TRENDLER

Eğitimpedia'da 2018’in En Çok Okunan Yazıları

Görüntülenme 1229

0
Eğitimpedia'da 2018’in En Çok Okunan Yazıları

2018 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, bu sene boyunca en çok okunan yazılarımızı sizler için derledik. İşte sırasıyla bu yılın en çok okunanları…

1. Her Öğretmenin Mutlaka Okuması Gereken 14 Kitap

“Özellikle son 10 yılda çıkan eğitime, öğrenmeye ve çocukluğa dair harika kitaplar, başka alanlardan elde edilen bilimsel verileri bir araya getirerek öğrencilerin öğrenimi üzerinde anlamlı bir etki yaratabilmemizi ve tüm bu konuları daha derinden kavramamızı sağlayacak ipuçları veriyor bize. İşte bu kitaplardan birkaçı…”
Yazının tamamı için tıklayınız.

2. 48 Saatlik Bir Ekran Deneyi: Çocuklara Sınır Konulmadığında Ne Olur?

“Silikon Vadisi teknoloji toplululuğunun çoğu üyesi gibi ben de, ekranların çocuklarda sebep olduğu sorunları görüyorum ve bir aile olarak, bunlardan elimizden geldiğince uzak kalmaya çalışıyoruz. Ailemin durumla nasıl başa çıktığını ilk defa yazıyorum çünkü yargılayıcı gözükmek istemem; milyon çeşit çocuk, ailesel durum ve çocuk yetiştirme tekniği var. Ancak, çocuğunuzun teknolojiyi kullanma süresi ve biçimi gözünüze batıyorsa, bir an önce aile toplantısı yapmanızı, sorunlarınızdan bahsetmenizi ve yeni sınırlar çizmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

3. Velilerin Öğretmenlere Söyledikleri En Tuhaf Şeylerden 10 Örnek

“Veli toplantılarındaki öfkeli anne-babalardan duydukları en kötü şeylerin neler olduğunu sorduk öğretmenlere. İşte aldığımız en inanılmaz cevaplar!”

Yazının tamamı için tıklayınız.

4. Daha Sabırlı Bir Ebeveyn Olmanın 5 Yolu

“Ebeveyn olmaya çalışmakla ilgili beni gerçekten ve her gün zorlayan bir meziyet varsa, o da sabırdır.

Bebeklik günlerinde bu, bebeğimi emzirmeyi ve onu sakinleştirmeyi öğrenmek demekti. Yürümeye başlayınca, çocuğum her şeyi keşfederken onun yavaş adımlarını kabullenmek ya da geceleri beş saatten daha uzun deliksiz uyku uyumayı beklemek demekti (ki bu, bir milyon yıl kadar uzun sürdü). Anaokulu çağına geldiğinde ise dinazorlarla ve daha milyonlarca şeyle ilgili bitmek bilmeyen sorular geldi. Her gün sabırlı olmayı öğrenmenizi sağlayan onlarca fırsat bulursunuz. İşte daha sabırlı bir ebeveyn olmanın bir anne olarak bana göre beş yolu.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

5. Çocuğunuza “Bugün Okul Nasıl Geçti?” Yerine Sorabileceğiniz 15 Soru

“Çocuğunuza kaç kere “Bugün okul nasıldı?” diye sordunuz ve cevap alamadığınız için hayal kırıklığına uğradınız? Bir ebeveyn olarak, genellikle pek cevap alamamama rağmen oğluma bu soruyu sürekli sorduğum için kendimi suçlu hissediyorum.

Dürüst olmak gerekirse, kimi zaman gerçek bir sohbet için hiç enerjim yoktu. Diğer zamanlarda da soracak başka soru gelmedi aklıma. Bir öğretmen olarak, çocukların, birlikte yaptığımız harika şeylerin hikayelerini ebeveynleriyle paylaşmalarını istedim hep, ancak bunun olmasını nasıl sağlayacağımı bilmiyordum.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

6. 8 Yaşındaki Çocuklara Eşitlik ve Adalet Arasındaki Farkı Anlatan Öğretmen

“Çocuklar zeki, meraklı ve uyumlu insanlardır ve en zorlu kavramları, doğru öğretme yöntemleri ile şaşırtıcı bir kolaylıkla öğrenebilirler.

Aynı zamanda öğretmen olan Tumblr kullanıcısı aloneindarknes7, 8 yaşındaki öğrencilerine, birbirine benzer ama farklı iki kavram olan “eşitlik” ve “adalet” arasındaki farkı nasıl anlattığını açıkladı.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

7. Tüm Kız Babalarının Bilmesi Gereken 15 Şey

“İçindekilerin, onu hayatta daha ileriye taşıyacak şey olduğunu kızınıza söylemek ve sonrasında bunu milyonlarca kez ona hatırlatmak sizin işiniz. Biz evimizde buna kalp diyoruz, ama bu onun karakteri, öz saygısı ya da özü de olabilir. Dış görünüşe böylesine önem veren bir dünyada kız çocuğu yetiştirmek hiç de kolay değil, ama güzel olmanın sıfır beden olmak ya da bir odaya girdiğinizde vücudunuzun her bir tarafını göstermek zorunda olmak demek inancını edinmelerine gerek yok.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

8. Çocukları Güçlendirmek

“Ebeveynler çocuklarına nasıl disiplin vermeleri gerektiği konusunda o kadar çok endişeleniyorlar ki, en az onun kadar önemli bir adımı unutuyorlar: Sonrasında ne yapmalı?

Gelişim psikoloğu Ashley Soderlund, çocukların davranışlarını değiştirmek istiyorsak onları “güçlendirmemiz” gerektiğini söylüyor.

“Çocuklar ‘burada ve şu anda’ yaşarlar ve özellikle küçük çocuklar ‘sabit’ bir zihin yapısıyla düşünürler. Yani doğal olarak bir şeylerin değişebileceğini ya da değişeceğini varsaymazlar. Bu yüzden onlara davranışlarını değiştirebileceklerini ve büyüyebileceklerini öğretmeliyiz.”

Peki bunu nasıl yapabiliriz?”

Yazının tamamı için tıklayınız.

9. Her Çocuğun Mutlaka İzlemesi Gereken 30 Animasyon Filmi

“Sonbaharın gelişiyle birlikte vizyona giren yeni filmlerin sayısı artarken, geçmiş yıllara ait kaçırdığınız en iyi filmleri izlemek, hatta bazılarını tekrar izlemek için daha fazla zamanınız olur. Havalar serinledikçe evinizde ailece düzenleyeceğiniz film gecelerinin ya da çocuğunuz ve arkadaşlarına özel düzenleyeceğiniz hafta sonu film günlerinin de sayısı artmaya başlar. Her çocuğun mutlaka izlemesi gereken harika animasyon filmlerinden oluşan bu listeye mutlaka göz atmalısınız.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

10. Bir Öğretmen Anlatıyor: Sosyal Medyanın Ortaokul Öğrencileri Üzerindeki Korkutucu Etkisi

“Öğretmenliğe 2009 yılında başladım. O zamanlar devlet okulları aşağı yukarı hatırladığım gibiydi. Artık durum değişti. Akıllı telefonlar ve sosyal medya öğrencileri tek bir şey için can atan yaratıklara dönüştürdü: İçerik. Gelinen nokta gerçekten çok üzücü.

Ancak, umut var.”

Yazının tamamı için tıklayınız.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!