Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Öğrencilerin Performansı Öğretmenlerin Beklentilerine Mi Bağlı?


Öğretmenlerin beklentileri öğrencilerin performanslarını etkileyebiliyor.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Rosenthal, bir ilköğretim okulunda yaptığı  araştırmada farklı bir testmiş gibi sunduğu normal bir IQ testini uyguluyor. Öğretmenlere bu testin özel bir test olduğunu ve öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkaracağını vurguluyor. Testi uyguladıktan sonra rastgele seçtiği öğrencilerin diğer çocuklardan farklı olmadığını gözlemlese de öğretmenlerine onların çok güçlü bir zihinsel gelişimin eşiğinde olduklarını söylüyor.

Araştırmaya dahil edilen bu öğrencileri 2 yıl takip ettikten sonra IQ sonuçlarında daha fazla beklenti içine giren bu öğretmenlerin öğrencilerinin, IQ larının daha çok geliştiğini görüyor. Beklentilerin IQ’yu nasıl etkilediğini ise şöyle açıklıyor:

Beklentiler, öğretmenlerin çocuklarla olan iletişimindeki tutumlarını farklı yollarla etkiliyor. Öğretmenler, sordukları sorulara yanıt almak için daha fazla zaman, daha belirgin geri bildirimler ve en önemlisi daha fazla kabul iletisi veriyor. Sürekli öğrencileriyle temas halinde oluyor, onları onaylıyor ve gülümsüyor!

Rosenthal, “beklentiler çocukların performansını etkiliyorsa, öğretmenlerin ‘doğru’ beklentiler içinde olmasını nasıl sağlarım” diye düşünüyor ve bunun için Virginia Üniversitesi’nden Robert Pianta’dan yardım alıyor.

Pianta, bunun için öncelikle öğretmenlerin davranışlarının değişmesi gerektiğini, davranışları değiştirmek için de inançların değişmesi gerektiğini savunuyor. Beklentilerin değişmesini istiyorsak dışarıdan içeriye değil, içeriden dışarıya çalışmanın çok daha güçlü olacağını söylüyor. Karşımızdaki öğrencimiz de olsa neyi nasıl söylediğimize ve nasıl davrandığımıza dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.

Özellikle sorun davranış  sergileyen öğrencilere karşı geliştirilebilecek 7 davranış önerisi ise şunlar;

  • İzle: Öğrencinizin nelere karşı ilgisi olduğunu, nelerden hoşlandığını, neler yapabileceğini gözlemleyin.
  • İlgilerini Keşfet: Onları nelerin motive ettiğini, hedeflerini, sizi, sınıf arkadaşlarını ve etkinliklerinizi nasıl bulduğunu anlamaya çalışın.
  • Dinle: Onlarla tavsiye ya da fikir vermeden sadece ilgi alanlarıyla ilgili sohbet edin, sadece dinleyin.
  • Dene: Sorunlu davranışlara  gösterdiğiniz tepkileri değiştirin. Hemen müdahele etmek yerine nefes alın, düşünün. Bu davranışlarının  sadece size ulaşmak ,sizin dikkatinizi ve ilginizi çekmek için olabileceğini hatırlayın.
  • Buluşma: Haftada ya da ayda bir, öğretmen rolünüzden sıyrılarak onlarla vakit geçirin. Onları dinleyin, ilgilerine odaklanın. Bu onlara değer verdiğinizi gösterecektir.
  • Yardım Et: Okul dışında yapmaktan hoşlandıklarını bilin. Okulu, onların gözünden görmeye çalışın.
  • Yansıt: En iyi ve en kötü öğretmenlerinizi, yöneticilerinizi düşünün ve onlarla ilgili notlar alın. Sizin öğrencileriniz sizi nasıl anlatır bunu düşünün. Beklentileriniz onların bakış açısını nasıl etkiler, inançlarınız ve cevaplarınız gerçekten paralel ilerliyor mu kontrol edin. 

