TRENDLER

24. Uluslararası Yaratıcı Drama Kongresi

Görüntülenme 913

0
24. Uluslararası Yaratıcı Drama Kongresi

Türkiye’de 1985 yılından beri “Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongreleri” düzenliyor. Çağdaş Drama Derneği tarafından organize edilen bu kongreler Yaratıcı Drama alanının eğitim camiasında kendine yer bulmasında önemli bir etkiye sahip. İlk seminerlerde, uluslararası uzmanlar Türkiye’ye gelerek deneyimlerini buradaki yaratıcı drama alanını merak eden eğitimcilerle buluşturdu. Aradan geçen yaklaşık 20 yıl ve 24 seminerin üzerinden Türk ve yabancı uzmanlar arasındaki ilişki, tek taraflı olmaktan çıkıp karşılıklı deneyim paylaşımı noktasına ulaşmış görünüyor. 24 – 27 Nisan 2014 Tarihlerinde Muğla’da gerçekleştirilecek olan 24. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Semineri hakkında Çağdaş Drama Derneği Yönetim Kurulu ile eğitimpedia olarak aşağıdaki söyleşi gerçekleştirdik.

eğitimpedia okurlarına seminerin başlangıç noktasından biraz bahsedebilir misiniz?

İlk seminer 1985 yılında Ankara’da “Uluslarararası Eğitimde Dramatizasyon” başlığında gerçekleştirildi. Ülkemizde Prof Dr. İnci San ve Tamer Levent’in öncülüğünde 1982 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde bir grup öğrenci ile başlayan drama çalışmaları bu ilk seminerle yaratıcı dramanın Türkiye’de çağdaş kullanımının kamuoyuna açılması yönünden başlangıç yılı olarak da kabul görür. 2008 yılına kadar seminer boyutunda devam eden buluşmalar, 2008’den itibaren Seminer ve kongre boyutunda Ankara ve birçok farklı ilde gerçekleştirmekte…

Seminer ve kongrelerin yaratıcı drama alanı için işlevinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Seminerler ülkemizdeki drama tarihinin ve gelişiminin iskeletini oluşturur. 1990’ların sonlarına kadar drama liderlerinin yetişmesinden ulusal ve uluslararası alan etkileşimi, kavramsal ve kuramsal tartışmalar ile ortak dilin oluşturulması gibi pek çok işlevi içinde barındırmaktadır. Günümüzde ise bu işlevlerinin yanı sıra alanda eğitim veren, çalışan, ilgilenen ve eğitim alan pek çok drama insanının buluşmasına ve etkileşmesine olanak sağlayan keyifli buluşmalara dönüşmüştür. Sadece atölyeler ile değil farklı sanatsal ve kültürel etkinliklerle drama dostlarının zenginlemesine önemli katkılar sunar. Ayrıca ilk seminerlerden sonra sadece yurt dışından gelen liderlerin değil ülkemizden liderlerinde atölye yürütmeleri ülkemizdeki drama anlayışını ifade etmek açısından oldukça önem taşır.

Seminer ve kongreler aracılığıyla hangi ülkelerin yaratıcı drama yaklaşımlarını yakından görme şansınız oldu?

Başta Almanya olmak üzere İngiltere, Amerika, Kanada, Avusturya, Macaristan, Norveç, Finlandiya, İrlanda gibi birçok ülkeden farklı liderlerin yaklaşımını görme şansımız oldu. En önemlisi dramanın duayenlerinden ve uzman mantosu, rolün yuvarlanması gibi yaklaşımları olan Dorothy Heatchote’u iki kez ülkemizde ağırlama şansımız oldu. Yine alana önemli katkıları olan Nellie Mc Caslin, David Davis, Pamela Bowell, Patrice Baldwin, Wolfgang Nickel, Marlies Krause, Hugh Lovegrove , John Somers, Joe Winston gibi onlarca önemli ismi ve yaklaşımlarını tanıma şansımız oldu.

Seminer ve kongrelere düzenli destek veren uluslararası kuruluşlar var mı?

