TRENDLER

2016 Yılına Damgasını Vuran Eğitim Araştırmaları

Görüntülenme 6927

0
2016 Yılına Damgasını Vuran Eğitim Araştırmaları

Fen dersi içinde gelişmeye açık zihin yapısından, öğretmenler ve öğrenciler için etkili stres azaltma yöntemlerine kadar 2016 yılında önemli etki yaratan araştırmalara genel bir bakış atmak istiyoruz. İşte, bu yıl yayınlanan ve her eğitimcinin mutlaka hakkında fikir sahibi olması gereken araştırmalar:

1. Anaokulu öğrencileri hala sanat, müzik ve oyuna yeterince zaman ayırmıyor.
Anaokulu çocukları akademik eğitimle gereğinden fazla mı zaman geçiriyor? Bazı ülkelerde durum hala bu. Amerika’da yapılan bir çalışmada, anaokulu öğretmenlerinin 2010 yılında, 1998 yılında olduğundan daha fazla okuma yazma ve matematik, öğretmen yönlendirmeli ders anlatımı ve değerlendirmeye, daha az sanat, müzik ve bilime zaman ayırdıkları ortaya çıktı. Erken yaşta akademik eğitime odaklanmanın ters etki yaratarak zarar verici olabildiğini gösteren çok sayıda araştırmaya rağmen bu akım hala devam ediyor.

Araştırma: Bassok, D., Latham, S., & Rorem, A. (2016). Anaokulları, İlkokul Birinci Sınıflara Mı Dönüştü?

2. Ünlü bilim insanlarının yaşadığı zorluklar hakkında bilgi sahibi olmak, öğrencilerin motivasyonunu artırıyor. “Deha” fikri, genç öğrencilerin gözünü korkutur. Ancak öğrenciler ünlü bilim insanlarının yaşadığı zorlukları ve bocalamaları okuduklarında yani bilim insanlarının insani özelliklerini bildiklerinde, gelişmeye açık bir zihin yapısı geliştiriyorlar. Bu da onların motivasyonunu ve fen notlarını artırıyor. Performans gelişiminin en yüksek olduğu öğrenciler ise özellikle başarı oranı düşük olanlar.

Araştırma: Lin-Siegler, X., Ahn, J. N., Chen, J., Fang, F. F. A., & Luna-Lucero, M. (2016). Çocuğunuza Einstein ve Curie’nin Bile Bilimde Zorlandığını Anlatın

3. Öğrenciler gerçek haberleri sahte haberlerden ayırma konusunda zorluk yaşıyor.
Dijital yerliler olarak büyüseler de çoğu öğrenci internette buldukları bilgiyi değerlendirmekte zorluk yaşıyor. Öğrencilerin yüzde 80’i haber görünümlü reklamların gerçek haber olduğunu düşünüyor ve çoğu, sosyal medyadaki sahte hesapları fark edemiyor. Pek çoğu ortaya tartışmalı iddialar atan ve resmi gibi görünen kurum ve kuruluşlara kanıyor. Bir kısmı ise gerçekliğini doğrulamadan fotoğrafları bir iddianın kanıtı olarak kabul ediyor.

Araştırma: Stanford Tarih Eğitim Grubu. (2016). Bilginin Değerlendirilmesi: Online Muhakemenin Mihenk Taşı

4. Giderek artan öğrenci stresini gidermenin basit bir yolu var. Stres yaşayanlar sadece öğretmenler değil. Geçtiğimiz yıl lise öğrencilerinin zamanlarının yüzde 80’inde kendilerini stresli hissettiklerini öğrendik. Bu yıl ise öğrencilerin stresle baş etmesine yardım eden ve basit bir fikri teşvik eden bir günlük okuma ve yazma egzersizi olduğunu öğrendik: İnsanlar değişebilir. Bu çalışmaya katılan öğrenciler bir hafta sonra, çalışmaya katılmayan öğrencilere göre stresle daha iyi baş edebilir hale geldiler ve daha yüksek notlar aldılar.

