TRENDLER

Aileler Anlatıyor: Koronavirüs Karantinasına Duygusal Olarak Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Görüntülenme 530

0
Aileler Anlatıyor: Koronavirüs Karantinasına Duygusal Olarak Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

“Evde bazen işler yolundan çıkabiliyor,” diyor Travis Diener.

Profesyonel bir basketbolcu olan Diener, üç çocuğu ve eşiyle birlikte İtalya’nın COVID-19 sebebiyle kırmızı bölge olarak belirlediği Cremona, Lombardiya’da yaşıyor. Şu anda karantinadalar; çocuklar iki haftadır okula gitmiyor ve tüm aile yetkililerin tavsiyesine uyuyor: Evden gerekmediği sürece çıkmıyorlar. 

“‘Zaman uçup gidiyor, derler ya,” diyor. “İçinde bulunduğumuz durumda vakit geçmek bilmiyor. Günler uzun.”

Koronavirüs salgını yayılıyor ve enfeksiyon oranlarına ait “çan eğrisini düzleştirmek” için en önemli yöntemler tecrit veya karantina olarak öne çıkıyor. 14 günlük karantina süreleri, bireylerin ve ailelerin evde kalmasını ve dışarıdaki insanlarla fiziksel temasa geçmemesini içeriyor. Okulların ve kreşlerin kapanmasının yanı sıra, işyerlerinin de kapatılması veya uzaktan çalışmaya başlaması sonucu, dünya etrafındaki birçok aile Diener’ın ailesinin yaşadığı “uzun günleri” yaşama olasılığıyla karşı karşıya. 

Bu durumda aileleri ne bekliyor? Hem virüse hem de birbirlerine nasıl “dayanabilirler”?

Ebeveynler için evden çalışmayı başarmak; çocuklarının yaş aralığı, evlerinin düzeni ve yaptıkları işe kadar çeşitli faktörlere bağlı olacak. Ebeveynlerin ve çocukların mizaçları da bu duruma büyük etki edecek.

Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde lise müdürü olan Claire Amos, İtalya’ya yaptığı bir iş gezisinden sonra küçük çocuklarından ve eşinden uzakta, yaklaşık iki haftadır kendini tecrit ediyor. Amos, sabahlarını e-posta cevaplamaya ve meslektaşları ve öğrencileriyle yaptığı Google Hangout toplantılarına ayırıyor. Bu süreçte ne kadar üretken olduğuna şaşırdığını belirtiyor: “Bu durumdayken de işlerinizi gerçekten etkili bir şekilde halledebilirsiniz. Normal zamanlarda meşgul olmakla o kadar meşgul oluyoruz ki, gerçekten verimli bir şey yapmıyoruz aslında.” diyor.

Diener’ın eşi yerel bir şarap firması için yarı zamanlı olarak evden çalışıyor, bu yüzden onun işlerinde bir aksama olmamış. Tüm gün antrenman yapmaya ve basketbol oynamaya alışkın Diener için ise bu değişim bir hayli zorlu olmuş. Antrenmanlarına devam etmeye çalışmasına rağmen hiçbir şey eskisi gibi değilmiş. “Evde oturmak biraz sinirlerimi bozuyor,” diyor. “Çünkü her gün işimi yapmaya alışığım.”

Rutinlerin bozulması ve ailelerin sürekli iç içe olmak zorunda kalmaları, ev içinde sıkıntıya ve gerginliğe yol açabilir. Sidney’deki Macquarie Üniversitesi’nde klinik psikolog olan Dr. Carly Johnco’ya göre, bu durum eğilimlerimiz ve düşünce süreçlerimiz sebebiyle kötüleşebilir ve bize endişe, hayal kırıklığı, depresyon veya moralsizlik olarak yansıyabilir. Melbourne Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve ebeveynlik uzmanı olan Lea Waters ise, karantinanın zihinsel sağlığın üç kritik bileşenine zarar verebileceğini söylüyor: Özerklik, ilişki içinde olma (başkalarına bağlı olma duygusu) ve yetkinlik (kendini etkili hissetme).

Neyse ki, tüm bunların üstesinden gelmemize yardımcı olacak ipuçları mevcut:

Aynı noktadan başlayın

Waters, “Her şeyin başında ailenizle oturup bir “aile anlaşması” hazırlamanızı öneririm,” diyor. “Tartışın: En büyük zorluklar neler olacak? Aile üyeleri olarak her birinizin bu süreci atlatmanıza yardımcı olacak güçlü yanları neler?” Karantinaya dair endişeleriniz ve beklentileriniz hakkında konuşmanız ve her birinizin yardımcı olmak için neler yapabileceğini belirlemeniz durumu daha iyi hale getirebilir,” diyor.

