Likya Danışmanlık

Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Öğrencilerin Performansı Öğretmenlerin Beklentilerine Mi Bağlı?


Öğretmenlerin beklentileri öğrencilerin performanslarını etkileyebiliyor.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Rosenthal, bir ilköğretim okulunda yaptığı  araştırmada farklı bir testmiş gibi sunduğu normal bir IQ testini uyguluyor. Öğretmenlere bu testin özel bir test olduğunu ve öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkaracağını vurguluyor. Testi uyguladıktan sonra rastgele seçtiği öğrencilerin diğer çocuklardan farklı olmadığını gözlemlese de öğretmenlerine onların çok güçlü bir zihinsel gelişimin eşiğinde olduklarını söylüyor.

Araştırmaya dahil edilen bu öğrencileri 2 yıl takip ettikten sonra IQ sonuçlarında daha fazla beklenti içine giren bu öğretmenlerin öğrencilerinin, IQ larının daha çok geliştiğini görüyor. Beklentilerin IQ’yu nasıl etkilediğini ise şöyle açıklıyor:

Beklentiler, öğretmenlerin çocuklarla olan iletişimindeki tutumlarını farklı yollarla etkiliyor. Öğretmenler, sordukları sorulara yanıt almak için daha fazla zaman, daha belirgin geri bildirimler ve en önemlisi daha fazla kabul iletisi veriyor. Sürekli öğrencileriyle temas halinde oluyor, onları onaylıyor ve gülümsüyor!

Rosenthal, “beklentiler çocukların performansını etkiliyorsa, öğretmenlerin ‘doğru’ beklentiler içinde olmasını nasıl sağlarım” diye düşünüyor ve bunun için Virginia Üniversitesi’nden Robert Pianta’dan yardım alıyor.

Pianta, bunun için öncelikle öğretmenlerin davranışlarının değişmesi gerektiğini, davranışları değiştirmek için de inançların değişmesi gerektiğini savunuyor. Beklentilerin değişmesini istiyorsak dışarıdan içeriye değil, içeriden dışarıya çalışmanın çok daha güçlü olacağını söylüyor. Karşımızdaki öğrencimiz de olsa neyi nasıl söylediğimize ve nasıl davrandığımıza dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle sorun davranış  sergileyen öğrencilere karşı geliştirilebilecek 7 davranış önerisi ise şunlar;

  • İzle: Öğrencinizin nelere karşı ilgisi olduğunu, nelerden hoşlandığını, neler yapabileceğini gözlemleyin.
  • İlgilerini Keşfet: Onları nelerin motive ettiğini, hedeflerini, sizi, sınıf arkadaşlarını ve etkinliklerinizi nasıl bulduğunu anlamaya çalışın.
  • Dinle: Onlarla tavsiye ya da fikir vermeden sadece ilgi alanlarıyla ilgili sohbet edin, sadece dinleyin.
  • Dene: Sorunlu davranışlara  gösterdiğiniz tepkileri değiştirin. Hemen müdahele etmek yerine nefes alın, düşünün. Bu davranışlarının  sadece size ulaşmak ,sizin dikkatinizi ve ilginizi çekmek için olabileceğini hatırlayın.
  • Buluşma: Haftada ya da ayda bir, öğretmen rolünüzden sıyrılarak onlarla vakit geçirin. Onları dinleyin, ilgilerine odaklanın. Bu onlara değer verdiğinizi gösterecektir.
  • Yardım Et: Okul dışında yapmaktan hoşlandıklarını bilin. Okulu, onların gözünden görmeye çalışın.
  • Yansıt: En iyi ve en kötü öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi düşünün ve onlarla ilgili notlar alın. Sizin öğrencileriniz sizi nasıl anlatır bunu düşünün. Beklentileriniz onların bakış açısını nasıl etkiler, inançlarınız ve cevaplarınız gerçekten paralel ilerliyor mu kontrol edin. 

Bu araştırmaya da bakacak olursak aslında dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı.. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Kaynak:

http://nihantoptan.com/2013/03/13/ogrencilerin-performanslariogretmenlerin-beklentilerine-mi-bagli/

http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/09/how-will-students-perform-depends-on-teachers-expectations/ makalesinden özetlenmiştir.

14 subat

Selçuk Erdem’e teşekkür ederiz.

En Son Yazılar

schoolbakesale
»

Bağış için Bir Daha Rahatsız Edilmek İstemeyen Veli: 100 Doları Alın ve Adımı Unutun

Dallas bölgesindeki bir okulda anne ve babalar kek yapma, satma ve ...

redhouse bulmaca dergisi
»

Haftanın Çocuk Kitabı – Redhouse İngilizce Bulmaca Dergisi

Okulların açılmasına sayılı günler kala, çoğu evde verilen ...

waystobedifferentandunique1_1378987535_980x457
»

Öğretmen Mülakatlarında İşe Yarayan Sorular

Dr. Todd Whitaker’a göre “Okul müdürünün velilerle ...

üç çocukluk okuma sandalyesi
»

Üç Çocukluk Kitap Okuma Sandalyesi

Usta zanaatkar Hal Taylor, çocuklarına kitap okumayı seviyordu ...

rahmi_koc_muze_01
»

Etkinlik Önerisi – Rahmi M. Koç Müzesi Hafta Sonu Atölyeleri

Rahmi M. Koç Müzesi’nde 4-14 yaş arası çocuklar için ...

Ebeveynler teknolojinin çocuklarının hayatlarındaki rolünü ne kadar iyi anlayabilirlerse, teknolojiyi korkmadan eğitimde kullanmanın yollarını bulmak da o kadar kolaylaşacaktır.
»

Teknolojiyi Eğitimde Korkusuzca Kullanmak Mümkün Mü?

“14 yaşındaki çocuğunuza bir bilgisayar vermek üzereyiz ve ...

sinif yonetimi
»

Yalan Söyleyen ve İnkar Eden Öğrencilerle Nasıl Baş Edersiniz?

Fen deneyi için malzeme toplayan sınıfınızı gözlemlerken, bir ...

Soruların cevaplarını bilmek okulda başarılı olmalarını sağlayabilir, ama soru sormayı bilmek bütün hayatları boyunca onlara yardımcı olur.
»

Öğrencilerin Soru Sormalarını Teşvik Etmenin 5 Yolu

Basit sorular öğrenmenin vazgeçilmez araçlarıdır: Gerçeğe ...

dersi öğrenme
»

Öğrencilerin Anlayıp Anlamadığını Kontrol Etmek için 5 Kolay Yol

İşte size mükemmel bir senaryo: 1.  Bir dersi ...