Seminere ülkemizden ne yazık ki düzenli olarak katkı veren kuruluş yok denilebilir. Çağdaş Drama Derneği olarak öz kaynaklarımız ve gönüllü gücümüz en büyük lokomotifimiz oluyor. Yurt dışından ise Dernek olarak üyesi olduğumuz IDEA (International Drama/Theatre and Education Association), BAG (Federal Almanya Oyun ve Tiyatro Üst Çatı Birliği) ve EDERED (Europen Drama Encounters) ile etkin işbirliklerimiz söz konusu. Ayrıca Ankara Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Seferihisar Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği halinde yaptığımız seminer ya da kongrelerimiz oldu.

Seminer ve kongreleri gerçekleştirme sürecinde MEB veya benzeri devlet örgütlerinden destek alabildiniz mi/alabiliyor musunuz?

Milli Eğitim Bakanlığından seminer ve kongrelerimizi tüm illerde öğretmenlere resmi kanaldan duyurma konusunda destek alıyoruz. Bir kongremizi TÜBİTAK, bir seminerimizi de Ulusal Ajans’tan destek alarak gerçekleştirdik.

Bundan önce gerçekleştirilen seminer ve kongrler hangi konu başlıklarına odaklanmışlardı?

“Türkiye’de Oyun ve Tiyatro”, “Dramanın Yaşamsal Önemi”, “Süreçsel Drama, Tiyatro Sporu ve Dramada Zaman”, “Yabancılaşma ve Yabancılaştırma”, “Kültürlerarası Etkileşim”, “Mozaik”, “Erken Çocukluk Eğitiminde Drama”, “Yaşamda Drama- Dramada Yaşam”, “Bertolt Brecht- Öğretici Oyunlar”, Yaratıcı Drama Yoluyla Sosyal Bilinçlenme ve Haklar Eğitimi”, “Kentlilik Bilinci”, “Drama Dans Devinim”, “Ritüeller” ve “Kadın Olmak” önceki seminer ve kongrelerimizin konu başlıklarından bazıları

24. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi’nin içeriğinden biraz bahsedebilir misiniz?

24. Seminerimiz Muğla’da Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde 24-27 Nisan 2014 tarihlerinde “Ders Drama Yöntem Drama” başlığında gerçekleştirilecek. Almanya’dan Ulrike Stockburger “Sürdürülebilir Gelişim için Tiyatro ve Eğitim: “Konuşan Şeyler – İkinci Yaşam”, Romi Domkowsky “ Çocuklarla Yapılan Tiyatro Çalışmalarında Çocuk Oyunlarının Estetik Bir Tasarım Aracı Olarak Kullanımı” İngiltere’den Darrel Aldrıge “Dans, Devinim, Drama”, İsviçre’den Katrin Janser “Doğaçlama Tiyatroda Araç ve Yöntemler “, Türkiye’den Tülay Üstündağ “Sanılan Değil Anılan Öğretmen” , Selen Korad Birkiye “Yaratıcı Dramada Kullanılacak Dramaturji Yöntemleri: Dramatik-Epik-Absürd Dramaturji, Avusturalya’dan Robin Pascoe “Ders Olarak Drama – Yöntem Olarak Drama” başlıklarında atölye yürütecekler. Ayrıca dörder saatlik dramayla tanışma, okulöncesi eğitimde drama, fen bilgisinde drama ve çocuk edebiyatında drama başlıklarında ilk adım atölyeleri katılımcılarımızı beklemekte. Bunun dışında kongre kapsamında panel, söyleşi, gezi, gala yemeği gibi etkinliklerde kongre çerçevesinde ele alınacaktır. İlgilenen okurlar ayrıntılara http://www.dramasemineri.org adresinden ulaşabilir.

Kongreye katılamayacak olan eğitimciler seminerin çıktılarına ulaşmak için ne yapabilirler?

Kongreye katılamayan eğitimciler kısa bir süre sonra kongre sürecinin tüm ayrıntıları ile aktarıldığı kongre kitabına Derneğimizden ve kitapçılardan ulaşabilirler. Sadece 24. Kongreye değil daha önce yapılan seminer ve kongrelerimizin hemen hepsinin kitaplarına da ulaşabilirler.

24 Yıllık seminer deneyimine sahip, eğitim alanında çalışan bir demokratik kitle örgütü olmak çok önemli bir unvan. Bu unvanı kazanmak için harcanan tamamen gönüllü çabanın parçası olan eğitimcilere egitimpedia olarak teşekkür ediyoruz.

24. Uluslararası Yaratıcı Drama Kongresin’nin ayrıntılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!