TRENDLER

Uzayan Teneffüs Süreleri de Müfredattaki Değişiklikler Kadar Önemli...

Görüntülenme 483

0
Uzayan Teneffüs Süreleri de Müfredattaki Değişiklikler Kadar Önemli...
2014 yılının en önemli eğitim olayları nelerdir ve sizce neden önemlidir?”
Serimizin onbirinci bölümünde bir eğitim girişimcisi ve Türkiye’de bilişim eğitiminin öncülerinden  Ahmet Çevik sorumuzu yanıtladı.

Özel Eğitim Alanındaki Değişimler / Dershanelerin kapatılması

Dershanenin kapatılması/dönüştürülmesi yasası ile birlikte özel eğitim alanında adeta taşlar yeniden dizilme sürecine girdi. Henüz yeniden diziliş başlamadı ve kartlar karıştırılmaya devam ediliyor. Tabi uzun yıllar, hatta ömrü boyunca eğitimle ilgilenen iş insanı eğitimcilerin bu aşamadan sonra köftecilik yapmasını beklememek gerek. – gerçi bir franchise görüşmesi yaptığımız bir meslektaşımız çiğ köfteci dükkanı açmış…- Bir markanın zinciri olmayan yada butik ve tek olarak sistemini tam oturtamamış dershaneciler için bir kurtuluş gibi olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurmalıyız. Kapatılma süresinde önemli bir kısım eğitim girişimcisi özel okul ya da özel kursa dönüşme sürecinde.

Özel okulların artmasıyla birlikte yeni arayışların olması eğitim sistemine pozitif yansımasının olacağını düşünüyorum. Ayrıca rekabet ortamının artmasıyla birlikte, farklı konseptlerin, farklı uygulama arayışlarının da dillendirilmeye başladığını gözlemliyoruz. Tabi rekabetle birlikte özel okul fiyatlarının düşmesi kaçınılmaz bir gelişme olacaktır. 

Teneffüslerin 5 dakika arttırılması

İş yerlerimizdeki molaları düşünelim. Ekibinize 10-15 dakika mola verdirirsiniz ama genelde en az 20-25 dakikaya çıkar. Sözün gelişi 5 dakikalık iş deriz. Düşünün 5 dakika teneffüs! Sınıftan çıkış, bahçeye varış, oyun kurma, koşma, yakalama… Hangisini yapabilir çocuklarımız? Tabi bir de tuvalete gitmeyi hesap ederseniz, işin içinden çıkılmaz bir durum.

Çocukların okulu sevmesi önemli. Çocuğun okulu sevmesi demek aynı zamanda öğrenme motivasyonun artması demek. Çocukların öğrenme motivasyonunda en önemli unsurlardan birisi de oyun. Okulda farklı dışarda farklı davranış sergileyen/sergiletilen çocuklarımızın özgüvenli olması için çok daha  ciddi çalışmaların yapılması daha çok kafa yorulması gerekmektedir. Teneffüsler ihtiyaç gidermenin ötesinde; tazelenme, sosyalleşme, kaynaşma, oynamama gibi bir çok katkısı olan aralardır. Bu nedenle teneffüslerin 5 dakikadan 10 dakikaya çıkarılması küçük ama önemli bir gelişmedir.

Türkiye 2014 yılı eğitim olayları

Siyasilerin Eğitimi Yap-Boz yapmaya devam etmesi / Osmanlıcanın Zorunu Ders Yapılma Çalışmaları

Ülkemizin eğitim politikalarının hükümete göre değişmesinden, devletin uzun vadeli ve bilime dayalı bir politikası olmamasından hep şikayet ederiz.  Ancak son yıllarda hükümeti geçtik bakana göre eğitim politikaları değişmeye başladı maalesef.

Tam da dünyada “Hour of Code” etkinliğinin düzenlendiği, bilişimi ve program yazmanın teşvik edildiği, başkan Obama’nın bile çocuklar ile bu etkinliğe katıldığı bir dönemde biz “Osmanlıca’nın zorunlu ders olup olamayacağını” tartışıyorduk. Bu durum bana Fatih İstanbul’u fethederken papazların meleklerin cinsiyetini tartışmasını hatırlattı. Tabi ki Osmanlıca öğretilmesin diye bir düşünce savunulamaz. Zaten hiç bir konuda öğrenmeye karşı çıkılamaz. Ancak zorunlu ders olarak koyunca diğer bazı derslerin yerine koymak durumundasınız. Hangi dersi kaldırıp koyacaksınız? Aynı zamanda katma değerli işler üretmeliyiz, ihracat yapmalıyız diye konuşulurken, bunun nasıl yapılacağını da düşünmek gerekir. Bunun içinde ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza teknolojiyi tüketim aracı değil üretim aracı olduğunu anlatmalı ve öğretmeliyiz. Sadece oyun oynayarak zaman tüketen değil, oyunu yazabilen çocuklar yetiştirmeliyiz. Çok büyük olasılıkla şu an mu metni okuduğunuz hem donanım hem de yazılım başkanlarının “Hour of Code” etkinliği düzenlediği ülkelerden satın aldığımız donanım ve yazılımlardır.

ahmet_cevikAhmet Çevik Kimdir?

Antalya’nın Kaş ilçesinde doğdu. İTÜ İnşaat Fakültesinde okudu. MBA ve Geomatik Mühendisliği alanlarında master yaptı. Öğrencilik yıllarında eğitmenlik yapmaya başladı. Mühendis ve mimarlar ağırlıklı olmak üzere on binlerce kişiye bizzat eğitim verdi. AutoCAD’in Türkiye’de ilk eğitim müfredatını oluşturan ve eğitimlerini başlatan kişi oldu.

1999 yılında BEM’i (Bilişim Eğitim Merkezi) kurdu. BEM olarak IT alanında birçok teknoloji eğitimini, Türkiye’de ilk defa uygulamaya koydu.

Türkiye’de teknoloji eğitimleri alanında ilk defa “Franchising sistemini geliştirerek” 2009 yılında şubelerini açmaya başladı.

InfoLANG Schools of English, InfoLANG Junior, Bir İnsan Gelişim Akademisi, InfoKIDS Anaokulları ve Bilgi Koleji gibi eğitim markaları ile faaliyetlerine devam etmektedir. Bu markalarda  40’a yakın şubesi ile faaliyetlerini dürdürmektedir.

EĞİTİM TÜRKİYE 2014 / SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİ

BÖLÜM 1: Suat Kardaş, Dersaneler Yasası, PISA 2012

BÖLÜM 2: Bilgin Gavaz “Ödevler, sınavlar, çocuklardan seviyeüstü davranışlar bekleyen aceleci öğretmen ve veliler”

BÖLÜM 3: Özgür Şensoy “Nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz?”

BÖLÜM 4: Burcu Uçaray “Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor…”

BÖLÜM 5: Kenan Çayır “Eğitimdeki güncel tartışmalara farklı bir gözle bakmak”

BÖLÜM 6: Ali Koç “Bugünkü sorunlarımızın kaynağı dünkü çözümlerimiz…”

BÖLÜM 7: Elif Doğan “Anne Gözüyle: Eğitim Denince Aklımıza Takılan Sorunlar…”

BÖLÜM 8: Ece Karaboncuk “Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…”

BÖLÜM 9: Merve Özçelik “Eğitimin Çözülemeyen Denklemi: Bedelli Matematik Çıksın İstiyoruz!”

BÖLÜM 10: Mehmet Nuri Zeren: “Olaylı Eğitim”

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!