Haftanın Çocuk Kitabı: Eyvah Kalbim Kırıldı!

0
2195

Bazen ‘‘PAT!’’ diye bir top çarpar ve o rengârenk dondurman düşer, külahı bile kırılır. Bazen de hayallerin suya düşer ve ‘‘PIT!’’ diye kalbin kırılır.

Böyle başlıyor minik Kalben’in hikâyesi. Koskocaman siyah gözleri, mor gözlükleri ve kırılmış kalbi ile bizi karşılıyor bir Ege kasabasında. Merdivenin başına oturmuş ve dizlerini kendine çekmiş bir şekilde duruyor. Gözlerindeki hüzün, kitabın rengârenk sayfalarını aşıp bize kadar ulaşıyor. Çok geçmeden anlıyoruz neden kalbinin kırıldığını. O çok sevdiği arkadaşları onu oyuna almamış, hatta oyun oynarken dondurmasını yere düşürmüşler. Onun da kalbi pıt! diye kırılıvermiş. Kimin kalbi kırılmazdı ki?

Kitap boyunca Kalben’in, kalbini onarmaya çalışmasına tanıklık ediyoruz. Kendini o kadar yalnız hissediyor ki önce balıkların yanına gidip onlarla yüzmek istiyor ama bir cevap alamıyor. Ardından süt içerken mutlu olan kedileri görüyor ve kırık kalbini bir bardak sıcak süt ile onarmaya çalışıyor. Sütü lıkır lıkır içmesine içiyor ama kalbi yine kırık kalıyor. Pek çok yolu deniyor: çiçeklerle dans ediyor, gökkuşağı ile tanışıyor. Ne fayda! Sonra tam da sonsuza kadar mutsuz kalacağını düşünürken bir martının gelişiyle hayat birden eskiye dönüyor. Nasıl mı? Martı ona aslında hep bildiği bir şeyi tekrar hatırlatıyor: bir canlıyı gülümsetmek.  

2016 yılında Redhouse Kidz aracılığıyla bizlerle buluşan, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden ‘‘Eyvah Kalbim Kırıldı!’’, çizimlerinin kalitesi ve akıcı üslubuyla hepimizi büyülüyor. Bir yandan Kalben’in hikâyesini dinlerken bir yandan da çizimlere hayran kalıyoruz. Adeta bizi bulunduğumuz yerden Ege’de serin bir yaz gününe götürüyor. Menekşeler, ayçiçekleri, zeytin dalları ve pencerelerden gözüken masmavi bir deniz… Kitabın hem yazarı hem de çizeri olan Elif Yemenici, bu harika çalışması ile The White Ravens 2016 kataloğuna girmeye de hak kazanmış. 

“Eyvah Kalbim Kırıldı!”nın tanıtım filmini izlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

‘‘Bir gün kalbi kırık bir dostun çıkarsa karşına, bu kitabı götür ona. Kim bilir belki Kalben’in öyküsü sıcacık gülümsetir onu da!’’ sözleriyle bitiyor kitap. Buram buram sevgi kokan bu kitap, Kalben gibi 5 yaş ve üzeri minik okurları ile bir parça sevgiye ihtiyaç duyan tüm yetişkinleri bekliyor. 

 

Figen Değer

figendegerr@gmail.com

 

 

 

Eyvah Kalbim Kırıldı!

Yazan ve Resimleyen: Elif Yemenizi

Yayınevi: Redhouse Kidz

Basım Yeri ve Tarihi: İstanbul, 2016

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here