TRENDLER

Anaokullarında Karma Yaş Programı ve Avantajları

Görüntülenme 3359

0
Anaokullarında Karma Yaş Programı ve Avantajları

Bildiğimiz klasik eğitim anlayışında çocuklar yaşlarına -dolayısıyla farz edilen öğrenme düzeylerine göre- sınıflar halinde gruplanırlar. Karma yaş programı ise, aralarında en az 1 yaş hatta bazen 2 ya da daha fazla yaş farkı olan  çocukların eğitim süreçlerine aynı ortamda devam etmesidir. Bu eğitim programı, farklı yaş gruplarından (örneğin 3-4-5 yaş) çocukların yarattığı dinamik yapıyı akıllı bir mekan tasarımıyla birleştirerek, yaş karışımının oluşturduğu eğitim potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefler.

KARMA YAŞ PROGRAMININ AVANTAJLARI

-1-

Yaş bazında uygulanan klasik eğitim sistemi, çocuklar üzerinde baskı yaratıyor çünkü öğretmen her çocuktan aynı hızda gelişim, bilgi ve beceri bekliyor. Halbuki çocukların gelişim özellikleri sadece yaşla tanımlanmıyor, her çocuk farklı gelişim hızına sahip. Alternatif eğitim yöntemlerinin kullandığı karma yaş programlarında ise her çocuk, ilgi, hazır olma ve kapasitesine göre gelişim hızını kendi belirliyor.

-2-

Karma yaş programında çocuklar, farklı yaş gruplarını içeren bir ortamda geniş öğrenme olanaklarına sahipler.

-3-

Yaşça küçük olanlar kendi yaş gruplarında başlatamayacakları daha karmaşık aktivitelere katılarak, bilgi ve beceri kazanıyorlar. Yani küçükler bir aktiviteyi başlatamasalar bile, büyüklerin başlattığı karmaşık bir aktiviteye katılımda bulunabiliyorlar.

-4-

Yaşça büyük olanlar küçüklere bir şeyler öğretirken bilgilerini pekiştiriyorlar.

-5-

Karma yaş programları dil gelişimini destekliyor. Küçük yaştaki çocuklar kendilerini dinleyen yaşça büyük çocuklarla konuşurken onların kullandığı terimleri kullanıyorlar, cümle uzunluklarını ve ses tonlarını karşısındaki kişiye göre ayarlıyorlar.

-6-

Karma yaş programı, liderliği beslerken, patronluk taslamayı dizginliyor.

-7-

Karma yaş sınıfları, sosyal gelişimde yaşıtlarına göre daha geride kalmış çocuklar için ideal bir terapi ortamı. Bu çocuklar, yaşça küçük çocuklarla, yaşıtlarına nazaran daha az stresli etkileşimlerde bulunuyorlar. Küçük yaştaki çocuklar ise bu tür bir etkileşimde motive olup, kendine güven duygusu kazanıyorlar.

-8-

Karma yaş sınıflarında yardımlaşma, karşılık beklemeksizin verme, paylaşma, sıra bekleme, çocukları daha sabırlı ve hoşgörülü yaparak sosyalleşmelerinde büyük rol oynuyor.

-9-

Büyük çocuklar tarafından cesaretlendirilen, rahatlatılan ve pozitif duygularla beslenen yaşça küçük çocuklar, büyüdüklerinde taklit yeteneklerini kullanarak kendileri de birer abla, ağabey gibi davranıyorlar. Küçükler ilk zamanlar yaşça büyük çocuklardan öğrenme olanağı buluyorlar, daha sonraları ise kendi edindikleri bilgiler ışığında artık beceri kazandıkları konularda, daha az deneyimi olan çocuklara yardımcı oluyorlar.

-10-

Karma yaş grubu gerçek yaşama benziyor. Gerçek yaşamda çocuklar, hem aile ortamında hem de toplumda farklı yaş gruplarından çocuklarla bir arada bulunurlar.

-11-

Araştırmalar çocukların yaşıtlarından çok, kendilerinden yaşça büyük çocuklar ve yetişkinlerle zaman geçirmeyi tercih ettiklerini gösteriyor.

KARMA YAŞ PROGRAMINDA HANGİ ZORLUKLAR VAR?

-1-

Karma yaş programları farklı yaş gruplarından çocukları içine aldığı için, öğretmenler daha uzun bir ön hazırlık süresine ihtiyaç duyuyorlar.

-2-

Yaşça büyük çocuklar, öğretmen rolü üstlenerek yaşça küçük olanlara bilgilendirme yapmak istiyorlar. Bu kapsamda eksik bilgilendirmeler ya da hatalı yönlendirmeler olabiliyor. Öğretmenin takip ve doğru yönlendirme anlamında sorumluluğu artıyor.

-3-

Karma yaş programlarında yaşça küçük çocuklar, rekabetçi büyüklerinin yanında yetersizlik ve başaramama duygusuna kapılabiliyorlar. Bunu önlemek için öğretmen, yaşça küçük çocuklar adına daha çok sorumluluk üstleniyor. Ayrıca küçük yaştaki çocuklardan kendilerine uygun olmayan görevleri tamamlamaları beklenmiyor.

-4-

Yaşça büyük olanlar, öğrenmek yerine, öğretmeye daha çok vakit ayırmayı seçebiliyorlar. Bu da akıllara şu soruyu getiriyor? Karma yaş programı, büyük yaştaki çocukların akademik gelişimini olumsuz etkileyebilir mi? Yapılan araştırmalarda akademik gelişimin olumsuz etkilendiğine dair bir veri yok.

-5-

Karma yaş programını eleştirmeye yönelik en çok ‘Farklı yaş gruplarına aynı ortamda yeterince etkili bir eğitim verilebilir mi?’ sorusu soruluyor. Çünkü her yaşın ihtiyaç ve gereksinimleri birbirinden farklı.  Zengin bir program ve öğretmen desteği, her yaştaki çocuğa maksimum fayda sağlıyor. Karma yaş sınıfı öğretmenleri özel eğitim aldıkları ve proje bazlı çalıştıkları için farklı yaş gruplarını yönetmede güçlü yeteneklere sahipler.

Kaynakça: The Early Childhood and Parenting (ECAP) Collaborative

http://ecap.crc.illinois.edu

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!