Haftanın Kitabı: Asla Yalnız Yeme

1
2028

“Biz insanlar, sosyal canlılarız. Başkalarının yaptıkları sayesinde dünyaya geldik. Başkalarına muhtacız ve bizi bu dünyada ayakta tutanda budur. İstesek de istemesek de başkalarının yaptıklarından bir yarar görmediğimiz bir an neredeyse hiç yok gibidir. Bu nedenle, mutluluğumuzun esas kaynağının başkalarıyla ilişkimiz olmasında şaşırtıcı bir yan yoktur.”

Dalai Lama, bu sözleriyle başkalarıyla ilişki kurmanın değerini ortaya koyuyor. Günümüzde daha da önem kazanan bu konuya dair çok sayıda kitap var. “Asla Yalnız Yeme” kitabını ise bir adım önde görüyorum diğerleri arasında.

Başarıyla başarısızlık arasındaki ince çizgi olan ilişkinin gücünün vurgulandığı “Asla Yalnız Yeme” kitabını Keith Ferrazi, Tahil Raz ile birlikte 2005 yılında kaleme almış ve kitap uzun süre ABD’de en çok satanlar arasında kalmış. Kitaptan çıkartılacak ilk ders, insanlarla ilişki kurarken çıkarlarımızı düşünmek yerine onlara değer katmanın yegane amacımız olması gerektiği.

Keith Ferrazzi, bir yönetici ve danışman olarak yaşadığı olayları samimi bir tavırla kitabına yansıtmış. İlişki kurmak ve sürdürmek hayli zaman, enerji ve emek harcamayı da beraberinde getiriyor. Özellikle yaşadığımız topraklarda, bir de dezavantajlı gruptaysanız vay halinize!

Kariyer ve günlük hayatta insan ilişkilerinin güçlenmesi, çevre oluşturmanın yararları ve bu süreçte neler yapılabileceğine dair önerilere de yer veriliyor kitapta.

Evet, hayatımıza başkalarını dahil ederek zenginleşirken yakın ilişkilerimizi (aile, dostlar..) ihmal etmemeliyiz. Hayat bir dengedir.

Kitapta yer alan ‘’Başkalarıyla yakın ilişkiler içinde sürdürülen bir hayat insanı farklı bir bakış açısına götürür. İnsanların birbirlerine sıkı bağlarla bağlı oldukları hayatlarda bakış açılarının zenginliği yaşanır. Bir bakış açısı, diğerine götürür’’ satırları ise bakış açımızı zenginleştirme yolunun ilişkilerden geçtiğini anlatıyor.

Paylaşmanın değerini bilenler bu kitap sizin için…

aslayalnızyeme

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here