TRENDLER

95cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları Belgesel Projesi

Görüntülenme 493

0
95cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları Belgesel Projesi

Dünya kentleri devasa kentsel dönüşümlerden geçtikleri halde, bu dönüşümlerin kalitesi ve yaşanabilirliği ve de erken dönem çocuklar üzerindeki etkisi öncelikli olarak ele alınmıyor. İstanbul’a bakalım; mega kent küçük çocuklar da dahil yurttaşlarının katılımı önemsenmeden dönüşüyor. Bu en çok kaldırımlarının, park ve oyun alanlarının mevcut durumu ile anlaşılabilir. Belediyelerin çocuk-dostu tasarım konusundaki kapasitelerinin artırılması ve eyleme geçmeleri konusunda cesaretlendirilmeleri gerekiyor.

95cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları Projesi, başta İstanbul olmak üzere mega kentleri çocukların gözünden anlamayı ve anlatmayı amaçlayan bir belgesel film projesi. 95cm, ortalama üç yaşındaki bir çocuğun boyunu simgeliyor. 95cm perspektifinden İstanbul’daki kamusal mekanların nicelik ve niteliğini araştırırarak, “mega kentin mini yurttaşları”nın iyiliğini savunuyor.

Sağlıklı ve güvenli bir çevrede büyümesi gereken çocuklar için sunduğumuz mekansal deneyim oldukça zorlu. İşte bu zorlu deneyimi daha görünür kılmak isteyen bu projede, kamera 95cm perspektifine indiriliyor ve böylece İstanbul’a çocukların gözünden bakmamız  sağlanıyor. Bu da İstanbul’da yaşayan çocuklarla birlikte yapılıyor.

Belgesel projesi, bünyesinde mimar, şehir plancısı, hukukçu, sanatçı, belgeselci, gazeteci, sosyal bilimci gibi farklı uzmanlıkta kişileri barındıran Mekanda Adalet Derneği (MAD) tarafından yürütülüyor. Ayşe Adanalı, Yaşar Adnan Adanalı ve Gizem Pilavcı’nın prodüksiyon ekibi olduğu projede Didem Pekün ekibe danışman olarak destek veriyor. Projenin yönetmenliğini Barış Doğrusöz, ikinci kameramanlığını Dino Omeroviç, yapım asistanlığını Kübra Ekmekçi yapıyor. Emir, Esat ve Lara proje ekibine rehberlik ediyor. Deniz Öztürk, Selin Yazıcı ve Bahar Bayhan 95cm: 3-2-1 Kayıt kampanyasına destek verirken, Pelin Kırca öğrencileriyle birlikte belgeselin animasyonlarını, Metin Bozkurt ise ses tasarımını yapıyor. Itır Erhart ve Merve Nur Okutan da kitle fonlama kampanyası için ekibe destek oluyor.

Ancak 95cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları Projesi’nin daha fazla desteğe ihtiyacı var.  Proje ekibi, prodüksiyonu ve post-prodüksiyonu (montaj, renk, ses tasarımı, animasyon) tamamlamak, “#95cm: 3-2-1 Kayıt!” kampanyasını hayata geçirmek ve değişim için motive bir topluluğu bir araya getirerek kentlerimizi çocuk-merkezli bir şekilde dönüştürmeye başlamak için destek çağrısında bulunuyor.

Siz de projeye destek olmak istiyorsanız: https://www.indiegogo.com/projects/95cm-mega-city-s-mini-citizens-kids#/

 

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!