TRENDLER

Afgan Kız Robotik Takımı Yaşadığı Tüm Zorluklara Meydan Okuyarak Avrupa'da Ödül Kazandı

Görüntülenme 613

0
Afgan Kız Robotik Takımı Yaşadığı Tüm Zorluklara Meydan Okuyarak Avrupa'da Ödül Kazandı

Geçtiğimiz yıl Amerika’da düzenlenen robotik yarışmasına katılmak için yaptıkları vize başvuruları reddedilen ve bu sayede tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran Afgan kız robotik takımı sahalara geri döndü.

Afgan ekip, seyahat zorlukları, proje aksaklıkları ve ailevi üzüntülerle dolu bir yıl geçirmelerine rağmen Avrupa’nın en iyi festivallerinden birinde ödül kazanmayı başardı.

Afganistan’ın batısında yer alan Herat şehrinden gelen gençler, Estonya’da düzenlenen Robotex Festivali’nde “Girişimci Ödülü” kazandılar.

İngiltere’nin Afghanistan büyükelçisi Said T. Jawad şöyle diyor: “Afgan Kız Robotik Takımı’nın gösterdiği başarıdan inanılmaz gurur duyuyoruz. Bu muhteşem ekip, eğitimlerinde başarılı olmaları için doğru destek ve fırsat verildiğinde genç Afganların neler yapabileceğinin harika bir örneği.”

Robotik takımının 12 üyesinden üçünün katıldığı yarışmada ekibin görevi, gerçek bir dünya sorununu çözebilecek ve müşterilerin satın almak isteyebileceği bir prototip sergilemekti. Afgan takım, küçük ölçekli çiftçileri tarlalarında desteklemek için solar enerji kullanabilen bir robot geliştirdi ve ödülü bu projeyle kazandı. Kazananı, festivale katılan binlerce seyirci seçti.

Evlerinden binlerce kilometre uzaktaki Estonya’da ödül almak için sahneye çıkan genç kızlar, çalışmalarını uluslararası düzeyde sergilemek için bürokrasiyle verdikleri savaşı kazanmanın haklı gururunu yaşadılar.

Yaşları 14 ile 17 arasında değişen takım üyelerinin altısı, geçtiğimiz yıl vizeleri reddedildiği için su arıtmada teknolojinin oynayabileceği rolü gösterdikleri projelerini Washington’da düzenlenen robotik yarışmasına getirememe riski yaşadılar.

Uluslararası protestoların ardından Amerika kararını değiştirerek, Afgan gençlerin ülkeye girişine “şartlı” olarak izin verdi. Ancak robotun parçalarının sevkiyatı geciktiği için ekibin robotu yapması için sadece iki haftası bulunuyordu. Afgan ekip bu cesur başarı için gümüş madalya kazandı.

Kızlar bu kez Ağustos ayında derin bir duygusal üzüntü yaşadılar. Amerika’dan evlerine döndükten kısa bir süre sonra takımın kaptanının babası bir intihar saldırısında hayatını kaybetti.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2017/11/29/world/afghanistan-girls-robotics.html?smid=tw-nytimesworld&smtyp=cur

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!