nuvu-faqs

Sınıf yok, Ders yok, Not yok – Sadece öğrenme!


Çocuklara uygun protez bir el geliştirmek Bostonlu gençlerin sadece birkaç haftasını aldı. Cambridge’de öğrencileri gerçek proje çalışmaları ile bir araya getiren, proje tabanlı öğrenme programları sunan NuVu Studio’da gerçekleşen çalışmaya katılan öğrenciler kendi okullarından sadece birkaç gün izin aldılar.

NuVu’daki ilk gün öğrenciler onlara rehberlik edecek genellikle doktora program öğrencisi olan bir rehber liderliğinde 10’ar kişilik gruplara ayrıldılar ve projelerini sürdürecekleri temayı belirlediler.

Çocuklara uygun protez el geliştirme projesinde çalışan öğrenciler, Boston bölgesindeki hastalar ve hasta aileleri ile görüşmeler yaptılar. Fiziksel engeli olan, uygun organı bekleyen kişiler ve mühendisler ile görüştüler.

NuVu Studio, Saeed Arida adlı bir yüksek lisans öğrencisinin icadı. Saeed Arida, öğrencilerin gerçek dünya sorunları için çözüm üretebileceklerini, bunun için ise problem çözme becerilerinin gelişmesi gerektiğine inanıyor. Bu becerilere sahip öğrencilerin, protez geliştirme konusunda yeni materyaller ve yeni yöntemler geliştireceği görüşünde.

NuVu Stüdyolarını “Geleneksel konuların öğretildiği bir yerden çok öğrencilerin insanlığın karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm üretmeyi öğrendikleri bir yer” olarak tanımlayan Arida, “Çocuklar NuVu projesinde çok farklı ve çeşitli öğrenme deneyimleri edinirler.” diyor.

Sınıf yok, Ders Yok, Not Yok!

Sınıf yok, Ders Yok, Not Yok!

İşte Bu Programın Özellikleri:
-NuVu orta okul ve lise öğrencilerinin katıldıkları bir tam zamanlı inovasyon merkezidir.
-NuVu pedagojisi “stüdyo” modeline dayanır.
-Eğitim, disiplinlerarası ilişkileri ve ortak geliştirilen grup projelerini içerir.

Ders Yok

Ders yerine 12 kişilik çocuk gruplarının koçluk yapan 2 öğretmen ile açık uçlu sorun durumlarına çözüm ürettikleri stüdyolar var.

Konu Yok

Konu yerine entegre edilmiş durumlar var. Çocuklar kendilerini kablolu araba hattı oluşturacakları ve bir robot tasarlayacakları stüdyolar arasında dolanırken bulabilirler.

Sınıf Yok

Sınıf yerine açık alanlar var. Bu açık alanlar yapılan işin içeriğine bağlı olarak sürekli yeniden yapılandırılıyor.

Ders Saati, Ders Programı Yok:

Ders saatleri yerine öğrenciler iki hafta boyunca 9.00 ile 15.00 saatleri arasındaki zaman aralığında stüdyoda çalışıyorlar

Not Yok:

Not yerine çocukların ürettikleri ürünleri, karar verme süreçlerini içeren dokümanlardan oluşan portfolyoları var.

Bu gibi bir programın bir devlet okulunda uygulandığını gözünde canlandırabilen var mı aranızda?
Proje tabanlı öğrenme, NuVu gibi programlar bazı kurumlar dışında Amerika’da çok da yaygın değil. K-12 düzeyinde eğitim veren birçok kurum son yıllarda proje tabanlı eğitim ile tanıştı.

NuVu; Brookline’de, Beaver County Day School adlı Harvard mezunları tarafından kurulmuş bağımsız bir okulda uygulanmaya başlandı. Bu okulun başka bir özelliği de öğrencilerine bilgisayar programcılığı dersini zorunlu tutan ilk okul olmasıdır.

NuVu programının ücreti tahmin edebileceğiniz gibi ucuz değil. 3 dönemden oluşan programın ücreti $8,000. Burs imkanı sunan kuruluş, devlet okulu öğrencilerini de programa dahil edebilmek için farklı imkanlar da sunuyor.

Sınıf yok, Ders yok, Not yok!

Sınıf yok, Ders yok, Not yok!

NuVu’nun kurucularına göre çoğu okullarda öğrenmeyi engelleyen etkenlerin başında okulun müfredat konularına sıkı sıkıya bağlı kalarak, sınıflandırılmış ders saatleri ile öğrenciye keşfedici proje üretmeleri için zaman tanınmaması. Öğrenciler proje tabanlı programları okul dışında online ortamda kendi özel zamanlarında deneyimliyorlar. “diy.org, code.org, Khan Academy” bu online ortamların en yaygın örnekleri. Tabi ki bu seçeneklerin karşısında lise öğrencilerinin çoğu tahmin edeceğiniz gibi ödevler, okul sonrası kulüpler, gönüllü çalışmalarıyla fazlası ile yoğun olduklarını ve bu online çalışmalar için zaman ayıramayacaklarını söyleyeceklerdir.

