TRENDLER

Amerikan Pediatri Akademisi: Pandemi Döneminde Yaşanan Sosyal Eşitsizlik Konusunda Okullar Önemli Bir Rol Oynuyor

Görüntülenme 1525

0
Amerikan Pediatri Akademisi: Pandemi Döneminde Yaşanan Sosyal Eşitsizlik Konusunda Okullar Önemli Bir Rol Oynuyor

Salgının başından beri ebeveynlerin, müdürlerin ve öğretmenlerin akıllarında dönüp dolaşan bir soru var: Çocuklar bu yıl okula geri dönmeli mi?

Çocuk sağlığı konusunda çalışmalar yapan Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bu soruya evet yanıtını veriyor. AAP başkanı, bu cevabın nedenlerini yakın zamanda yaptığı bir açıklamada paylaştı.

Dr. Sally Goza, “Çocukların okulda okuma, yazma ve matematikten çok daha fazlasını öğrendiklerini biliyoruz,” diyor. “Sosyal ve duygusal beceriler, sağlıklı yemekler, fiziksel hareket ve akıl sağlığı desteği gibi online eğitimle elde edilemeyecek şeylere okulda ulaşabiliyorlar.”

Okulların açılıp açılmamasına ve açılacaksa uygulanacak adımlara karar verme konusu, özellikle de Temmuz veya Ağustos sonu gibi derslere başlaması planlanan okullar için aciliyet taşıyor. Örneğin Amerika’da Florida, Teksas ve Arizona’nın da içinde bulunduğu bazı eyaletler şu anda COVID-19 vakası ve hastaneye yatış sayılarında ani artışlar yaşıyor.

AAP, çocukların okula dönüşü ile ilgili ayrıntılı bir kılavuz da yayınladı. Kılavuzdaki maddeler öğrencilerin yaş gruplarına göre ayrılması ve fiziksel mesafe, maske takma, sık temizlik, aşamalı servis saatleri ve yemekhane süreleri ve öğrencilerin okula farklı saatlerde girip çıkması gibi ihtiyaçları vurguluyor.


Kuruluşun bu konudaki fikri, online eğitimin koronavirüs yayılımını engellemek adına en az risk taşıyan öğrenme seçeneği olduğu savunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinin (CDC) önerilerine ters düşüyor. CDC, bazı bölgelerde okulların yeniden açılması durumunda izlenmesi gereken adımlarla ilgili geçtiğimiz Mayıs ayında bir kılavuz yayınlamıştı.

AAP ise okulda bulunmanın sonuçlarının eğitimin ötesine geçtiğine inanıyor. 

Goza, “Okullar, sosyal eşitsizlik söz konusu olduğunda gerçekten kritik bir rol oynuyor,” diye belirtiyor. “Bu salgın dönemi, okuldaki öğle yemeğine güvenen, internete veya sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan ya da her iki ebeveynin de çalışması gereken aileler için gerçekten zorlayıcı oldu.”

Goza, uzaktan eğitimin en çok da özel gereksinimli öğrencilere zarar verebileceğini belirtti.

“Otizmli çocuklarımızdan bazıları, okula gidemedikleri ve ihtiyaç duydukları sosyal ve duygusal etkileşime giremedikleri için gerileme belirtileri göstermeye başladılar,” diye açıklıyor.

Goza, küçük yaştaki öğrenciler arasında fiziksel mesafeyi korumanın ve maske takmayı teşvik etmenin kolay olmayacağını da kabul ediyor:

“Anaokulu öğrencileri için maske takmak çok zor olacak, ancak en azından fiziksel mesafeyi koruyabileceğimizi düşünüyoruz,’’ diyor ve ekliyor, “Ama o yaş grubunda bile, mesafeyi sağlamak gerçekten zor olacak.”

Goza, AAP uzmanlarının kılavuzu hazırlarken Çin, Danimarka, Norveç, Singapur ve Tayvan gibi ülkelerde okulların nasıl yeniden açıldığını incelediklerini belirtiyor. AAP, hastalığın yaşlı insanlar üzerinde çok daha fazla etkisi olduğunu gösteren verileri de dikkate aldı.

“Çocukların virüsü yetişkinler kadar yaymadığı açıkça görülüyor,” diyor Yoza.

COVID-19’un sebep olduğu ciddi komplikasyonlar açısından daha fazla risk altında olan yaşı ileri öğretmenlerin çoğu, okula dönmekten korktuklarını ifade ediyor.

ABD’nin Virginia eyaletindeki üç büyük öğretmen derneği, geçtiğimiz hafta çalışanlardan ve ailelerden fakültenin güvenliği için uzaktan eğitimde ısrarcı olmalarını isteyen ortak bir açıklama yaptı.

Goza, “Kılavuzumuzda öğretmenlerin ve personelin okul ortamında güvende olması gerektiğinden bahsediyoruz” diyor. “Bu güvenliği sağlamak ve ardından COVID-19 vakalarının yaygınlığına göre gerçekten hazır olup olunmadığını değerlendirmek, okul yöneticileri ve yerel kamu sağlığı görevlilerinin ortak çalışmasına bağlı,” diye belirtiyor.

“Öğretmenlerin de maske takmaları, fiziksel mesafeyi korumaları, öğrencilerinden ve diğer öğretmenlerden bir buçuk metre uzak durmaları gerekecek. Bazı durumlarda zorlanacaklar belki ama bence öğretmenler bunun üstesinden gelmeye hazır olacaklardır.”  

ABD’deki milyonlarca öğretmeni ve eğitim personelini temsil eden işçi sendikası Ulusal Eğitim Derneği’nin (NEA) başkanı, okula kesin dönüşle ilgili endişelerini dile getirdi. NEA ayrıca okula dönüşle ilgili kendi kılavuzunu da yayınladı.

Lily Eskelsen Garcia yaptığı açıklamada, “Öğrencilerimizle yeniden sınıfta olmayı eğitimcilerden daha fazla kimse isteyemez,” dedi. “Okul binalarının ne zaman açılacağını belirleyen en önemli faktör öğrencilerimizin, ailelerimizin ve eğitimcilerimizin sağlığı ve güvenliği olmalıdır. Biz de öğrencilerimizin ve eğitimcilerimizin sınıfa geri dönmesini istiyoruz, ancak güvenli olunca.

“Kararların topluluk ihtiyaçlarına ve etkilerine dayalı bir şekilde yerel olarak alınması gerektiği konusunda hemfikiriz, ancak bu hususları ele almadan fiziksel okul binalarına tam teşekküllü bir geri dönüş yapma konusunda endişeliyiz.”

Kaynak: https://www.today.com/parents/american-academy-pediatrics-president-push-schools-reopen-t185806

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!