TRENDLER

Açık Havada Oyun Çocukların Ruhsal ve Fiziksel Sağlıkları İçin Gerekli

Görüntülenme 2549

0
Açık Havada Oyun Çocukların Ruhsal ve Fiziksel Sağlıkları İçin Gerekli

17 Mayıs Perşembe günü tüm dünyadaki pek çok okulda “Okul Dışarıda Günü” olarak kutlanacak. Çocuklar o gün sınıflarını okul bahçelerine ya da en yakınlarındaki parka, koruya ya da ormana taşıyacaklar. #Okuldışarıdagünü açık havada öğrenmeyi ve oynamayı kutlamak ve ilham vermek için yapılan küresel bir kampanya. Siz de kendi sınıfınızı açık havaya taşıyarak farkındalık yaratabilirsiniz. Kampanyaya katılmak için: https://okuldisaridagunu.org

Açık hava, çocukların en çok kendileri olabildikleri yerlerin başında gelir. Daha az kuralın ve kısıtlamanın olduğu açık hava alanlarında çocukları heyecanlandıran bir şeyler bulunur. Bir çeşit kaçış gibidir… Açık havada oyun oynamanın ve sınırsızca koşmanın getirdiği özgürlük duygusu, aynı zamanda tarifsiz bir mutluluk duygusu verir.

Çocukların mental sağlığı ve mutluluğu söz konusu olduğunda, düzenli olarak açık havada oyun oynama fırsatı bulmak çok önemli.

İşte açık havada oyun oynamanın önemini en iyi anlatan 5 neden:

1. Çocukların meşgul hayatlarına bir ara vermelerini sağlar

Temiz havada zaman geçirmek kafayı boşaltmanın, dinlenmenin, düşüncelere dalmanın ve beyinlerimiz için kısa bir mola vermenin harika bir yoludur. Çocukların da buna herkes kadar ihtiyacı vardır. Okul derslerinden, ödevlerinden, yoğun programlarından ve talepkar rutinlerinden biraz uzak kalabildikleri zamanlara gereksinim duyarlar. Sadece oyun oynayarak eğlendikleri ve o anki ruh halleri ne istiyorsa onu yaptıkları, açık havada hayatın tadını çıkardıkları ve kendilerini mutlu hissettirecek şeyler yaptıkları zamanlara…

2. Spor yapmak ve fiziksel aktivite kaygıyı azaltır

Araştırmalar açık hava sporları ve aktivitilerine katılım ile çocuklardaki mental, psikolojik ve duygusal sağlık arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarıyor. Sheffield Hallam Üniversitesi Spor Endüstrisi Araştırma Merkezi tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre fiziksel olarak aktif insanların yaşam memnuniyetleri ve mutlulukları daha yüksek. Ayrıca bu insanların kaygı düzeyleri de daha düşük oluyor.

Kısacası sporun ve fiziksel aktivitenin mental sağlıkla ilişkili olduğuna dair sağlam bilimsel kanıtlar var artık elimizde.

3. Mental sağlık üzerinde pozitif bir etkisi var

Güncel araştırmalara göre (İngiltere’deki) çocukların mental sağlıklarında belirgin bir negatif gidişat söz konusu. Diğer başka faktörlerin yanı sıra açık havayla düzenli bağ kurma eksikliği ve açık havada aktivitelere katılım yoksunluğu, bu soruna katkı sağlayan önemli faktörler arasında yer alıyor.

Bunun birçok sebebi olabilir: Açık havaya erişim eksikliği, ebeveynlerin çocuklarının güvenliğinden duydukları korkular, bir boş zaman eğlencesi olarak ekranlara ve bilgisayarlara aşırı bağımlılık. Çok şükür ki modern toplumlar bunu fark etmeye başladı, ancak yine de tüm çocukların açık havaya çıkmasını sağlamak için kat etmemiz gereken çok yol var.

4. Çocukların D vitamini depolamalarını sağlar

Soğuk kış aylarında çocuklar genellikle doğrudan doğal güneş ışığı eksikliğinden muzdarip olurlar. Güneş ışığı bedenlerimizin D vitamini üretmesinin en iyi doğal kaynağıdır. D vitamini beynin serotonin (duyguları ve ruh halini dengelemeyi sağlar ve mutlulukla ilişkilidir) salgılamasına sebep olur. Çocuklar, mental sağlıkları ve gelişimleri için sağlıklı düzeylerde D vitamini ve serotonin ihtiyacı duyarlar. D vitamini eksikliği depresyon dahil pek çok mental hastalıkla ilişkilendirilmiştir.

Çocukların her gün açık havada doğal gün ışığında oyun oynamalarına izin vermek, beyinleri için besin toplamalarını sağlayacaktır!

5. Açık hava stresi ve kaygıyı azaltır

Açık havada oyun oynayarak geçirilen zaman, beyindeki kortizol hormonunu azalttığı için çocuklarda stresi ve kaygıyı da azalttığı düşünülüyor. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre doğal bir açık hava ortamında yapılan beş dakikalık bir egzersiz bile küçük çocukların öz-saygısını, mental sağlığını ve mutluluğunu artırabiliyor.

İşte bu yüzden pek çok okul artık daha fazla açık havada oyun ve okul sonrası açık hava kulüpleri ile eyleme geçmeye başladı. Açık hava alanlarına daha az erişimin olduğu yerlerde okullar, spor faaliyetleri için ana merkez olabiliyorlar. Bu yüzden okullar, okul saatleri dışında tesislerini bölge sakinlerine giderek daha fazla açıyorlar.

 

Kaynak: https://outdoorclassroomday.com/2018/03/19/five-reasons-going-outdoors-improves-childrens-mental-health-and-wellbeing/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!