Haftanın Kitabı: Şimdinin Gücü

0
1385

“Zaman değerli değildir, çünkü bir illüzyondur. Zamana, yani geçmişe ve geleceğe ne kadar çok odaklanırsanız, şu ânı o kadar kaçırırsınız. Yani asıl değerli olan şeyi.”

İlk kez 7 yıl önce okuduğum Eckhart Tolle’nin Şimdi’nin Gücü kitabını tekrar okudum ve Eğitimpedia okuyucularıyla paylaşmaya karar verdim. Her şeyin hızla aktığı bu zamanda, şimdiye odaklanmayı tekrar hatırlamak için.

Kitabın arka kapağındaki cümleler kitabı özetliyor aslında:

‘’Üstat Eckhart Tolle kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde, bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişim yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Tolle, tüm ıstırap, endişe ve korkularımızın, dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip, onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğimizi, gerçek varlığımızla hemen şimdi nasıl birleşebileceğimizi anlatıyor. Eleştirmenler böyle bir kitabın çok nadir olarak geldiği konusunda görüş birliğine varırken, okurlar yaşamlarında olağanüstü değişimlerin meydana geldiğini bildiriyorlar. Şimdi’nin Gücü, yaşamımızın her anının bir mucize olduğunu fark etmemizi sağlıyor ve büyük bir yetkinlikle Şimdi’nin Gücüne nasıl erişebileceğimizi açıklıyor’’

Düşünmenin tek geçer olduğu bu zamanda Eckhart Tolle diyor ki, “Düşünmek bir hastalık haline gelmiştir. Hastalık bir şeylerin dengesi bozulunca ortaya çıkar. Örneğin, bedende hücrelerin bölünmesi ve çoğalmasında yanlış bir şey yoktur, ama bu işlem tüm organizmaya aldırmadan sürdüğünde, hücreler dengesizce çoğalır ve biz hastalanırız.”

Düşünmek tamam, peki ya hissetmek? Hissetmek için şimdiye odaklanmanın yolları yöntemleri sunuluyor okuyucuya. Kolay, bir solukta değil, yavaş yavaş sindire sindire okunacak bir kitap Şimdi’nin Gücü.

Batan güneşin parlak mavi bir gökyüzüyle kaplı turuncu sarı ışınları, özel zamanlarda, öylesine dikkat çekici bir güzellik sunabilir ki, biz bu görüntü karşısında bir an huşu içinde donup kalabiliriz. O anın ihtişamı bizi öylesine hayran bırakır ki, gevezeliği bitmek bilmeyen zihnimiz bir an susar, böylece bizi –zihinsel- olarak ‘şimdi ve burada’dan başka bir yere frılatıp atamaz. O ışık dolu anda adeta, daima mevcut olan, ama nadiren tanık olunan bir başka realiteye bir kapı açılır,’’ diyor Russell E. Dicarlo Şimdi’nin Gücü kitabının önsözünde. 

Acaba en son ne zaman tam da böyle zihninizin sustuğu bir an yaşadınız?

Yeni bir yıla günler kala ”şimdiki an”ın en değerli an olduğunu bilmek önemli. Çünkü şimdiki anın farkındalığıyla davrandığımızda, yaptığımız her şey –en basit eylem bile- bir nitelik, özen ve sevgi duygusuyla dolu hale gelir. Sevgi dolu ve her anın tadını çıkaracağınız bir yıl olsun.

Kendi zihninden kurtulup soluklanmak isteyenler, bu kitap sizin için…

 

Mürşide Demirkol

@mursidedemirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here