Bu araştırmaya da bakacak olursak aslında dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı.. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi ne kadar sağlıklı kılarsak, o kadar hem kendimizi hem de onları başarıya ulaştırabiliyoruz.

Kaynak:

http://nihantoptan.com/2013/03/13/ogrencilerin-performanslariogretmenlerin-beklentilerine-mi-bagli/

http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/09/how-will-students-perform-depends-on-teachers-expectations/ makalesinden özetlenmiştir.

14 subat

Selçuk Erdem’e teşekkür ederiz.

En Son Yazılar

Herkes iyi bir öğretmene baktığında daha iyi bir öğretmen, daha iyi bir öğrenci hatta daha iyi bir insan olmak ister.
»

Eğitimin Kalbi: İyi Öğretmen

İyi bir öğretmen olmak ne anlama geliyor sizce? Elbette iyi ...

Gerçek sanat eserleri çocuğun deneyimi, anıları ve hayal gücüne  dayanır. Gerçek sanat eserleri başka bir çocuk veya sanatçıdan ödünç alınmaz.
»

Yaratıcılığı Öldürmenin 10 Kolay Yolu

#1.  Çocuğun  kendi fikirlerini oluşturmasını, kendi ...

David Kelley yaratıcılığın sadece az sayıda insanda bulunan bir özellik olmadığını söylüyor.
»

TED Konuşmaları – Yaratıcı Güveninizi Nasıl Kazanabilirsiniz?

 Bir gün en yakın arkadaşım Brian bir proje üzerinde ...

Bir sınıfta sorgulamanın canlı ve iyi olması için bir öğretmenin en çok stratejik sorular sorma konusunda uzman olması gerekiyor.
»

Öğrencilerin Sesini Duymak İçin Sorabileceğiniz En Güçlü 5 Soru

Öğretmenliğimin ilk yılında bir eğitim koçu sınıfımı ...

McKenna Pope 13 yaşında, Amerikan oyuncak şirketi Hasbro'ya oyuncağın pembe-mor renkli klasik tasarımının değiştirilmesi ve televizyon reklamlarında erkek çocukların da yer almasını duyurmak için internette bir imza kampanyası başlattı.
»

TED Konuşmaları – Aktivist Olmak Mı İstiyorsunuz? Oyuncaklarınızdan Başlayın!

Adım McKenna Pope. 14 yaşındayım ve 13 yaşındayken dünyadaki ...

Çocuğun sağlığı ve başarısı için kaygılanmaya doğal bir eğilimi olan anne-babaların kaygılarıyla baş etmeyi öğrenmeleri çok önemli.
»

Çocuk Yetiştirmeyi Çok Mu Önemsiyoruz?

Anne ve babalık öğrenilen rollerdir. Çok kolayca öğrenilmez. ...

NTV Yayınları’ndan çıkan Sandra Aamodt ve Sam Wang tarafından yazılan ‘Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz’ nörobilim alanında 40 yıllık deneyimin bir ürünü niteliğinde.
»

Haftanın Kitabı – Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz

Anne ve babaların kafasında pek çok soru var  “zamane ...

Sinirbilimci ve mucit Christopher deCharms beyin faaliyetlerini —düşünce, duygu, acı — eş zamanlı olarak göstermek için fMRI'i (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) kullanmanın yeni bir yolunu gösteriyor.
»

TED Konuşmaları – Beyni Gerçek Zamanlı Olarak Görüntülemek

Ben beynimin içini gördüm. Siz de göreceksiniz, yakında. Ve ...

İnsanların hayatlarını dönüştürmeyi başaran öğretmenler, sadece müfredatı öğretmeyi değil çocukları birer yetenekli, başkalarına değer veren ve odaklanabilen yetişkinler olarak yetiştirmeyi de çok iyi bilirler.
»

Her Öğrenciyi Başarıya Götüren 8 Yol

İnsanların hayatlarını dönüştürmeyi başaran öğretmenler ...