Haftanın Kitabı: Aklını En Doğru Şekilde Kullan

0
1206

Başarılı olmanın binbir çeşit reçetesinin verildiği günümüzde,  ‘’başarıya’’ başka bir bakış açısıdan bakmak için ‘’Aklını En Doğru Şekilde Kullan’’ kitabını okuyabilirsiniz. Düşüncenin başarıyı nasıl etkilediğini, başarılı olmak için ne şekilde düşünmemiz ve düşüncelerimizi nasıl uygulamamız gerektiğini açıklayan bu kitap Yakamoz Yayınları’ndan çıktı.

Kişilik, sosyal psikoloji ve gelişim psikolojisi alanlarında önemli çalışmalar yapan Dr. Carol S. Dweck, Stanford Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Dr. Dweck başarılı insanların ortak özelliğinin sahip oldukları varlıklar, imkanlar ve yeteneklerinden ziyade, zihniyetleri ve kafa yapıları olduğunu söylüyor. Dr. Carol Dweck’e göre bazı insanlar kendilerine verilen imkan ve yetenekleri sürekli geliştirmeye odaklılar. Bu insanlar hayatı bir “öğrenme”, “büyüme”, “gelişme”, “olgunlaşma” yolculuğu olarak görürler. Bu nedenle hep gelişmeye ve kendilerini yenilemeye odaklıdırlar.

Dr. Carol S. Dweck kendini, “gelişme zihniyetini” yani öğrenmek ve problemler çözebilmek için beyinlerimizin kapasitesini genişletebileceğimiz fikrini araştırmaya adamış bir uzman. İnsanların, hayatlarındaki en zorlu zamanlarında bile gelişmelerine olanak tanıyan şeyin, aklını kullanma yöntemi olduğunun altını çiziyor. Düşünce tarzınızı her zaman değiştirebilirsiniz.

Sizin Önceliğiniz Nedir?

Seçmek zorunda olsaydınız, hangisini seçerdiniz? Çok fazla başarı ve onaylanma mı yoksa zorluklara fazlaca meydan okuma mı? Bu soruya verdiğiniz yanıt aslında düşünce tarzınıza dair ipucu veriyor. Sabitlenmiş düşünme tarzına mı sahipsiniz? Yoksa gelişimsel düşünce tarzına mı sahipsiniz?

Kitaptan altını çizdiğim birkaç cümlede şunlar:

  • Aklını kullanan kişi başarısızlıklar karşısında cesareti kırılan kişi değil, öğrenme sürecinde olduğunu düşünen kişidir.
  • Düşünce tarzları güçlü inançlardır, ama sadece zihninizde olan bir şeydir ve zihninizi değiştirebilirsiniz.
  • Sabitlenmiş düşünce tarzının arkasına gizlenmiş özsaygı, basit bir sorudan ibarettir: Eğer siz başarılı olduğunuzda herhangi bir kimseyseniz, başarısız olduğunuzda nesiniz?
  • Gelişme düşünce tarzında bile başarısızlık acı veren bir tecrübe olabilir. Ama bu sizi tanımlamaz. Bu düzeltilebilecek bir sorundur, uğraşılacak bir sorundur ve ondan bir şeyler öğrenilecek bir sorundur.
  • Sabitlenmiş düşünce tarzında birinin başarısızlığa karşı kendini kaybetmesi, sürekli ve zihinde yer eden bir üzüntü olabilir.
  • Sabitlenmiş düşünce tarzının özsaygıyı düzeltmek için kullandığı diğer yol ise başarısızlık sonrası birilerini suçlu ilan etme ve bahaneler üretmedir.
  • Yetenekler genişletilebiliyorlarsa –değişim ve gelişme mümkün ise- o zaman başarıya giden birçok yol vardır.
  • İyi bir öğretmen öğrencileriyle birlikte öğrenmeye devam eden öğretmendir.
  • Yeteneğiniz ne olursa olsun, çaba o yeteneği ateşler ve onu başarıya dönüştürür.

Ailelerin, öğretmenlerin, yöneticilerin ve eğitmenlerin okuması önerilen kitapta, Dr. Carol Dweck’in, katı düşüncenin kimseye -en azından kendinize- fayda sağlamadığına dair iddiası ise hayli etkileyici. Pek çok insan hikayesinin ve araştırmanın yer aldığı kitap keyifle okunuyor.

Başarının yetenekten ziyade çabanın bir sonucu olduğunu düşünenler, bu kitap sizin için…

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here