TRENDLER

Apartman Sakinleriyle Tanışmak için Komşu Kütüphanesi Kurdu

Görüntülenme 297

0
Apartman Sakinleriyle Tanışmak için Komşu Kütüphanesi Kurdu

Victor Miron, Romanya’nın en popüler kentlerinden Kaloşvar’da yaşıyor. Hem komşularıyla tanışmak hem de onların kitap okumasını desteklemek için komşu kütüphanesi kurmuş. “2015’in başıydı ve ben bir buçuk yıldır bu dairede oturuyordum. 40 dairesi bulunan 10 katlı bir binada yaşıyorum ve bu sürede 4 ya da beş komşumdan daha fazlasıyla karşılaşmadım. Bununla ilgili bir şey yapmam gerektiğine karar verdim ve böylece komşu kütüphanesine başladım” diyen Miron, kendi kütüphanesinden 40 kitabı alarak posta kutularının üzerine koymuş ve “Komşu kütüphanesi – bir tane alın ve değişim için siz de bir tane bırakın” diye bir not yazmış. Ayrıca sadece ödünç vermek istediği kitapların da bir listesini yapmış: “O kitapları kaybetmek istemiyordum fakat ödünç vermemde bir sakınca yoktu.”

Komşuları bu fikri çok sevmiş ve onlar da çok sayıda kitap bağışlamış. Miron, başkalarının da bu fikri çok sevdiğini yaşadıkları şehrin (Kaloşvar) farklı bölgelerinde, hatta Romanya’nın diğer kentlerinde de komşu kütüphanesi oluşturulduğunu söylüyor. Ayrıca parkta küçük, ücretsiz kitap veren bir kütüphane yapmışlar. İşte Miron’un öyküsü…

“40 daireli bir binada yaşıyordum ve komşularımın neredeyse hiçbirini bilmiyordum. Bu nedenle komşu kütüphanesini oluşturmaya başladım.”

komşu kütüphanesi

“Kendi kütüphanemden 40 kitap, -her bir daire için bir tane- aldım ve onları posta kutularının üzerine koydum.”

komşu kütüphanesi

“Aynı zamanda ‘Komşu kütüphanesi – bir kitap alın ve değişim için bir başkasını bırakın’ diye bir kağıt yazarak imzaladım.”

komşu kütüphanesi

“Kitapları önerdim çünkü okuduğumuz kitapların bizim hakkımızda, giydiğimiz kıyafetlerden ya da kullandığımız arabalardan daha çok şey söylediğine inanıyorum.”

komşu kütüphanesi

“Komşularım bu fikri çok sevdi ve onlar da kitap bağışladı.”

komşu kütüphanesi

“Kaloşvar’ın başka bölgelerinde, hatta Romanya’nın diğer kentlerinde yaşayanlar da kendi komşu kütüphanelerini oluşturmaya başladı.”

komşu kütüphanesi

“Komşularımızdan bir fincan şeker istemeye alışkınız neden ödünç kitaplar da istemeyelim?”

komşu kütüphanesi

Kaynak: http://www.boredpanda.com/the-neighbours-library-or-how-to-promote-reading-and-get-to-know-your-neighbours-in-the-same-ti/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!