Ailelerin gözünde özel okul ve devlet okulu arasındaki beş fark

4
24593
ÖZEL   OKUL DEVLET OKULU
Özel   okullar çocuğunuza istediğiniz eğitimi sağlamanın en kısa yoludur. Çocuğunuzu   ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz tipte bir okulla buluşturabilirsiniz. Devlet okulları   her çocuğun temel hakkı olan eğitimi para karşılığı olmadan sağlamanın tek   yoludur.
Her özel okul her devlet okulundan daha iyi eğitim verecektir   diye bir kural yoktur. İyi   bir devlet okuluysa eğitim kalitesinden şüphe duymanıza gerek yoktur. Sonuçta   her iki okul da aynı müfredatı okutuyor.
Her iki ebeveynin de çalıştığı durumlarda özel okullar, eğitimin   yanında sağladıkları sanat, spor veya kültürel aktivitelerle ailenin   çocuklarının boş zamanlarıyla ilgili beklentilerini destekliyor. Okul   saatlerinin genelde daha kısa olması çalışan anneleri zora sokar. Sanat, spor   ya da kültürel etkinlikler söz konusu olduğunda her zaman o kadar şanslı   olmayabilirsiniz. Çocuğunuz için yaratmak istediğiniz pek çok imkan bizzat   ebeveynlerin katılımını gerektirebilir.
Özel okulda bir sonraki sene uygulanacak eğitim programından   çocuğunuzun gelişimine dek pek çok konuda detaylı bilgilendirilmeyi talep   edebilirsiniz. Ani yasal değişiklikler söz konusu olduğunda okulun öğrencinin   lehine yumuşak geçişi sağlayacak düzenlemeler yapmasını bekleyebilirsiniz. Belirsizlik.   Şu anki eğitime dair yasal düzenlemeler kapsamında bir sonraki yıl herhangi   bir devlet okulunda nasıl bir değişiklik yapılacağı bilinmiyor. Ani yasal   değişiklikler söz konusu olduğunda da ailelerin ya da okulun elindeki geçişi   öğrencilerin lehine yumuşatma mekanizmaları sınırlı.
Özel okulların en büyük temel farkı erken yaşlardan itibaren   yabancı dil eğitimi vermesidir. Resim, müzik, bilgisayar gibi öğrencilerin   ilgi ve yeteneklerine hitap eden konularda devlet okullarına göre çok daha   fazla imkan ve kalifiye öğretmen bulunur. Çocuklarını   devlet okulunda okutmaya başlatan ailelerin temel kaygısı iyi bir öğretmen   bulmaktır. Kısacası sistemden çok kişilere güvenmek gerekir. Ancak devlet   okullarında çok deneyimli ve idealist öğretmenlerin bulunduğu da bir   gerçektir.

4 YORUMLAR

  1. Günümüzde belli kurumlar dışında özel okul ile devlet okulları arasında nizami bir fark gözlemlemiyorum. Başarılı öğrenci her yerde sivrilecektir.

  2. Günümüzde özel okul ve devlet okulu arasında dağlar kadar fark var. Öğrenci her türlü çalışsada, devlet okulunda öğretmenler öğrenciye öğrenmesi gerekeni veremiyor. Her öğrenciye aynı ilgi ve alakayı vermiyor. Zil çalıcak nasıl olsa paramı alıcam kafasında 1 soru daha çözeyim mantığı yok. Performans puan sınıf içi puan verme konusunda zaten öğretmenler ayrı bir kafadalar. Öğrencinin notunu daha da çok düşürüyorlar. Öğrenci seçip not veriyorlar. Adalet yok. Halbu ki düşük verdiğin öğrencinden kıstığın 1 puan onu üniversite sınavında ne kadar etkiliyor. Beden dersi için bile öğretmenlerin böyle yapması çok saçma biraz insaflı olabilirler. Zamanında aynısı onlara yapılıyor muymuş acaba? Her öğretmen aynı şekilde bütün öğrencilere yaklaşabilse aynı düzeyde anlaması gereken yeri anlatsa zaten özel okula gerek kalmaz. Ayrıca ders saatleri çok fazla. Bir gün de 8 ders olması öğrenciyi zaten fazlasıyla yoruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here