Dürüst olun

Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarının korkularını dinlemelerinin ve onlarla empati kurmalarının, içinde bulundukları durumla ilgili çocuklarına karşı – yaşlarına uygun bir şekilde – dürüst olmalarının ve açıklama yapmalarının oldukça önemli olduğunu söylüyor.

“Gerçekler ve duygular üzerine sohbet edin,” diyor Waters. Çocukların korkularını hafifletmek için kritik yöntemlerden biri de, onlara kişisel hijyenleri gibi konularda kontrol sahibi olduklarını hissettirmektir. 

Yetişkinler için de güvenilir kaynaklardan bilgi ve tavsiye almak kaygıdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Amos, insanların yaşadıkları hakkında açık olmalarının, karantinaya bağlı olası utanç ve mahcubiyet gibi duyguları azaltmada etkili olduğunu söylüyor.

Rutin oluşturun


Rutinlere devam etmek önemli, ancak bu konuda katı olmanıza gerek yok. Waters, “Rutinler insanların ileriyi görebilmeleri için çok önemlidir,” diyor.

Amos, rutinlerin akıl sağlığını korumak için büyük önem taşıdığını belirtiyor. Kendisi önceden olduğu gibi sabahları erken saatte uyanıyor, duş alıyor, giyiniyor ve makyaj yapıyor, ardından karantina altında olmayan aile bireylerini işe giderken uğurluyor ve evde çalışmaya başlıyor. Öğlenleri Instagram’da biraz zaman geçiriyor ve YouTube aracılığıyla yoga yapıyor. 

Diener ve ailesi normal rutinlerine bağlı kalmaya çalışmışlar. Çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları için okuldan çeşitli aktiviteleri ve dersleri içeren bir e-posta gelmiş. Diener ve eşi, 3, 5 ve 7 yaşlarında olan üç çocukları için bir günü yedi veya sekiz “konuya” bölüyorlar. “Bu konular arasında eşime kurabiye pişirirken yardım etmekten tutun da dans, matematik, yazı, İtalyanca ve dilbilgisi gibi birçok farklı ders mevcut,” diyor. Bu dersler arasında çocuklar, kısa süreli televizyon izleme veya iPad’le oynama gibi eğlenceli molalar da veriyorlar.

Waters, ailelerin özellikle de çocuklar için önemli bir mola niteliği taşıyan bu fazladan boş vaktin tadını çıkarması gerektiğini söylüyor. Johnco’ya göre ebeveynler bu süreçte oyunlara, el işlerine, ödevlere ve kitaplara yönelebilirler ancak isterlerse çocuklara her zamankinden biraz daha fazla ekran süresi de tanınabilir.

Sürekli ekran başında vakit geçirmeyin. “İki hafta boyunca televizyonun karşısında oturmak insanlara çekici gelebilir,” diyor. “Ama bu heves çabucak geçecektir. İnsanların normal aktivitelerini yapmayı bırakmaları, ruh halleri üstünde derin etkiler yaratabilir.”

Bu süreçte yayın akışlarına veya internete güvenmek işinize yaramayabilir.

Halihazırda telekomünikasyon ağları evden çalışan insan sayısındaki artışa hazırlanıyor. Avustralya’dan bir yetkili, ülkenin böyle bir duruma dayanıklı olduğunu ancak yine de baskı altına gireceğini aktarıyor: “Ağlarımızın, insanların evde olmasına bağlı gerçekleşecek büyük bir artışı yönetmek için optimize edilebileceğinden eminiz, ancak bazı olaylardan ötürü hizmetin normalden daha yavaş olduğu zamanlar olabilir.”

Bu nedenle, kendinizi Netflix’e fazla kaptırmayın ve acil durumlarda kullanabileceğiniz yedek bir mobil veri planına sahip olun.

Hareket edin 

Johnco, hareket etmenin ruh haline iyi geldiğini söylüyor: “Çocuklar fiziksel olarak yeterince aktif değillerse hayal kırıklığı ve can sıkıntısı kaçınılmazdır.” Bahçenize varsa bir engel parkuru kurmak gibi yaratıcı egzersiz fikirleri hem sizi hem de çocuklarınızı oyalayabilir. İtalya’daki Diener ailesi gün içinde zıplamak, merdiven çıkmak ve basketbol veya futbol oynamak gibi mini egzersizler yapıyorlar. 

