın çok daha güçlü olacağını söylüyor. Karşımızdaki öğrencimiz de olsa neyi nasıl söylediğimize ve nasıl davrandığımıza dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle sorun davranış  sergileyen öğrencilere karşı geliştirilebilecek 7 davranış önerisi ise şunlar;

  • İzle: Öğrencinizin nelere karşı ilgisi olduğunu, nelerden hoşlandığını, neler yapabileceğini gözlemleyin.
  • İlgilerini Keşfet: Onları nelerin motive ettiğini, hedeflerini, sizi, sınıf arkadaşlarını ve etkinliklerinizi nasıl bulduğunu anlamaya çalışın.
  • Dinle: Onlarla tavsiye ya da fikir vermeden sadece ilgi alanlarıyla ilgili sohbet edin, sadece dinleyin.
  • Dene: Sorunlu davranışlara  gösterdiğiniz tepkileri değiştirin. Hemen müdahele etmek yerine nefes alın, düşünün. Bu davranışlarının  sadece size ulaşmak ,sizin dikkatinizi ve ilginizi çekmek için olabileceğini hatırlayın.
  • Buluşma: Haftada ya da ayda bir, öğretmen rolünüzden sıyrılarak onlarla vakit geçirin. Onları dinleyin, ilgilerine odaklanın. Bu onlara değer verdiğinizi gösterecektir.
  • Yardım Et: Okul dışında yapmaktan hoşlandıklarını bilin. Okulu, onların gözünden görmeye çalışın.
  • Yansıt: En iyi ve en kötü öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi düşünün ve onlarla ilgili notlar alın. Sizin öğrencileriniz sizi nasıl anlatır bunu düşünün. Beklentileriniz onların bakış açısını nasıl etkiler, inançlarınız ve cevaplarınız gerçekten paralel ilerliyor mu kontrol edin. 

Bu araştırmaya da bakacak olursak aslında dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı.. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Kaynak:

http://nihantoptan.com/2013/03/13/ogrencilerin-performanslariogretmenlerin-beklentilerine-mi-bagli/

http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/09/how-will-students-perform-depends-on-teachers-expectations/ makalesinden özetlenmiştir.

14 subat

Selçuk Erdem’e teşekkür ederiz.

En Son Yazılar

ogretmen-veliiletisimi
»

Velilerle Kişisel İletişim, Okullar İçin Keşfedilmemiş Bir Potansiyel

Öğretmen olarak anne babalara gönderdiğiniz maillerin ya da ...

Eğer hem sınıfın için de hem de sınıfın dışında "güzel" bir şeyler oluyorsa, o zaman doğru yolda olduğunuzu anlayabilirsiniz.
»

İdeal Öğretmenliğin 15 Kuralı

Son zamanlarda, öğretmenlikle ilgili evrensel gerçeklerin neler ...

stellayoung
»

TED Konuşmaları: Sizin İlham Kaynağınız Değilim, Çok Teşekkür Ederim

Avustralyalı komedyen ve gazeteci Stella Young’a göre ...

2007 yılında dünyanın en çok satan değişim kitabı‘’Buzdağımız Eriyor’’un yazarları, Harvard İşletme Fakültesi’nin liderlik ve değişim gurusu John Kotter ve bir modern küresel yönetici  Holger Rathgeber.
»

Haftanın Kitabı – Buzdağımız Eriyor

Değişimin gün be gün hızlandığı dünyamızda başarılı ...

doğa, vücudunuzun "gevşeme tepkisi" vermesini sağlayarak hafızanızı etkiliyor.
»

Neden Doğa En Güzel Okul Dışı Faaliyettir?

Doğanın beynimiz üzerindeki etkileri üzerine pek çok makale ...

turkiye
»

Dünyadan Eğitim Manzaraları

Okulların kapanmasına sayılı günler kala, geçmişten ...

LUTINS 1 (1024x576)
»

Etkinlik Önerisi – Yerden Göğe Kadar Macera

Ağaçların tepesinde dolaşabileceğiniz, dev kaydıraklardan ...

Pek çok üstün yetenekli çocuğun düşünme biçimi, duyarlılığı ve algıları çok gelişmiş olabilir.
»

Eğitimde “Öğrenilmiş Çaresizliği” Yenmek

Hepimizin “doğru yapmak” isteyen öğrencileri var. ...

pozitifebeveynlik
»

5 Adımda Pozitif Ebeveynlik

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nde Klinik Psikolog ...