nuvu-faqs

Sınıf yok, Ders yok, Not yok – Sadece öğrenme!


Çocuklara uygun protez bir el geliştirmek Bostonlu gençlerin sadece birkaç haftasını aldı. Cambridge’de öğrencileri gerçek proje çalışmaları ile bir araya getiren, proje tabanlı öğrenme programları sunan NuVu Studio’da gerçekleşen çalışmaya katılan öğrenciler kendi okullarından sadece birkaç gün izin aldılar.

NuVu’daki ilk gün öğrenciler onlara rehberlik edecek genellikle doktora program öğrencisi olan bir rehber liderliğinde 10’ar kişilik gruplara ayrıldılar ve projelerini sürdürecekleri temayı belirlediler.

Çocuklara uygun protez el geliştirme projesinde çalışan öğrenciler, Boston bölgesindeki hastalar ve hasta aileleri ile görüşmeler yaptılar. Fiziksel engeli olan, uygun organı bekleyen kişiler ve mühendisler ile görüştüler.

NuVu Studio, Saeed Arida adlı bir yüksek lisans öğrencisinin icadı. Saeed Arida, öğrencilerin gerçek dünya sorunları için çözüm üretebileceklerini, bunun için ise problem çözme becerilerinin gelişmesi gerektiğine inanıyor. Bu becerilere sahip öğrencilerin, protez geliştirme konusunda yeni materyaller ve yeni yöntemler geliştireceği görüşünde.

NuVu Stüdyolarını “Geleneksel konuların öğretildiği bir yerden çok öğrencilerin insanlığın karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm üretmeyi öğrendikleri bir yer” olarak tanımlayan Arida, “Çocuklar NuVu projesinde çok farklı ve çeşitli öğrenme deneyimleri edinirler.” diyor.

Sınıf yok, Ders Yok, Not Yok!

Sınıf yok, Ders Yok, Not Yok!

İşte Bu Programın Özellikleri:
-NuVu orta okul ve lise öğrencilerinin katıldıkları bir tam zamanlı inovasyon merkezidir.
-NuVu pedagojisi “stüdyo” modeline dayanır.
-Eğitim, disiplinlerarası ilişkileri ve ortak geliştirilen grup projelerini içerir.

Ders Yok

Ders yerine 12 kişilik çocuk gruplarının koçluk yapan 2 öğretmen ile açık uçlu sorun durumlarına çözüm ürettikleri stüdyolar var.

Konu Yok

Konu yerine entegre edilmiş durumlar var. Çocuklar kendilerini kablolu araba hattı oluşturacakları ve bir robot tasarlayacakları stüdyolar arasında dolanırken bulabilirler.

Sınıf Yok

Sınıf yerine açık alanlar var. Bu açık alanlar yapılan işin içeriğine bağlı olarak sürekli yeniden yapılandırılıyor.

Ders Saati, Ders Programı Yok:

Ders saatleri yerine öğrenciler iki hafta boyunca 9.00 ile 15.00 saatleri arasındaki zaman aralığında stüdyoda çalışıyorlar

Not Yok:

Not yerine çocukların ürettikleri ürünleri, karar verme süreçlerini içeren dokümanlardan oluşan portfolyoları var.

Bu gibi bir programın bir devlet okulunda uygulandığını gözünde canlandırabilen var mı aranızda?
Proje tabanlı öğrenme, NuVu gibi programlar bazı kurumlar dışında Amerika’da çok da yaygın değil. K-12 düzeyinde eğitim veren birçok kurum son yıllarda proje tabanlı eğitim ile tanıştı.

NuVu; Brookline’de, Beaver County Day School adlı Harvard mezunları tarafından kurulmuş bağımsız bir okulda uygulanmaya başlandı. Bu okulun başka bir özelliği de öğrencilerine bilgisayar programcılığı dersini zorunlu tutan ilk okul olmasıdır.

NuVu programının ücreti tahmin edebileceğiniz gibi ucuz değil. 3 dönemden oluşan programın ücreti $8,000. Burs imkanı sunan kuruluş, devlet okulu öğrencilerini de programa dahil edebilmek için farklı imkanlar da sunuyor.

Sınıf yok, Ders yok, Not yok!

Sınıf yok, Ders yok, Not yok!

NuVu’nun kurucularına göre çoğu okullarda öğrenmeyi engelleyen etkenlerin başında okulun müfredat konularına sıkı sıkıya bağlı kalarak, sınıflandırılmış ders saatleri ile öğrenciye keşfedici proje üretmeleri için zaman tanınmaması. Öğrenciler proje tabanlı programları okul dışında online ortamda kendi özel zamanlarında deneyimliyorlar. “diy.org, code.org, Khan Academy” bu online ortamların en yaygın örnekleri. Tabi ki bu seçeneklerin karşısında lise öğrencilerinin çoğu tahmin edeceğiniz gibi ödevler, okul sonrası kulüpler, gönüllü çalışmalarıyla fazlası ile yoğun olduklarını ve bu online çalışmalar için zaman ayıramayacaklarını söyleyeceklerdir.

