Haftanın Kitabı: Okulsuz Büyümek

1
3120

Okulsuz Büyümek, Vermont Dağı’nın yamacında hayatlarını sürdüren iki çocuklu bir ailenin hikayesi. Kitabın yazarı Ben Hewitt’in hikâyesinde, çocuklarının büyümesi, aile olmak, doğa ile bağ kurmak, öğrenmek ve okulsuz bir yaşama dair birçok şey var. Yazarın, biz böyle yaptık sizde yapın zorlaması olmadan, öneri ve tavsiyeler vermeden, tümüyle sadece deneyimlediklerini paylaşması, bu kitabı benim için daha anlamlı kıldı. Okulsuz eğitimin giderek daha çok tartışıldığı günlerde farklı bir bakış sunması açısından Okulsuz Büyümek kitabını, ebeveynlerin, öğretmenlerin okumasında fayda var. Hewitt’in oğullarının örgün eğitimin sınırlarının dışındaki öğrenme biçimi ve öğrendiklerinin içeriğiyle ilgili birçok detay var kitapta.

rsz_hewitts-chokecherriesimrs.php

Hewitt, okulsuz eğitimi, “Keşfetmenin kendisi üzerinedir” diye tanımlıyor. Çocuklarını okula göndermeme nedenleri ise bana çok çarpıcı geldi. İşte kitaptaki o cümleler ‘’ Biz standart eğitimin üzerimizdeki boğucu, zorlayıcı etkisini çok güçlü bir şekilde  hissetmiştik. Bu nedenle de çocuklarımız için tamamen başka bir şey istedik. Boğulmalarını değil, nefes alabilmelerini istiyorduk ve eğer okulda geçirecekleri binlerce ama binlerce saate karşı çıkmazsak nefes alabileceklerine inanmıyorduk’’

“Kim bilir kaç defa çocuklarımızın yeteneklerini hafife aldık? Kim bilir kaç defa bizden istediklerini öylece veriverdik? Keşfetme dürtülerinde, hayal etme ve yaratma yeteneklerinde, başarısız olma veya başarma süreçlerinde kısa devreye neden olduk?” diye soruyor yazar.

hewitts-calfimg_5234

Ben de ekleme yapıyorum bu cümlelere:

Kim bilir kaç kez onların doğuştan getirdiği merak duygularını ve öğrenme heyecanlarını söndürdük?

Kim bilir kaç kez onların hayal  kurması için alan bırakmadık? Oysa en değerlisi de bu; hayal. Çünkü hayal en çok yer açılması gereken şey.

Sinek Sekiz yayınlarından çıkan kitabın çevirisi, Şule Seda Ay tarafından yapılmış. Sinek Sekiz’in diğer kitaplarına da göz atmanızı öneririm.

Ben Hewit şöyle diyor: ‘’Çünkü biliyorum ki benim çocuklarım koca bir dünyada sonsuz ihtimalleri kovalamak yerine, nerede olurlarsa olsunlar ellerinin altındaki dünyada doyuma ulaşabilecekler.’’

foodfeature1-26a00d83452337f69e201bb07e7db32970d-800wiYazar kitabının amacını şu cümlelerle açıklamış: ‘’ Bu kitapta amacım kuralcı davranmak değil, sadece ailemizin yolculuğundan bahsetmek ve bu küçük araziye kök salma macerasında biriktirdiğimiz bazı hikayeleri paylaşmak. Bu maceranın etrafında kutuplaşan kararlar -çocuklarımıza okulsuz eğitim vermek, gerekliliklerini mevsim ritüellerinin belirlediği günlerimizi küçük bir çiftlikte sessiz ve yerleşik olarak geçirmek, bazıları için fazla basit ve yoksun görünen bir yaşam inşa etmek- hiç beklenmedik yollardan hayatımızı zenginleştirdi. Bu, bir keşfin diğerine neden olması gibi, alınan bir dersin diğerini haber vermesi gibi. Çocuklarımızın bizim gereken dersleri almamız için açtıkları kapılar öyle çok ki. ‘’

hewitts_low-2-Sahi bütün çocuklar kendi hızlarında ve kendi merakları doğrultusunda öğrenme özgürlüğüne sahip olsalar ne olurdu? Hepimizin üzerine düşünmesi gereken bu soruyla sizleri baş başa bırakıyorum.

Öğrenme özgürlüğünü dert edinenler bu kitap sizin için…

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

okulsuzbüyümek

 

 

 

 

 

 

*Bütün fotoğraflar Hewitt ailesine aittir. https://benhewitt.net/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here