Susam Sokağı’ndan Mülteci Çocuklara Özel Bir Proje

0
202

Susam Sokağı ve IRC (International Rescue Committee/Uluslararası Kurtarma Komitesi) bir araya gelerek bir nesil çocuğa umut ve fırsat verecek bir erken çocukluk dönemi programı yarattı. Televizyon, mobil telefonlar ve Suriye, Irak, Lübnan ve Ürdün’deki evlerde ve anaokullarında doğrudan sunulan program, çocuklara ilkokulda ve yaşamın ileriki yıllarında ihtiyaç duyacakları dil, okuma, matematik ve sosyo-duygusal becerileri kazandırmayı hedefliyor.

Toplam 9.4 milyon çocuğa interaktif bir eğitim verilmesinin planlandığı proje için Susam Sokağı ve IRC’ye toplam 100 milyon dolar bağış yapıldı.

Evler

Suriye’deki krizin başlamasından itibaren 3,7 milyondan fazla çocuk doğdu. Bu program, ailelerin, çocuklarının yaşadığı aşırı stresin etkisini hafifletmelerini sağlayacak sevgi dolu bakımı ve desteği vermelerine yardımcı olmayı hedefliyor. IRC’nin geniş ağı sayesinde eğitimli sosyal yardım ve sağlık çalışanları ile ev ziyaretleri ve bakım desteği seansları düzenlenecek. Yüzyüze destek, ailelere verilecek günlük yazılı mesajlarla, video ve sesli içeriklerin linkleriyle güçlendirilecek. Bu mesajlar, ebeveynlerin (ya da bakımı sağlayan kişilerin) çocuklarının gelişiminde aktif bir rol almalarını güçlendirecek şekilde tasarlandı. Ayrıca ailelerin kendi stresleriyle baş etmelerini desteklemek için onlara pratik stres yönetimi teknikleri önerilecek.

Merkezler

Program, mahallerdeki bazı tesisleri, okulları ve diğer yardım noktalarını bakım ve öğrenim merkezlerine dönüştürmeyi planlıyor. Susam Sokağı ve IRC, bu yerlerin çalışanlarına eğitimler verecek. Bu eğitimlerde çalışanların kapasitelerini artırmak ve ders verme niteliklerini iyileştirmek için çeşitli materyaller ve süpervizyon desteği sağlanacak. Bu merkezler hikaye kitapları, video klipler, faaliyet kağıtları ve okullar ve diğer ortamlar için tasarlanmış eğitim rehberleriyle donatılacak.

Kitle İletişim Araçları

Programın temelini, çocukları, onların hayatlarını ve deneyimlerini anlayan karakterlerle ve rol modellerle tanıştıracak yerel olarak üretilen bir televizyon programı oluşturuyor. Dijital platformlarda yayınlanan program, dil, okuma yazma, aritmetik ve sosyo-duygusal beceriler gibi temel erken çocukluk dönemi becerilerine odaklanacak. Çocukları Susam Sokağı’nın saygıyı ve kapsayıcılığı destekleyen ve aynı zamanda eğitsel mesajlar sunan tüylü ve sevimli dostlarıyla tanıştıracak.

 

 

Kaynak: http://refugee.sesameinternational.org/our-program/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here