Amerika Birleşik Devletlerinde proje tabanlı çalışmaları okulların ve öğrencilerin eğitim yaşantılarının bir parçası haline getirmek amacı ile birçok çalışma günümüzde sürmekte. P21 (Partnership for 21st Century Skills Organizations) ve Buck Institute gibi kuruluşlar bu konuda öncülük etmeye çalışıyorlar. P21 adlı kuruluş Arizona ve Kalifornia’nın da dahil olduğu 18 eyalette, öğretmenlere proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile ilgili kaynak sağlamakta. Aynı zamanda bu yaklaşımın okul müfredatlarında da yer alması yönünde çalışmalarını sürdürerek proje tabanlı öğrenmeyi öğrencilerin sadece boş zamanlarında katılacakları bir çalışmadan çok hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyorlar.

NuVu Stüdyolarının kurucusu Saeed Arida bu programın yaygınlaşacağını, farklı ülkelerde de benzer kuruluşların oluşacağını düşünüyor.

Okullar NuVu’nun programını takip etmek zorunda değil. Başlangıçta yaklaşım, öğrencilerin not ile değerlendirilmemeleri, öğrenmenin bir sınıf ortamında gerçekleşmemesi gibi özellikleri ile radikal karşılansa da öğretmenler, NuVu’nun sunduğu online interaktif kurslar ve kaynaklardan ilham alarak derslerini zenginleştirebilirler.

Arida, NuVu ile sürdürdükleri çalışmayı şu şekilde ifade ediyor.
“Biz eğitim konusunda farklı bir düşünme şeklini sunuyoruz. Öğrenciler yaratıcılıklarını güçlendiriyor, kendi düşünme şekillerini, fikirlerini ortaya koyuyorlar. Çocuklarımıza vereceğimiz en önemli ders sizce de bu değil mi?

http://www.bcdschool.org/academics/nuvu-studio-program/

Kaynak :http://blogs.kqed.org/mindshift/2014/04/no-courses-no-classrooms-no-grades-just-learning/
Çeviren: Nadin Aleksanyan

En Son Yazılar

Gerçek şu ki O çocuk hakkında size söyleyemeyeceğim o kadar çok şey var ki, iyi şeyleri bile söyleyemiyorum.
»

Sevgili Veli: O Çocuk Hakkındaki Her Şey

Sevgili Veli; Biliyorum. Endişelisiniz. Çocuğunuz her gün eve O ...

Anne-Baba ve Eğitimciler İçin Tavsiye Filmler
»

Konuk Yazar: Mehmet Teber – Anne-Baba ve Eğitimciler İçin Tavsiye Filmler

Pedagoji Derneği olarak çocuk konusunda doğru adımlar atılması ...

Jose Antonio Abreu Veneuzalle'da binlerce çocuğun hayatını değiştiren gençlik orkestra sisteminin karizmatik kurucusudur,
»

TED Konuşmaları – Müziğin Dönüştürdüğü Çocuklar Üzerine

Toplum, sanatın hizmetinde değildir, aynı şekilde, elitlerin ...

Anadilleri dışında bir dilde hikaye anlatıcılığı yapan öğrenciler, derslerinde giderek daha fazla gelişme göstermeye başladılar.
»

Hikaye Anlatıcılığı İngilizce Öğrenen Çocuklara Nasıl İlham Verir?

Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi hikaye anlatıcılığının ...

Kaygı ile öğrenilen bilgiler, “içselleşmiyor”, aksine, kaygı bittiğinde bilgiler silinip gidiyor.
»

Konuk Yazar: Adem Güneş – Öğrenme Zihinsel Bir Faaliyet Midir?

Pedagojiye dair ilk bilgiler bize, öğrenmenin zihinsel bir faaliyet ...

3820be698584de25ea375c0bf57ee620caf94b8d_1600x1200
»

TED Konuşmaları – Kırılganlığın Gücü

Görünmemize, derinden görünmemize, kırılgan bir şekilde ...

Tüm dünyanın, sağlıklı ve mutlu yaşayarak potansiyelini geliştirebilen çocuklara ve insanlığın problemlerini olgun bir bakış açısıyla çözecek yaratıcı ve duyarlı bireylere ihtiyacı var.
»

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde “İyi Bir Çocukluk” Üzerine Düşünmek

Çocukluk, insan yaşamının son derece hassas bir dönemi ve yaşam ...

016a827cc0757092a0439ab2a63feca8655b6c29_1600x1200
»

TED Konuşmaları – Neden Mutluyuz?

Bizi bir gelecekten diğerine götürecek olan tercihlere sahip ...

Genç beyinler için hayalden çizmek çok etkili bir pratiktir. Bu zekayı geliştiren en iyi yollardan biridir.
»

Çocuklarda Çizim Becerisi Pratik İle Oluşuyor

Bir beceriyi öğretmensiz ve daha kolay öğrenenler toplumda ...