Araştırma: Yeager, D. S., Lee, H. Y., & Jamieson, J. P. (2016). Ergenlerin Strese Karşı Verdikleri Tepkiler Nasıl Geliştirilebilir?
5. Empati ve saygı göstermek okuldan uzaklaştırma oranlarını yarıya indiriyor. Okullarda uzun yıllardır “sıfır tolerans” anlayışı hakim olsa da, araştırmalar bunun etkili olmayabileceğini göstermeye devam ediyor. Ortaokul öğretmenleri, disipline karşı güven inşa etmeyi ve empatiyi ön plana çıkaran pozitif yaklaşımalar göstermeleri için teşvik edildiklerinde, öğretmen-öğrenci ilişkileri gelişme gösterdi ve okuldan uzaklaştırılma cezaları yarıya indi.

Araştırma: Okonofua, J. A., Paunesku, D., & Walton, G. M. (2016). Empatik Disiplini Teşvik Etmek İçin Yapılan Müdahale, Ergenler Arasındaki Okuldan Uzaklaştırılma Oranını Yarıya Düşürüyor

6. Dünyanın en iyi okullarından öğrendiğimiz önemli dersler. Dünya çapındaki en iyi eğitim sistemlerinden öğrenebileceğimiz birkaç ortak şey olduğunu gördük: Güçlü bir okul öncesi eğitim sistemi, yüksek nitelikli profesyonel öğretmen işgücü, sağlam mesleki ve teknik eğitim programları ve 12. sınıf ile üniversite/mesleki hedefler arasında güçlü bir parallelik.

Araştırma: National Conference of State Legislatures. (2016). Kaybedecek Zaman Yok: Dünya Çapında İyi Bir Eğitim Sistemi Nasıl İnşa Edilir

7. Ebeveynlerin yüzde 84’ü bilgisayar bilimlerinin tıpkı matematik, fen ve dil kadar önemli olduğuna inanıyor. Google ve Gallup, 12. sınıflarda bilgisayar bilimleri trendlerini araştırmak için bir ortak bir çalışma yaptı. Ebeveynlerin, öğretmenlerin ve müdürlerin büyük çoğunluğu bilgisayar bilimleri derslerini değerli bulsa da araştırmaya göre çoğu okul hala bu dersleri sunmuyor.

Araştırma: Google Inc. & Gallup Inc. (2016).

8. Gelişmeye açık bir zihin yapısı yoksulluğun etkilerini ortadan kaldırıyor. Gelişmeye açık zihin yapısı ile ilgili şimdiye dek yapılan en geniş araştırma, 168 bin Şilili lise öğrencisinin yoksullukla olan ilişkisine baktı. Gelişmeye açık bir zihin yapısı olan yoksul öğrencilerin, sabit bir zihin yapısı olan varlıklı öğrenciler kadar başarılı oldukları ortaya çıktı.

Araştırma: Claro, S., Paunesku, D., & Dweck, C. S. (2016).

9. Bire bir dizüstü bilgisayarlar öğrenci notlarını yükseltiyor. Her öğrencisine bir dizüstü bilgisayar almayı planlayan ya da bunu zaten kısmen hayata geçirmiş olan okullar için iyi haber: 15 yıl boyunca yapılan araştırmalardan derlenen yeni bir çalışmaya göre dizüstü bilgisayar programları ana dil, yazma, matematik ve fen bilimleri notlarını belirgin bir şekilde yükseltiyor. Bu programlardaki öğrenciler aynı zamanda teknolojik yeterlilik ve problem çözme gibi 21. yüzyıl becerilerinde bir miktar artış gösterdi.

Araştırma: Zheng, B., Warschauer, M., Lin, C. H., & Chang, C. (2016).

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/research-highlights-2016-youki-terada

(Kaynak yazıdan kısaltılarak çevrilmiştir.)

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!