Haftanın Kitabı: Ikigai

0
930

Kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki? Herkes ister. Ama bazıları var ki, bunu bir yaşam biçimine dönüştürmeyi başarmış. Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan bir halk var. Burası dünya üzerinde yaş ortalamasının en yüksek olduğu yer. Yaş ortalaması 100 senenin bile üzerinde. Kitabın yazarları, Hector Garcia ve Francesc Miralles, bu ada halkından yüz kişiyle röportaj yaptı. Topluluğun en yaşlı üyelerine hayat felselerini, “ikigai”lerini ve uzun ömürlerinin sırrını sordular. Tüm görüşmeleri kayda aldılar ve oradan derledikleri hikayeleri kitaplarında paylaştılar.

Okinawa halkının dünyaya yayılmaya başlayan bir sırrı var: Ikigai. “IKIGAI” iki sözcüğün birleşmesinden oluşuyor. “IKI” hayat, “GAI” hedef, amaç ve gaye anlamına geliyor. Yani ikigai bir hedefe, gaye ya da arzuya hiçbir zorlama olmadan içten ve kendiliğinden bağlılık hissetme duygusu anlamına geliyor. İşte, seni yataktan fırlayarak çıkartan ve hedefine odaklanmanı sağlayan da bu duygu. Sabah yedide alarmın çalıp uyandığında, yatağından doğrulup halıya boş boş bakmaya başladığında, neden hayatta olduğunu sorguladığında ihtiyacın olan şey. Hayatına bir anlam katan, bir misyon yükleyen, çevren için faydalı olacağını hissettiği bir amaç.

Ve kitaptan bazı cümleler:

“Eğer depresyon ya da stresten uzak kalmak istiyorsanız bir şeye ihtiyacınız var: Her sabah uyandığınızda ‘iyi ki yaşıyorum’,‘ iyi ki hayattayım’ demenizi sağlayacak bir gaye, hedef, arzu ya da tutku.”

“Ikigainizi bulmak için kendinize öncelikle şu soruları sorun:

1-  Bu hayatta beni en çok mutlu edecek şey ne ve gerçekten ne yapmak istiyorum?

2-  Ben neyi seviyorum? Beni en çok heyecanlandıran şey ne?

3-  Asıl yeteneğim, iyi olduğum şeyler ne? Bunu ortaya nasıl çıkarabilirim?

4-  Kendi sıkıntılarımdan arınıp en son ne zaman dünyayı hatırladım?

İşte bu sorulara verdiğiniz cevapların kesişim noktası ikigainiz. Yani hayatta daha mutlu olmanın anahtarı. Ve hiçbir şey için geç değil. Sadece Japonlar’ın kültüründe olup bizim kültürümüzde olmayacak bir şey de değil. Emekliliği beklemeyi bırakın. Mutluluğu yarınlara ertelemenin anlamı yok.”

“Ikigai”mizi bulma yolculuğuna çıktığımızda aşağıdaki dört element ve birbirinden anlamlı dört farklı soru rehberlik edebilir bize. Bu sorular sırasıyla şöyle:

 

  • Neyi seviyorum? (Tutkumuz)
  • Dünyanın neye ihtiyacı var? (Misyonunuz)
  • İyi olduğum şeyler neler? (Ustalıklarımız)
  • Ne için ücret alıyorum? (Uğraşlarımız)

 

Bu dört farklı sorunun ardından yanıtlarımızın kesişim noktası ise bizim ikigaimizi, yaşam gayemizi çok sade ve bir o kadar güçlü bir şekilde anlatıyor.

Meltem Uzun’un çevirisiyle Indigo Kitap’tan yayınlanan kitap, toplam 170 sayfa. Sakin bir gününüzde elinize aldığınızda hemen bitirebilirsiniz. Kitapta yer alan bilgilerden öte Okinawa adasında yaşayan halkın hayata dair bakış açısını anlamak adına keyifle okunacak bir kitap Ikigai.

Her gününe bir anlam katmak isteyenler, bu kitap sizin için.

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here