Hâlâ İşe Yarayan Beş “Modası Geçmiş” Ebeveynlik Önerisi

0
2100

Ebeveynlik eskiden olduğu gibi değil artık. Ama şükürler olsun ki, o eski güzel günlerden geriye kalan şeyler de var hâlâ. Çocukların toz toprak içinde oynamasına ve dizlerinin yaralamasına izin vermek gibi…

İki önemli isim, çocuk gelişimi uzmanı Dr. Tovah Klein ve Eğitimpedia’da yazılarına sıklıkla yer verdiğimiz duyu bütünleme terapisti Angela Lanscom, eski moda gibi görünse de hâlâ hayatımızın bir parçası olmaya değer ebeveynlik önerilerini şöyle sıralıyor:

Yemeği birlikte yiyin

eat-dinner-together.jpg

Birlikte yemek yemek modası geçmiş gibi görünse de zamanın eskitemediği bir alışkanlık olarak hâlâ sapasağlam ayakta duruyor. Aile yemeği herkesin bağ kurmasını ve geçirdikleri gün hakkında konuşmasını sağlarken, çocukların çok rahatlatıcı bulduğu bir aile rutini de yaratıyor.

“Üstelik artık sadece anneler yemek pişirmek zorunda değil. Günümüzde pek çok baba da yemek pişirebiliyor!” diyor Klein.

Bırakın açık havada serbest oyun oynasınlar

send-them-outside-by-themselves

“Çocukların arka bahçelerde koşturmaya ya da arkadaşlarıyla oynamaya gitmesi ve ebeveynlerin, ‘Yemeğe kadar eve gelmek yok’ demesi eskidendi,” diyor Klein. “Bugün bunu kimse yapmıyor. Oysa çocukların serbest oyun oynamalarına ve kendi başlarına kalmalarına izin vermek modası geçmiş gibi görünse de çocuklar için oldukça iyi bir şeydir.”

Hanscom’a göre açık havada oynamak çocukların duyularını güçlendiriyor ve çocuklar tekrar içeri girdiklerinde de bu becerileri yanlarında getiriyorlar.

“Açık havada zaman geçirmek duyusal ve motor gelişimi artırır ve bu da duyusal organizasyonun temelini oluşturur,” diyor Hanscom. “Okulda dikkatini toplamak, gözlerin iyi çalışması ve okumak buna bağlıdır. Ayrıca duyguları kontrol edebilmek de duyuları organize edebilmeye bağlıdır.”

Sopalarla oynamalarına izin verin

let-them-play-with-sticks

Hanscom’a göre işlenmemiş doğal materyallerle oynamak çocukların kas gelişimini ve yaratıcılığını artırıyor.

“Açık havaya ne kadar çok çıkar ve oynarsanız, sopa gibi şeyleri farklı şekillerde kullanmak konusunda o kadar yaratıcı olursunuz,” diyor Hanscom. “Bir çocuk ilk kez açık havaya çıktığında bir sopa görür ve önce bu sadece bir sopadır ama sonra bununla denemeler yapmaya başlar. Mesela toprağı kazar ve o zaman sopa bir alete dönüşür. Sonra bir başkasının bu sopayla bir şeyler inşa ettiğini görür ve bunu bir şeyler inşa etmek için kullanabileceğinin farkına varır.”

Çocuğunuzun ebeveyni olun, arkadaşı değil

be-a-parent-not-a-friend

Ebeveynlik bir popülerlik yarışması değil. “Çocuklar kendilerini en çok, ebeveynleri kurallar koyduğunda güvende hisseder,” diyor Klein. “Aşırı sıkı olması gerekmiyor ama ailelerin kurduğu düzen ve çocuğun zihnine yerleştirdikleri kurallar, çocukların büyümesini, gelişmesini ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.”

Bırakın hata yapsınlar

let-them-fail

Çocukların biraz zor şeyleri denemelerine izin verin. Başarısız olmalarına izin verin. O anda hüsrana uğrasalar ya da üzülseler de, kendilerini tekrar toparlayabildiklerinde özgüvenleri gelişecektir.

“Çocukların bir şeyleri deneyebilmesi, tekrar tekrar denemeleri ya da kendi bildikleri yollarla denemeleri ve onlara yaptıklarının yanlış olduğunun söylenmemesi çok önemlidir,” diyor Klein.

 

Kaynak: http://www.businessinsider.com/old-parenting-tips-that-still-work-2017-2/#let-them-fail-5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here