Haftanın Çocuk Kitabı: Tuhaf Bilimler Akademisi

0
2073

“Hayatı sınavlardan ibaret sanan tüm ebeveyn ve böyle olmadığını bilen tüm çocuklara… “

Her çocuk gibi Nadir de annesinin gözünde dünyanın en özel ve en zeki çocuğudur. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren annesinin zoruyla pek çok kursa gider; fakat Nadir kendini oldukça iyi tanıyan bir çocuk olarak diğerlerinden üstün bir yanının olmadığının farkındadır. Elbette her çocuk gibi iyi olduğu alanlar vardır ama bunların annesinin beklentileri ve istekleriyle uyuşmadığını bilmektedir.

Bir gün Nadir, hayatını tamamen değiştirecek bir gün yaşar. Ülkenin en zeki çocuklarının seçildiği Bilim Akademisi’nden okula bir heyet gelerek öğrencilerin zekâlarını ölçmek üzere bir test yapar. Nadir, akıl almaz bir biçimde Bilim Akademisi’ne girmeyi başararak annesi dâhil olmak üzere herkesi şaşkınlıklar içinde bırakır. Akademiye nasıl girdiğiyse bir kişi hariç herkes için tamamen muammadır.   

Nadir, akademiye ait olmadığını düşünerek gitmesine rağmen beklediğinden daha da zor bir ortam ile karşılaşır. Akademi öyle bir yerdir ki herkes sadece kaç soru çözüldüğü ile ilgilenir, gülmek hoş karşılanmaz. Arkadaş edinmek bile zaman kaybı olarak görülür. Hatta test çözmeye ayırdıkları vakit artsın diye zaman tasarrufu amaçlı projeler bile yapılır.

Bir gün Nadir, Bilim Akademisi’nde tuhaf olayların döndüğünü fark eder. Akademiye girmeden önce aynı okulda olduğu Duygu ile beraber bu olayların peşine düşer. Uzun süren çabaların ardından tam da pes etmeye yaklaşmışken akademide tuhaf olayların döndüğüne ikna olan başka bir öğrenci ile olayları çözmeyi denerler. Olayı çözdüklerinde ise akılları başlarından gider…

Şöhret Doğruyol Sağbaş tarafından yazılan Tuhaf Bilimler Akademisi, 2017 yılında Epsilon Yayınevi’nden yayınlandı. 9 yaş ve üzeri için uygun olan kitap akıcı üslubu ve heyecan dolu kurgusunun yanı sıra çok önemli mesajlar da içeriyor. Kitabın en büyük eleştirisi de çocukları yarış atı gibi sınavlara hazırlamanın, duygusal ve sosyal gelişimlerini önemsemeden kapasitelerinin üstünde akademik beklentilere girilmesinin yıkıcı etkileri. Çağımızda artan beklentilerle baş etmek zorunda kalan her çocuk, kendi hayatından bir parça bulup kitaptaki karakterlerle kendini özdeşleştirebilecektir.  

 

Figen Değer

figendegerr@gmail.com

 

Tuhaf Bilimler Akademisi

Yazan: Şöhret Doğruyol Sağbaş

Yayınevi: Epsilon

Basım Tarihi: Ocak 2018

Sayfa sayısı: 168

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here