Eğitimin geleceği, geleceğin eğitimi…

0
1971
gelecekte egitim
Eğitim bildiğimiz sınıf ve sınav düzeninden başka bir yere doğru mu gidiyor?

Öğrenmenin Geleceği Neye Benzeyecek? 

Eğitim ve öğrenme gelecek birkaç yıl içerisinde günümüzden tamamen farklı bir hal alabilir. Eğitim vakfı KnowledgeWorks tarafından öğrenmenin geleceğine dair yayınlanan öngörü teknolojinin ve yeni öğretim stratejilerinin geleneksel egitim modellerinin temellerini nasıl sarstığına odaklanıyor. KnowledgeWorks tarafından hazırlanan bu infografik eğitimdeki tüm komiteleri içeren bir öğrenme ekosistemini betimliyor.

İnfografik metni:

*”Okul” birçok farklı şekilde karşımıza çıkacak. Bazı durumlarda tamamen bireysel olarak organize edilmiş bir hale gelecek.

*Öğrenci özellikle istemediği süreci, öğrenme deneyimi artık zaman ve mekandan bağımsız olacak.

*Öğrenciler ve aileleri kendi ilgi, hedef ve değerlerini yansıtan kişiselleştirilmiş öğrenme listeleri oluşturacaklar.

*Öğrenme listeleri okulların yanı sıra dijital olarak aktarılan içerikler veya mekan bazlı öğrenme deneyimlerini içerebilecek.

*Hangi yol tercih edilirse edilsin her bir öğrenci için özel tasarlanmış yaklaşımlar ve destek mekanizmaları ile en üst seviyede bireyselleştirme norm haline gelecek.

*Her yeni öğrenme modeliyle beraber eğitimcilerin rolü öğrenmeye rehberlik etmeye doğru kayarak çeşitlenecek.

*Birçok çeşit dijital platform ve içerik kaynağı öğrenci ve öğrenme rehberlerinin bağlantı kurmasına ve farklı kaynaklardan öğrenmesine olanak sağlayacak.

*Bu araçlardan bir kısmı paylaştığımız verilerden yola çıkarak başarılı bir öğrenme deneyimi için strateji önerilerinde bulunacak.

*Eş zamanlı olarak sanal dünya ve belirli bir coğrafyadaki topluluklar öğrenmeyi farklı aktivitelerle birleştirerek yeni öğrenme modellerinin sahipliği üstelenecek.

*Daha çok insan kendisine en uygun öğrenme yönetimini bulmaya çalışırken ortaya çıkacak sosyal innovasyon dalgası kaynak sınırlamalarının ve diğer engellerin ortadan kalkmasına yardımcı olacak.

*Bireylerin öğrenme çıktılarını ve uzmanlık seviyelerini kanıtlamak için öğrenme metodlarında olduğu gibi çok farklı türlerde belgelendirme ve sertifikalandırma seçenekleri ortaya çıkacak.

*İş yaşamı o kadar hızlı dönüşüm geçirecek ki sürekli kariyer gelişimi norm haline gelecek.

Bu değişimlerin tümü  öğrencinin okula uyum sağlamaya çalıştığı bir sistemden öğrenimin her öğrenciye uyum sağladığı farklılaştırılmış bir öğrenme ekosistemine geçişi işaret etmektedir.

Kaynak:

http://blogs.kqed.org/mindshift/2013/07/what-the-future-of-learning-might-look-like/

http://knowledgeworks.org/sites/default/files/A-Glimpse-into-the-Future-of-Learning-Infographic_0.pdf

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here