TRENDLER

2019 Global Öğretmen Ödülü’nün 50 Finalisti Arasına Girmeyi Başaran Öğretmen: Samet Başkonuş

Görüntülenme 1463

0
2019 Global Öğretmen Ödülü’nün 50 Finalisti Arasına Girmeyi Başaran Öğretmen: Samet Başkonuş

Eğitimin Nobel’i olarak anılan ve 1 milyon dolar ile bu alanda şimdiye dek verilen en büyük ödül olma özelliğini taşıyan Global Öğretmen Ödülü’nün 2019 yılı finalistleri açıklandı. İlk elemede 50 finalistin seçildiği Global Öğretmen Ödülü’nün ikinci elemesinde adayların sayısı 10’a iniyor.

Daha önce Türkiye’den iki öğretmen Dilek Livaneli ve Nurten Akkuş, Global Öğretmen Ödülü finalistleri arasına girmeyi başarmıştı. (Eğitimpedia kurucusu Ali Koç’un Dilek Livaneli ve Nurten Akkuş ile yaptığı röportajı izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=2lmR-wOvbI4)  2019 yılındaki 50 finalist arasına bu kez İzmir Anafartalar İlköğretim Okulu’nda okul müdürü olarak görev yapan Samet Başkonuş seçildi.

2006 yılında Erzurum’da öğretmenliğe başlayan Başkonuş, 3 yılın ardından alan değiştirerek zihinsel engelliler öğretmeni olarak Bornova’da çalışmaya başladı. Bu okulda down sendromlu, asperger sendromlu, otizmli, orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli öğrencilere öğretmenlik yapan Başkonuş, 1.5 yıl öğretmenliğin ardından Gaziemir ilçesine müdür yardımcısı olarak atandı. Ardından halen görev yaptığı Anafartalar İlköğretim Okulu’nda okul müdürlüğü yapmaya başladı.

Başkonuş için öğretim sınıfta başlasa da kapıdan çıkınca sona ermiyor. Anafartalar İlköğretim Okulu’na ilk geldiğinde binaları içten dışa yenileyen Başkonuş, 24,000 dolardan fazla para toplamayı başararak okula, bir oyun alanı, kütüphane, sanat atölyeleri ve bilgisayar laboratuarı dahil pek çok tesis kazandırdı.

Samet Başkonuş, öğrencilerinin eğitimlerine etkin bir şekilde devam edebilmelerinin önündeki engelleri elinden geldiği kadar kaldırmayı çok önemsiyor. Kaynak sağlayabildiği çalışmalar arasında öğrencilerine okul çantaları ve kırtasiye malzemeleri tedarik etmek, velilere Türkçe dersler sunmak ve bölgedeki yerel sorunları çözmek için il müdürlüğünü bölge sakinleriyle tanıştırmak yer alıyor.

Aynı zamanda iyi bir çevreci olan Başkonuş, 200’den fazla haneye ve işyerine eğitim verilmesini sağlayarak yaşadığı bölgedeki geri dönüşüm çalışmalarına büyük katkı sağladı. Başlattığı atık kağıt toplama projesiyle 14 ton kağıdın geri dönüşümü sağlandı.

Başkonuş, mülteci olarak ülkeye gelen ve entegrasyon konusunda zorluklar yaşayan Suriyeli çocuklara destek vermek konusunda da çalışmalar yaptı. Başkonuş’un geliştirdiği Sanatın Birleştiren Gücü projesi, çocuklara sanat atölyeleri sunarken yerel ve Suriyeli çocuklara birlikte sanat yapma fırsatı da verdi. Bu yolla birbirlerini tanıyan çocuklar birlikte yaşamak konusunda güven kazandılar. 1200’den fazla öğrenciye ulaşan proje sayesinde dilenen ya da çalışan 42 çocuk okulda eğitime başladı. Türkiye’deki başka okullarda da uygulanan proje sayesinde Suriyeli çocukların okula devamsızlıklarında yüzde 90 azalma görüldü.

Başkonuş’un dijital becerilere verdiği önem, öğrencileri için internet sitesi tasarımı ve kurulumu hakkında bir proje geliştirmesine ilham verdi. Online eğitim almaları konusunda öğrencilerini teşvik eden Başkonuş, Anafartalar İlkokulunda öğretmenlere e-twinning portalının kullanımı ve e-twinning proje hazırlama konusunda eğitimler verdi. 29 e-twinning projesinde, 14 farklı ülke ve 300 den fazla okulla ortak projeler yaparak hem öğretmenlerin mesleki gelişimine hem de öğrencilerinin birer dünya vatandaşı olarak yetişmelerine imkan sağladı.

Öğetmenlere mesleki eğitimler veren, iki kitabı bulunan ve düzenli olarak yazılar yazan Samet Başkonuş, bugüne dek pek çok ödül de kazandı. Bu ödüller arasında 2018 Çevre Hizmet Ödülü, 2018 Altın Kalem Ödülü, 2017 Yılın Öğretmeni Ödülü ve Dijital Eğitim Asistanı Birincilik Ödülü yer alıyor.

Samet Başkonuş’un internet sitesi için: http://www.sametbaskonus.com

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!