Pixar’dan Ücretsiz Online “Hikaye Anlatma Sanatı” Dersleri

0
3799

İnsanlar hikaye anlatır. Çoğumuz ilginç hayatlar yaşarız, bu yüzden hikaye sunmanın yollarını keşfetmek bizim yararımıza olur. Bazılarımız ise daha az maceralı yaşamlar sürer ve o zaman hikayeler hayal gücümüz için olağanüstü araçlar olur. Epik mitolojiler, bize ilham veren ve bizi dönüştüren hikayelerin toplamından başka bir şey değildir.

Hikaye anlatma biçimlerimiz değişiyor. Sözlü kültürler edebi kültürlere evrildi. Tiyatro antik bir sanattır. Filmler ise resimlerin ve fotoğrafların asla yapamayacağı görsel bir hikaye anlatma biçimi sundu bize.

Günümüzün en büyük ve en popüler hikaye anlatma “makinelerinden” biri olan Pixar, yeni girişimi Hikaye Anlatma Sanatı ile hem hikaye anlatıcılığını kutluyor hem de evrilmesini sağlıyor. Bu ücretsiz online program, ekran için hikayeler üretmek isteyen çocuklar ve yetişkinler için.

Sevimli Canavarlar, Ters Yüz ve Yukarı Bak filmlerinin yönetmeni Peter Docter, bu ücretsiz derslerde iyi bir hikaye anlatmak üzerine bir seri sunuyor. Docter’ın ilk tavsiyesi ise çok basit görünüyor: Bildiğin şey hakkında yaz.

Hayal gücümüz “vahşidir”. Docter’a göre eğer zihninizde arabaların birbirini kovalamasını, canavarları ya da patlamaları canlandırıyorsanız, bunları kullanın ama insanlarla ilişkilendirebilecek bir şekilde. Buna örnek olarak Sevimli Canavarları veriyor. Filmin ilk taslakları başarısız olmuş. Docter her filmin otuz ya da daha fazla taslağı olabileceğini söylüyor. En büyük problem, filmin çocukları korkutan bir canavar hakkında olmasıymış.

“Filmin duygusal bir ‘tuzağa’ ihtiyacı vardı” diyor Docter. O dönemde Docter baba olmayı öğrendiği için film de bir çocuğu büyüten bir canavarın hikayesine dönüştü. Hikayenin ana teması evrenseldi, seyirci daha iyi bağ kurabilecekti. “Başkalarıyla ilişkilendirilen hikayeler anlatmadıktan sonra hikaye anlatmanın amacı ne ki?” diyor Docter.

Pixar ekibinin hazırladıığı programda altı bölüm bulunuyor:

  • Hepimiz Hikaye Anlatıcısıyız
  • Karakter
  • Yapı
  • Görsel Dil
  • Film Yapmanın Grameri
  • Storyboard

Pixar, Khan Academy ortaklığında yıl boyunca benzer ücretsiz programlar sunmaya devam edecek. Bu yılki ücretsiz online eğitimlerinin şüphesiz en iyilerinde biri olan Pixar’ın Hikaye Anlatma Sanatı dersleri umarız kısa zamanda Türkçe’ye de kazandırılır.

Pixar’ın derslerine ulaşmak için: https://www.khanacademy.org/partner-content/pixar/storytelling

 

Kaynak: http://bigthink.com/21st-century-spirituality/pixars-the-art-of-storytelling?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#link_time=1493142752

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here