İşlerinizi halledin

Karantina döneminde bir şeyi başardığınızı hissetmek, hem sizin hem de çocuklarınızın için oldukça önemli. Bu başarı hissine evden çalışarak, okul ödevlerini tamamlayarak ya da uzun süredir ihmal ettiğiniz ev ve tamirat işleri gibi görevleri hallederek ulaşabilirsiniz. Waters, deneyimlerini kaydetmeleri için çocukları bir “korona günlüğü” tutmaya davet ediyor.

Amos aylardır üzerinde uğraştığı ceketi nihayet tamamladığını ve gardrobunun daha önce hiç bu kadar düzenli olmadığı belirtiyor gülerek. “Bu süreçte yaptığım bir diğer şey de, keyfime bakmak,” diyor Amos. Bahçede güneşin altında çay içmek rutinine dahilmiş. Johnco, “size sadece iyi hissettiren” aktiviteler yapmaya zaman ayırmanın önemine dikkat çekiyor.

Aileler de birlikte yapabilecekleri etkinlikler üzerine düşünmeliler. Örneğin, bir film gecesi planlayabilir, daha büyük bir projeye girişerek bir şeyler inşa edebilir ya da evdeki mobilyaların yerlerini değiştirebilirsiniz. 

Birbirinize alan tanıyın

“Hem bireysel hem de aile olarak yapabileceğiniz şeyler üzerine düşünün,” diyor Johnco. “Kendi başına vakit geçirmeye alışmış kişilerden oluşan aileler için bu durumda birlikte kalmak zorlayıcı olabilir. Aile tatillerinde çocukların kavga etmelerinin sebebi de budur; aynı alanda bulunmaya alışık değillerdir.” 

Waters, “Ben evde mümkün olduğunca küçük alanlar – oyun bölgesi ve rahatlama köşesi gibi – yaratıyorum.”

Herkesin kişisel zamanına saygı duymak önemli, ancak bu zamanı aile ritüellerini yaratmaya ya da yerine getirmeye de harcayabilirsiniz. Birlikte yemek yemek kadar temel bir aktivite olabilir bu. Hazırlık aşamasına çocukların da katıldığı yeni bir tarif deneyebilirsiniz mesela.

İletişimde kalın

İyi bir zihinsel sağlığın gerekliliklerinden biri de diğer insanlara bağlı hissetmektir. Bu konuda teknoloji bizim büyük bir dostumuz. Sosyal medyada veya telefonda arkadaşlarınızla görüşmeye vakit ayırmak kritik öneme sahip. Johnco, “karşılıklı sosyal desteğin”, yani başkalarıyla iletişime geçerek iyi olup olmadıklarını kontrol etmenin de bu durumda çok önemli olduğunun altını çiziyor.

Çocuklar da sosyal açıdan zengin ortamlara alışkın oldukları için arkadaşlarıyla iletişime geçmeleri gerekiyor. Waters, yaşça büyük çocukların deneyimlerini ve tavsiyelerini Instagram ve Snapchat üzerinden arkadaşlarıyla paylaşabileceklerini belirtiyor. Küçük çocuklar arkadaşları ve aileleriyle görüntülü konuşabilirler.

Tecrübelerinizden ders alın

Diener, çocukların tecrit süresince harika davrandıklarını ve yeni rutinlerini kabul ettiklerini söylüyor. Bu sayede kendisi de yeni bir bakış açısı kazanmış.

“Öğretmenlere ve sabır seviyelerine olan saygım oldukça arttı, çünkü çocuklara öğretmek gerçekten çok zor bir iş,” diyor. “Bu süreç bana da iyi geldi. Sanırım daha iyi bir ebeveyn olmama yardımcı oldu.”   

Amos da bu zorunlu tecritin faydalarını görmüş. 

“Yavaşlamak epey iyi geldi,” diyor. “Umarım bundan sonrası için ders çıkarırım ve davranışlarımı biraz değiştiririm. Muhtemelen hayatımda ilk defa meşgul olmadığım için kendimi suçlu hissetmiyorum.” 

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2020/mar/13/the-family-lockdown-guide-how-to-emotionally-prepare-for-coronavirus-quarantine

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!