Gezici Derslikler

0
47

Park müdürü Darle Weigant, otuz yıllık hayalini bu sanat otobüsüyle hayata geçirdi. 1980’lerde kızının okulunun resim dersine bütçe ayırmamasına çok içerleyen Weigant, yıllar sonra uygun koşulları sağlayınca bir okul servisini gezici bir sanat otobüsüne dönüştürdü.Otobüs 2015 yılından bu yana Oregon’da özellikle yoksul semtleri dolaşıyor.

Artie adı verilen otobüs, yazları haftada on parkı dolaşıyor, çocukları sanatla buluşturuyor.Sanatçılar, otobüste çocuklara ücretsiz resim dersleri veriyor.

STEM LaboratuvarıTexas’taki bu otobüs, bilim ve teknolojiyi yoksul semtlerde yaşayan çocukların ayağına götürüyor.Otobüste türbin kitleri ve robot yapımında kullanılan, ufak ve programlanabilir bilgisayarlar bulunuyor.

STEM LaboratuvarıMdBioLab, 2003 yılından bu yana Maryland’de 150.000 lise öğrencisine hizmet verdi.MdBioLab’da öğrenciler DNA testleri yapabiliyor.

STEM LaboratuvarıMdBioLab’in kardeş otobüsü MXLab öğrencilere biyoloji, kimya, çevre bilimleri alanlarında laboratuvar olanakları sunuyor.İleri teknolojiyle donatılmış laboratuvarda öğrenciler hemoglobin numunelerini analiz edebiliyorlar.

SeraMontana’daki bu gezici serada öğrenciler fotosentez, bitki yetiştirme ve sağlıklı beslenme konularını öğreniyor.Otobüsün koltukları bitkilerin yerleştirilebileceği alanlara dönüştürülmüş durumda.Otobüs, bahçesi olmayan okullara gidiyor. Bölgedeki lise öğrencileri müfredatla ilişkilendirilmiş konuları bu gezici serada işliyorlar.

Kayıt stüdyosuCarolina Stüdyoları’nın gezici stüdyosu ortaokul ve lise öğrencilerine hizmet veriyor. Stüdyonun okul sonrası ve yaz programları bulunuyor.Gezici kayıt stüdyosu gençlerin müzikle ilgili teknik becerilerini güvenli bir ortamda geliştirmelerini sağlıyor.Carolina Stüdyoları’nın sahibi Mark Bryan’ın da bizzat otobüse atlayıp ders verdiği oluyor.

“Maker” otobüsüMissouri’deki bu otobüs ilkokul ve ortaokulları dolaşarak öğrencilerin robotları programlayıp ses dalgalarıyla deneyler yapabilecekleri bir ortam sunuyor.Böyle olanakları olmayan okullardaki öğrenciler için “maker” otobüsü çok faydalı oluyor.

Otobüste 3D yazıcı ve sanal gerçeklik gözlükleri de bulunuyor.

KantinFlorida’daki bu otobüs her yaz öğrencilere bir milyon öğünden fazla ücretsiz yemek dağıtıyor.Ayrıca yoksul okullarda, ders sonrası etkinliklere katılan öğrenciler için bir golf arabasıyla yiyecek servisi yapılıyor.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/photos-classrooms-really-move-emelina-minero

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here