TRENDLER

2014'ün En Çok İzlenenleri

Görüntülenme 193

0
2014'ün En Çok İzlenenleri

eğitimpedia’da Kasım 2014’ten beri her gün bir TED konuşmasına yer veriyoruz. Öğrenmeden nörobilime, psikolojiden ders işlemeye kadar eğitime dair ilham veren pek çok TED konuşması paylaştık. İşte, eğitimpedia okurlarının 2014’te en çok izlediği konuşmalar.

1. Çocuklara Kodlamayı Öğretelim

Kodlamak sadece bilgisayar dehaları için değil, diyor MIT Medya Laboratuarı’ndan Mitch Resnick – kodlamak herkes için. Eğlenceli, örneklerle dolu konuşmasında Resnick, gençlere kodlamayı öğretmenin, böylece sadece yeni teknolojileri “okuyabilmek” yerine yeni teknoloji “yaratabilme”lerinin yararlarına değiniyor.

2. Her Çocuğun Bir Kahramana İhtiyacı Var

Rita Pierson, 40 yıllık bir öğretmen, bir meslektaşının “Öğrencileri sevmem için bana para ödemiyorlar” dediğini duydu. Onun cevabı: “Çocuklar sevmedikleri insanlardan bir şey öğrenemezler.” Eğitimcilere, öğrencilerine inanmaları ve onlarla gerçek, insani ve kişisel bir düzeyde bağ kurmaları için ilham verici bir çağrı.

3. İçe Dönüklerin Gücü

Sosyal olmanın ve dışa dönüklüğün her şeyden önemli olduğu bir kültürde, içe dönük olmak zor, hatta utanç verici olabilir. Ancak, Susan Cain bu tutkulu konuşmada, içe dönüklerin dünyaya olağanüstü yeteneklerini göstermeleri gerektiğini ve cesaretlendirilip takdir edilmeleri gerektiğini savunuyor.

4. Matematik Dersinin Yenilenmeye İhtiyacı Var

Bugünün matematik müfredatı, öğrencilerin numaralı boyama kitaplarındaki gibi yaratıcılık gerektirmeyen ödevler ummasını ve sadece o alanda başarılı olmalarını öğretiyor; bu durum problem çözmekten daha önemli bir yeteneği köreltmektedir: problemi formüle etmek. Dan Meyer, öğrencileri durup düşünmeye iten, sınıfta test edilmiş matematik problemlerini anlatıyor.

5. Nasıl Konuşalım ki İnsanlar Bizi Dinlemek İstesin?

Konuştuğunuzu fakat insanların sizi dinlemediğini hissetiğiniz oldu mu hiç? Julian Treasure size yardım etmek için burada. Bu yararlı konuşmada, ses uzmanı kuvvetli bir konuşmanın nasıl yapılacağını gösteriyor — bazı pratik ses alıştırmalarını kullanarak nasıl empati ile konuşalacağını da. Belki de dünyanın kulağa daha hoş gelmesini yardım edebilecek bir konuşma.

6.Yetişkinler Çocuklardan Ne Öğrenebilirler?

Dahi çocuk Adora Svitak dünyanın “çocuksu” düşünmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor: Cesur fikirler, çılgın yaratıcılık ve özellikle iyimserlik. Yetişkinlerin çocuklara öğretmek kadar onlardan öğrenecekleri şeyler olduğunu kabul etmeleri durumunda çocukların büyük düşlerinin büyük beklentileri hak ettiğini düşünüyor Adora.

7. Fen Bilgisi Öğretmenleri, Dersleri Eğlenceli Hale Getirin!

Lise Fen Bilgisi öğretmeni Tyler DeWitt bakteriler ( çok güzel!) üzerine bir ders planı hakkında çok çoşkuluydu ve öğrencileri bu konudan nefret edince yıkıldı. Problem ise; anlaması imkansız olan okul kitabıydı. Tyler DeWitt, Fen bilimleri öğretmenlerine, terminolojiyi ve aşırı kesinliği bir kenara bırakmaları ve onun yerine bilimin görsel örneklemeler ve hikayeler yoluyla şakımasını sağlamaları için heyecan verici bir çağrıda bulunuyor.

8. Dahinin Notasında

Üç buçuk ay erken doğan Derek Paravicini’nin gözleri görmüyor ve ileri derece otizmi var. Ama mutlak kulak, doğuştan gelen yetenek ve bolca pratik sayesinde, daha 10 yaşındayken övgüyle söz edilen bir piyanist haline geldi. Uzun zamandır piyano öğretmeni olan Adam Ockelford, öğrencisinin müzikle kurduğu kendine has ilişkisini anlatırken, Derek de “Chopsticks” kural kitabını nasıl yırtıp attığını gösteriyor.

9. 12 Yaşındaki Uygulama Programcısı

12 yaşındaki çoğu çocuk video oyunları oynamayı seviyor — Thomas Suarez bunları nasıl yazacağını öğrendi. “Bustin Bieber” adlı oyun gibi iPhone uygulamaları geliştirdikten sonra, yeteneklerini diğer çocukların progamcılığı öğrenmelerine yardım ediyor.

10. Ritimetik: Ritmin Ardındaki Matematik

Oturduğun yerden dans etmeye hazır mısın? Davulcu Claytıon Cameron farklı müzik tarzlarını analiz ediyor. -R&B den Latin’e Pop’a kadar- onların vuruşları gereği. Bu konuşmada hip-hop ve jazz’ın matematikten kayıtsız olmadığı kanıtlanmakta —onlar tek kelimeyle buna inanıyor.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!