Okulun İlk Gününde Öğrencilerinize Sorabileceğiniz 12 Soru

3
1339

Okulun ilk gününde öğrencilerinizin isimlerini öğrenecek, boylarını tahmin edecek, önceki okullarının adını ve okulun onlar için ne anlama geldiğini öğreneceksiniz muhtemelen. Ama onlarla ilgili öğrenebileceğiniz daha pek çok şey var.

Eğer amacınız okulun ilk gününde (ya da haftasında veya ayında) öğrencilerle ilgili sıradan ve bildik şeyler dışında en doğru ve en gerekli şeyleri öğrenmekse, sizin için güzel sorular hazırladık.

Bu soruların ne kadar iyi olduğu öğrenciye, sınıf düzeyine, ne kadar konuşkan olduklarına, kendileri üzerine düşünme konusunda ne kadar rahat olduklarına göre değişebilir elbette. Bu konuda kendi sağduyunuza güvenmeniz en doğrusu olacaktır. İşte o sorular:

1. Neleri seversin? En çok neyle gurur duyarsın?

2. Hangi konuda en iyi olduğunu düşünüyorsun? Öğrencilikte mi? Arkadaşlıkta mı? Yoksa kardeşlikte mi?

3. Bir konuda zorlandığında/bocaladığında duygusal ve pratik olarak nasıl tepki verirsin?

4. Bu yıl başarılı olmak için benden ne bekliyorsun? Neye ihtiyacın olduğunu düşünüyorsun?

5. Sence bir şeyi “anlamak” ne demek?

6. Okul senin için ne yapmalı?

7. Bildiğin/öğrendiğin şeylerle ne yapmalısın sence?

8. Seçici ve zor beğenen bir okuyucu musun? Bir okuyucu (ya da “bilim insanı” ya da “müzisyen” ya da “matematikçi”) olarak güçlü yanların neler?

9. Kahramanların kim? Neden?

10. Bu yılla ilgili ne bilmek istersin? Neleri merak ediyorsun? Sence bir insan merakıyla neler yapabilir?

11. En yaratıcı olduğunu zaman/şey nedir?

12. Seninle ilgili ne bilmemi istersin? Sana sormadığım ama sormamı istediğin bir şey var mı?

 

Bonus: İyi bir öğrenci olduğunu düşünüyor musun? Peki iyi bir öğrenen olduğunu? Sence ikisi arasında bir fark var mı?

 

Kaynak: http://www.teachthought.com/pedagogy/12-questions-ask-students-first-day-school/?utm_content=buffer657c6&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

3 YORUMLAR

 1. Bir Öğretmen adayı olarak. İsim sorma ve okulu neden tercih ettikleri dışında soru sormanın mantıklı olmadığını düşünüyorum.

  Örnek : Belirttiğiniz maddelerden = Neleri seversin? En çok neyle gurur duyarsın? sorusuna Öğrenci, Balık tutmayı severim dediği zaman onunla birlikte balığa mı gideceğim yoksa balık tutma konusunda onunla sohbet mi edeceğim . en çok neyle gurur duyarsın ? sorusuna kendimle yada anne babamla dediği zaman ne demeliyim veya elime ne geçicek bir öğretmen olarak.

  Öğrencilere herşey sorulabilir sorulanların cevabıda alınabilir. Peki sorduğumuz sorular öğrencilere ne katıcak neyi değiştirecek olumlu olarak onlara ne fayda sağlayacak , öğretmen olarak bizlere ne fayda sağlayacak ?

  Öğrencim balık tutmayı seviyorsa , ben ne yapabilirim yada birşey yapmalı mıyım ? benim görevim bana verilen görevi 40 dk boyunca yerine getirmeye çalışmaktır. buda ders anlatma ve sınav yapmadır. bunun dışındaki sohbetlere tanışmalara zaman pek yok.

  Keşke sistemi kuran hükümet yetkilileri akıllı ve mantıklı düşünsede öğrencilerim adına sevinebilsem.

  Ama malesef bu sistemde herşey güllük gülistanlıkmış gibi davranmak zoruma gider.

  • Öğrencilere sorulan bu sorular öncelikle öğrencinin kendisine dair farkındalıklarını artıracak. Kendilerini merak eden bir öğretmenleri olduğunu düşünmek onlara okulda yaratıcı davranabilecekleri mesajını verecek. Kendi oyun dünyalarına benzer bir dünya buldukları için rahatlayacaklar. Bir öğretmen olarak siz de eğer dikkatle dinlerseniz bu cevapların ardında kocaman öyküler olduğunu göreceksiniz. Öğrenci balık tutmayı seviyorsa bir matematik öğretmeniyseniz toplama işleminde elma değil de balık çizebilirsiniz tahtaya, yanına bir kova ve çıkarma işlemi yerine kocaman bir kedi. böylece sınıf baştan sona bir macera alanına dönüşür ve öğrenciler anlatılan konuları gerçek hayatla bağdaştırabildiği için çok daha başarılı ve mutlu olur 🙂

  • 40 dakika içinde öyle bir dakika oluyor ki, 40 dakika boyunca vermek istediğiniz mesajı/ işlediğiniz konuyu ‘bir’ dakika içinde verebiliyorsunuz. Eğer öğretmenlikte salt amacınız konuyu işleyip gideyim ise, dediklerinizde haklısınız. Fakat, iyi, doğru, ahlaklı ya da başka hangi özelliklere sahip birey yetiştirmek istiyorsanız onu da derslerin içine sıkıştırmalısınız. Bunun da zamanla bir sınırlaması yoktur(40 dk, 1 dk örneği). Bu soruların cevaplarında öyle şeyler oluyor ki, bazen bir öğrenciye ait önemli bir bilgi elde edebiliyorsunuz. Ya da ‘yanlış’ ve ya düzeltilmesi gereken bir düşünce ile karşılaşabilirsiniz; bu durumda da sınıfa genel uyarılar yapabilir, öğütler verebilirsiniz. Psikolojik, ailevi ve ya başka sorunları olan öğrencilerle de karşılaşabilirsiniz. Bunu çözmeniz beklenmez zaten, fakat sizin farkındalığınız oluşacaktır. Ve daha birçok şey sayılabilir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here