7171535345_65369bbb0b_z

Teknoloji Çocukların Tutkularını Nasıl Ateşler ?


Sir Ken Robinson

Teknoloji ve eğitim son dönemde sıklıkla birarada kullanılan kavramlar.Bazıları için teknoloji kurtarıcı bazıları için se sınıftan uzak tutulması gereken bir öğrenme engeli. Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor , Değişen Eğitim Paradigmaları ve Eğitimin Ölüm Vadisinden Nasıl Kurtulunur ? gibi TED konuşmalarından tanıdığımız Sir Ken Robinson, teknolojinin öğrenme motivasyonu için tek faktör olmadığını düşünüyor. Robinson’a göre; açık olarak ispatlanmadığına göre teknolojiyi her şeyin cevabı olarak gören anlayışa karşı koymalıyız; Eğitimsel paradigma değişimi için ihtiyaçlar hakkında açık sözlü olan Robinson, eğitimcilerin, teknolojinin gereksiz kullanımına itilmemeleri (ya da yöneltilmemeleri) gerektiğini vurguluyor. Ona göre  ‘müfredatı teknolojiye teslim etme’ anlayışından kurtulunması gerekir ve anahtar soru şudur: Eğitimde bugün işe yarayan ama belki de yarın işe yaramayacak  olan kararlarımız nelerdir ?

Robinson süreci şu sorular ile sorgular:

  • Müfredat için değil; kendi öğrenmeleri için öğrencilerin ilgisini ne çeker ?
  • Teknolojinin bundaki rolü nedir ?
  • Ve bugün aldığımız kararlar uygulamaya geçtiğinde etkileri neler olacak ?

 

Marc Prensky

Dijital Yerliler kavramının yaratıcısı olarak tanıdığımız Marc Prensky, herkesin aynı müfredatı işlemesi için farklı yollar bulması yerine; “her öğrencinin öğrenmeleri için kendi öğrenme yollarını oluşturmalarına” izin vermenin gerekliliğini vurgulamıştır. Teknoloji “öğretmene, öğrencilere kendi tutkularını bulmaları için yardımcı olmasını sağlayacak değerli  zamanı” kazandırma konusunda çok önemli bir katkı sunabilir.

Prensky’nin, öğretmenlere önerisi:

1.     Dinle: Tutkularını bilmediğimiz zaman öğrencileri teşvik etmemiz imkansızdır; bu yüzden her şeyden önce öğretmenlerin öğrencilerini dinlemesi gerekir.

2.     Saygı:  Yetişkinler ve çocuklar olması gerektiği kadar birbirlerine saygı duymamaktadır.  Yerliler ve göçmenler arasındaki savaş bitti ve yerliler kazandı! Yani karşılıklı saygı ve bilgelik öne geçmelidir… Teknolojiye ve güçlü pedagojiye ihtiyacımız vardır. Ayrıca öğrenme ile ilgili kararlara çocukların görüşlerinin de dahil edilmesi gerekir.

3.     Öğrencilerden Aşırı Beklenti: Bugünün çocukları daha önce hiç olmamış büyük yeteneklere sahiptirler. Onlarla ilgili beklentilerimizi yükseltmeliyiz.

4.     Doğru bildiğiniz şey ne?:” Öğretmenler, öğrencilerin ihtiyaçlarını bilirler; fakat bazıları sadece müfredatı korumaya çalışırlar. Bir öğretmenin görevi, dijital gelecekte başarılı olmaları çocukları gerekli becerilerilerde donatmaktır.

Kaynak : http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/06/beyond-technology-how-to-spark-kids-passions/

Derleme : Arzu Car

 

 

 

 

En Son Yazılar

Çocuklara nitelikli çocuk dergileri verin.
»

Konuk Yazar: Bir Dolap Kitap – 7 Yanıtta Çocuk Dergilerinin Önemi

Bir süredir çocuk dergileri üzerine düşünmekle kalmayıp bir ...

Sanatın ve yüreğin çağında tam da bunlara vurgu yapan Ken Robinson'ın ‘’Öz’’ünü okumak anne-babalara ve eğitimcilere iyi gelecektir.
»

Haftanın Kitabı – Öz

Bu hafta sizlerle paylaşacağım kitap, 2009 yılında yazılmış, ...

Eğitim çocukların keyif duygusunu yok etmemeli ya da okul sonrası hayata ertelememeli.
»

Okullardaki En Büyük Eksiklik: Keyif

Jonathan Swift, 1729 yılında İrlandalılara çocuklarını ...

Boyhood ile 2014 Berlin Film Festival’inde en iyi yönetmen ödülüne uzanan R.LinkLater 2015 Akademi Ödülleri’nde de En İyi Film dâhil altı dalda Oscar’a aday gösterildi.
»

Haftanın Filmi – Çocukluk

Dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşmasıyla taşınabilir ...

Dikkatlilik uzmanı Andy Puddicombe şunu yapmanın dönüştürücü gücünü anlatıyor: Dikkatli olarak ve anın tadını çıkararak zihni günde 10 dakika ferahlatmak.
»

TED Konuşmaları – Zihne 10 Dakika Zaman Ayırmak

Bence, “şu an” çok küçümseniyor. Kulağa çok ...

Teknoloji ve sosyal anksiyete arasında nasıl bir ilişki var?
»

Teknoloji Ergenlerin Sosyalleşmesini Nasıl Etkiliyor?

Daha gerçekleşmesine bir hafta olan bir buluşma için çok ...

Unutmayalım eğitim, müfredatı aktarma süreci değil, çocukların yaşamı ve kendini anlamlandırmasını sağlama sürecidir. Bunu sağlayan en iyi yöntem de kavram odaklı eğitimdir.
»

Konuk Yazar: Özgür Bolat – Bir Öğretmen Dersini Daha Etkili Nasıl İşler?

Bir biyoloji öğretmeni, çocuklara insanın iskelet yapısını ...

İş-yaşam dengesi işvereninize bırakılamayacak kadar önemli bir konudur, diyor Nigel Marsh.
»

TED Konuşmaları: İş – Yaşam Dengesi Nasıl Sağlanır?

Eşim bir gün ofisimi aradı ve dedi ki: “Nigel, en küçük ...

Öğrenmeye giden yoldaki ilk adım dikkatini vermektir.
»

Dikkatinizin Kontrolünü Elinize Alın!

İnsan beyninin oldukça güçlü olan bir bilişsel stratejiyi ...