TRENDLER
Müjdat Ataman
Müjdat Ataman Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği / Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan "Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama", "Yaratıcı Türkçe Dersleri", "Eğitim Gerçeğimiz" ve "112 Öğretmenliğime Notlar" kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. "Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar", "Yaratıcı Yazma", "Sınıfta Yaratıcılık", "Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması" konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi. Halen Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

Anahtar Sözcük Seçimi

Görüntülenme 737

0
Anahtar Sözcük Seçimi

Bilgiye bu kadar rahat ulaşılan bir çağda hala sınıfta bilgi yüklemeye çalışmak gün geçtikçe anlamını iyice yitirir hale geliyor. Hatta beceri konusunda bile internet hızla yardıma koşuyor. Biz sınıfta blok flüt çalmayı öğretmeye çalışa duralım, gençler YouTube videoları izleyerek gitar çalmayı öğrenebiliyorlar. Bu durumda, bizlerin de öğrencilerde farklı becerileri geliştirmek için arayışa girmemiz gerekiyor. İnternetteki farklı arama motorları istediğimiz şeyi çekip getirmek için bizleri bekliyorken bize düşen tek şey arama motorlarına yazacağımız sözcüklerde ne istediğimizi doğru betimlemek oluyor.

İnternette gelişmiş bir arama yaparken en büyük güçlük, aranılan sözcüklerin uygun seçilememesi ya da doğru soruyu soramamak oluyor. Bizlerin sadece akademik hayatta, yüksek lisans tezlerinin özet bölümünün altında görmeye alıştığımız ya da yazdığımız anahtar sözcükler (key word), teknoloji ile iç içe yaşayan öğrenciler için önemli bir konu.

Uygun sözcükleri seçmek uçsuz bucaksız denizlerde boğulmamak anlamına geliyor. Bu nedenle derslerinizin sonuna öğrencilere dersin anahtar kavramları ne olabilir diye sorabilir ve sınıfça işlenen konuyla ilgili anahtar sözcükler belirleyebilirsiniz. Böyle bir becerinin küçük yaşta gelişmesi, bilgiyi süzmesi ve seçmesi gereken öğrencilerin gelişimini olumlu etkileyecektir.

Bizim işlediğimiz dersler dışında öğrencilerin kendi yaptıkları performans görevleri, projeler ya da farklı etkinliklerle ilgili anahtar sözcükler belirlemeleri onların genelin içindeki özeti görmelerine de olanak sağlayacaktır. Küçük yaşlarda doğru anahtar sözcükleri seçmeye alışan öğrenciler büyüdüklerinde kazandıkları bu beceri sayesinde internet aramalarında oldukça zaman kazanabilirler.

 

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

Yorum Yazın
Yazarın Diğer İçerikleri
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!