Amerika Birleşik Devletlerinde proje tabanlı çalışmaları okulların ve öğrencilerin eğitim yaşantılarının bir parçası haline getirmek amacı ile birçok çalışma günümüzde sürmekte. P21 (Partnership for 21st Century Skills Organizations) ve Buck Institute gibi kuruluşlar bu konuda öncülük etmeye çalışıyorlar. P21 adlı kuruluş Arizona ve Kalifornia’nın da dahil olduğu 18 eyalette, öğretmenlere proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile ilgili kaynak sağlamakta. Aynı zamanda bu yaklaşımın okul müfredatlarında da yer alması yönünde çalışmalarını sürdürerek proje tabanlı öğrenmeyi öğrencilerin sadece boş zamanlarında katılacakları bir çalışmadan çok hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyorlar.

NuVu Stüdyolarının kurucusu Saeed Arida bu programın yaygınlaşacağını, farklı ülkelerde de benzer kuruluşların oluşacağını düşünüyor.

Okullar NuVu’nun programını takip etmek zorunda değil. Başlangıçta yaklaşım, öğrencilerin not ile değerlendirilmemeleri, öğrenmenin bir sınıf ortamında gerçekleşmemesi gibi özellikleri ile radikal karşılansa da öğretmenler, NuVu’nun sunduğu online interaktif kurslar ve kaynaklardan ilham alarak derslerini zenginleştirebilirler.

Arida, NuVu ile sürdürdükleri çalışmayı şu şekilde ifade ediyor.
“Biz eğitim konusunda farklı bir düşünme şeklini sunuyoruz. Öğrenciler yaratıcılıklarını güçlendiriyor, kendi düşünme şekillerini, fikirlerini ortaya koyuyorlar. Çocuklarımıza vereceğimiz en önemli ders sizce de bu değil mi?

http://www.bcdschool.org/academics/nuvu-studio-program/

Kaynak :http://blogs.kqed.org/mindshift/2014/04/no-courses-no-classrooms-no-grades-just-learning/
Çeviren: Nadin Aleksanyan

En Son Yazılar

Bir annenin kendi ihtiyacını biliyor olması ve çocuğunun ihtiyaçlarını da fark edip yargılamıyor olması önemli.
»

Mutlu Anlar Nasıl Kabusa Dönüşüyor?

Şimdi size bir anneyle oğlunun yaşadığı tatsız bir ...

Sizi gözlemleyecek ve geribildirimde bulunacak ve bir öğretmen olarak kendiniz için oluşturduğunuz vizyonu yerine getirmenize yardım edecek birini bulun.
»

Deneyimli Bir Öğretmen Anlatıyor: Şimdiki Aklım Olsaydı…

Yaklaşık 20 senedir öğretmenlik yapıyorum. Geriye baktığımda, ...

Ashoka, Fark Yaratan Okullar Programı (Changemaker Schools) ile yenilikçi okulları belirliyor, buluşturuyor, destekliyor ve en önemlisi küresel bir “Fark Yaratan Okullar Ağı” oluşturuyor.
»

Ashoka Vakfı Türkiye’nin Fark Yaratan Okullarını Seçti

Dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Ashoka, ...

Erken teşhisin en temel hedeflerinden birisi, disleksinin kötü ününü ortadan kaldırmak için çocuklara yardımcı olmak.
»

Disleksiyi Anaokulu Çağında Teşhis Etmek

6. sınıfa giden Josh Thibeau kendini bildiğinden beri okuma ...

article-1254757-0886CEE6000005DC-44_468x286
»

Rekabetçi Bir Dünyada Çocuk Yetiştirmek

1971 yılında ilk okul karnemi eve getirdiğimde, her ne kadar ...

Birinci sınıf öğretmeni olmak, "Bugün ne oynayacağız acaba?" diye gitmektir okula.
»

Birinci Sınıf Öğretmeni Olmak

Tekrardan 1. sınıf öğretmeni olmanın heyecanı içinde, biraz ...

Gelişimi ölçmenin bir yolu olarak notları kullanan bir okul sisteminde öğretmenler öğrenmenin içsel faydalarını öğrencilerine nasıl aktarabilir?
»

Her Yaştan Öğrenciyi Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Gelişimi ölçmenin bir yolu olarak notları kullanan bir okul ...

Pinterest’te araştırma yapabileceğiniz gibi, uygulamalarınızı da paylaşabilir, öğrencilerinize buradan ödevler verebilirsiniz.
»

Blogger Bir Eğitimciden Pinterest’i Eğitimde Kullanma İpuçları

Size bugün bir sosyal medya platformu olan Pinterest’i tanıtmak ...

Bloglar, öğretmenler ve öğretmenlik mesleği için harika bir araca dönüştü.
»

Öğretmenlerin Blog Yazması İçin 7 Neden

20. yüzyılda, işbirliği ruhu gelişmiş bir müdür bir eğitim ...