TRENDLER

8 Yaşındaki Nijeryalı Mülteci Çocuk Amerika'da Satranç Şampiyonu Oldu

Görüntülenme 626

0
8 Yaşındaki Nijeryalı Mülteci Çocuk Amerika'da Satranç Şampiyonu Oldu

Sekiz yaşındaki Nijeryalı mülteci çocuk, New York’un eyalet çapında düzenlenen satranç yarışmasında şampiyon oldu. 

Ailesiyle birlikte bir evsiz barınağında yaşayan Tanitoluwa Adewumi, geçtiğimiz hafta kendi yaş grubu kategorisini yenilgisiz bir şekilde birinci olarak bitirdi.

Tanitoluwa ya da bilinen adıyla Tani, sadece bir yıl kadar önce satranç oynamayı öğrenmiş olsa da bugün “en genç satranç ustası” olma yolunda hızla ilerliyor.

Tani, annesi, babası ve ağabeyi ile birlikte, 2017 yılında kuzey Nijerya’daki Boko Haram terör örgütünün olası saldırılarından kaçarak Amerika’ya geldi.

Adewumi ailesi, bir yıl önce Tani’nin devlet okuluna kaydolduğu ve satranç oynamayı öğrendiği New York şehrine taşındı. Tani bugün kendi yaş grubunda ülkenin en iyi satranç oyuncularından biri.

Yeteneğinin erken yaşta ortaya çıkması okulun satranç programına kaydolmasını sağlarken, programa ücretsiz devam etmesine de sebep oldu.

Okul müdürü Jane Hsu, Tani’nin başarısının “hayatın zorluklarının bir kişiyi nasıl tanımlamadığının ilham verici bir örneği” olduğunu söylerken, evsiz olmalarına rağmen Tani’nin ebeveynlerinin verdiği desteğe de büyük saygı duyduğunu dile getiriyor.

Okulun satranç programını yöneten Russell Makofsky, Tani’nin ailesinin bir ev sahibi olmasını sağlamak için başlattığı bağış kampanyasında şimdiye dek 94 bin dolar toplamayı başardı.

“En büyük umudum bu akşam evinde uyuması,” diyor Makofsky.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!