Haftanın Kitabı: Bazen Olmaz

0
1075

Çok istediğiniz bir şey vardır, denersiniz denersiniz olmaz. Halbuki başarılı olmak istiyordunuz, ama sonuç başarısızlık oldu. Asıl hikayeler bana göre burada saklı, yani ‘’başarısızlık’’ hikayelerinde. Bazen Olmaz kitabı da buna odaklanıyor.

Gazeteci-yazar Özlem Gürses Tatar’ın alanında ünlü 10 isimle yaptığı söyleşilerden oluşan kitap Kronik Yayınevi’nden çıktı. Peki kitap da yer alan isimler kimler? Cem Yılmaz, Muhtar Kent, Ali Sabancı, Zeynep Bodur Okyay, Cem Boyner, Arda Turan, Hüsnü Özyeğin, Hanzade Doğan Boyner, Abdülkadir Konukoğlu ve Mustafa Denizli. Her bir isim başarısızlık hikâyelerini açık yüreklilikle anlatıyor kitapta. Başarısızlık hikayelerinin hepsi de pek çok öğrenilmiş dersi içeriyor.

İşte bunlardan bazılar:

Cem Yılmaz

“Fazla şey biliyorum’’ numarası yapmanın insanın ne kendine ne de etrafına faydası var.”

Muhtar Kent

“Çok iyi yapmaktan kastım şu: hakkını vermek bir işin. Sadece bir görevi yapmak değil, hakkını vermek, çok daha geniş boyutlu düşünmek. Bir işi ilişkilerle birlikte yapmak. Bir ekosistem yaratmak. Bir işi yaparken, işten çok daha geniş, daha kapsamlı bir ekosistem yaratmak.”

“Muhakkak, her gün yeni bir şey öğrenmesi lazım insanın, öyle bir ortam yaratması lazım kendisine. O ortamı yarattığınız vakit de psikolojik gelir elde ediyorsunuz, yani yeni şeyler öğrenme imkânına sahip oluyorsunuz.”

Ali Sabancı

“Hata yaptığın zaman soru şu: Başarısız olduğunda sen bundan ne öğrendin? Bir şey öğrenmediysen çok pahalı bir başarısızlık bu.’’

Dünyanın derdi bitmez. Her şeyi sen çözemezsin. Muhakkak dengeli bir hayat yaşaman lazım.”

“Huzuru ve itibarı yitirdiğiniz zaman bence başarısız olursunuz.”

Cem Boyner

“Daima başkalarının fikrine açık olmak ya da bizzat kendi şüphelerinize açık olmak…  Bir şeyden şüphe ettiğiniz zaman kapatıp yokmuş gibi davranmak yerine; onu böyle avucunuzun içine alıp onunla yakınlaşıp, onunla tanışmak, yüzleşmek, kabul etmek veya reddetmek ama asla atıp geçmemek, önemli olan bu.”

Hüsnü Özyeğin

“Başarısızlıktan öğrenilecek şeyler, başarıdan öğrenileceklerden fazladır.”

“Başarısızlığı ondan öğrendiklerinizle, size bir sonraki işinizde katacakları ile seveceksiniz.”

 

Başarı kadar başarısızlık hikayelerine de kıymet verenler bu kitap sizin için…

 

bazenolmaz

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here