Mutfaktaki Bilimsel Deneyler

0
3983

Mutfaklarımızda çocuklar için heyecan verici bilimsel deneyler yapmak için pek çok malzeme bulunuyor. Sadece çocuklar için mi? “Bunu daha önce neden fark etmedim ki?” dedirten deneyler yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.

Lava Lambası

218855-650-1453645765-8

Malzemeler: Tuz, su, bir bardak sıvı yağ, biraz gıda boyası, geniş bir cam bardak ya da kavanoz

Deney: Bardağın üçte ikisini suyla doldurun. Sıvı yağı suyun üzerine dökün. Yağ yüzeyde kalacaktır. Gıda boyasını ekleyin. Son olarak bir kaşı tuzu yavaşça bardağa dökün.

Açıklaması: Yağ sudan hafif olduğu için suyun üstüne çıkar. Bardağa tuz eklendiğinde tuz taneleri yağı suyun dibine çeker. Tuz çözününce yağ serbest kalarak yeniden yüzeye çıkar. Gıda boyası ise bu deneyi görsel olarak algılamayı kolaylaştırır.

Ev Yapımı Gökkuşağı

218455-650-1453645765-1

Malzemeler: Suyla dolu bir kap, bir el feneri, bir ayna ve beyaz bir dosya kâğıdı

Deney: Aynayı su dolu kabın dibine yerleştirin. El feneriyle aynaya ışık tutun. Aynadan yansıyan ışığın dosya kâğıdına düşmesini sağlayın. Eğer doğru açıda tutulursa kâğıdın üzerinde gökkuşağı belirecektir.

Açıklaması: Işık huzmesi suyun içinden geçerken renklere ayrılır, bunun sonucunda ortaya gökkuşağı çıkar.

Yanardağ

218355-650-1453645765-2_3

Malzeme: Bir tepsi, küçük bir pet şişe, kil, kum, gıda boyası, karbonat, sirke

Deney: Kil ve kumu kullanarak pet şişenin etrafında bir volkan oluşturun. Bu, deneyinize ayrı bir hava katacaktır. Yanardağın patlaması için pet şişenin içine iki yemek kaşığı soda koyup üzerine yarım bardak ılık su ekleyin, biraz gıda boyası katın. En son olarak bir bardak sirke koyun.

Açıklaması: Karbonat sirkeyle etkileşime girdiğinde açığa su, tuz ve karbondioksit çıkar. (“Yanardağın” içindekileri püskürten şey, karbondioksit köpükleridir.)

Kristal Yetiştirmek

218305-650-1453645765-5

Malzeme: Tuz, su, bir parça tel

Deney: Kristal yetiştirmek için aşırı doygun bir tuz çözeltisine ihtiyacınız var. Çözelti o kadar yoğun olmalı ki, artık tuz eklediğinizde suda çözünememeli. Deneyi yaparken çözeltinin ılık kalmasına dikkat edin. Damıtılmış suyla bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz. Çözelti hazır olduğunda yeni bir kaba alın, böylece tuzdan kaynaklanan ufak toz zerrelerini arıtmış olursunuz. Ardından telin bir ucunu ufak bir halka haline getirip çözeltiye batırın. Birkaç gün sonra telin üzerinde birikmeye başlayan tuz kristallerini göreceksiniz. Eğer teli asabilirseniz kristaller daha da büyük olur hatta teli farklı şekillere sokarak kristalden desenler elde edebilirsiniz.

Açıklaması: Su soğudukça tuz daha zor çözünür. Bu da çökeltiye ve kabın çeperiyle telin üzerinde tuz kristallerinin oluşmasına neden olur.

Kaynak: http://brightside.me/article/eight-awesome-scientific-experiments-for-kids-85405/#image219855

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here