TRENDLER

Araştırma: Anneler, Babaların Ebeveynlik Kalitesini Etkiliyor

Görüntülenme 228

0
Araştırma: Anneler, Babaların Ebeveynlik Kalitesini Etkiliyor

Ekonomik düzeyi nispeten yüksek ve çift gelirli (hem annenin hem babanın çalıştığı) ailelerle yapılan bir çalışmada, babanın ebeveynlik özelliklerinin anneler tarafından nasıl etkilenebileceği ortaya konuyor. Journal of Child and Family Studies dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, yeni anne olmuş bir kadının, babanın bebek ile etkileşimine verdiği tepki, babanın ileriki dönemdeki ebeveynlik kalitesini etkiliyor. Araştırmada kullanılan bilgiler, “Yeni Ebeveynler Projesi” kapsamında ulaşılan çoğu evli ve ilk kez ebeveyn olmuş 182 çift gelirli ailenin gözlenmesiyle elde ediliyor ve bu süreçte ailelerle bebekleri 3 ve 9 aylıkken görüşülüyor.

Araştırmaya göre, 3 aylıkken yapılan ankette bebek bakımı konusunda partneri tarafından çok eleştirildiğini belirten babalar, bebek 9 aylık olduğunda yeterli ebeveynlik özelliklerine sahip olamıyor. Çalışmaya katılan araştırmacılarından bir olan Ohio Devlet Üniversitesi’nden Lauren Altenburger, annelerin davranışlarının, babaların çocuklarıyla etkileşimlerini şekillendirdiğini söylüyor ve ekliyor: “Anneler, yaptıkları eleştirilerin, babaların ebeveynliği üstünde bu kadar negatif etkisi olduğunun farkında bile olmayabilir.”

Babalar, ebeveynlik özelliklerine güvenilmediğinde kendilerini çocuklardan çekiyor

Çalışmanın bir diğer araştırmacısı Prof. Dr. Sarah Schoppe-Sullivan da, genel olarak toplumda en baskın ebeveyn tarafının anneler olduğunun yadsınmaz bir gerçek olduğunu; aktif ebeveynlik yapan babalara daha az destek verildiğinden, babaların eleştirilere karşı daha savunmasız kalabildiğini belirtiyor. Yapılan anketlerde, babalara; eşinin bebek bakımıyla ilgili görevleri kendisine ne sıklıkla verdiği, aldığı görevlerin ne kadarının kötü eleştirildiği veya örneğin, bebeği yıkamasına yardımcı olması için cesaretlendirilip cesaretlendirilmediği, yaptıkları işlerde ne kadar takdir edildikleri gibi sorular soruldu. ?Çalışmanın bulgularında, babaların ebeveynlik özelliklerine güvenilmediğinde kendilerini çocuklardan çektiği, daha az pozitif ve daha hassas hale geldikleri gözleniyor.

Anne-babalar birbirlerini eleştirmeden önce daha çok düşünmeli

Araştırmacılar anne-babalığa geçişin zorlu bir süreç olduğunun, her iki tarafın da kendini sık sık savunmasız hissetmesinin normal olduğunun ve hem annelerin hem de babaların doğumdan sonraki ilk aylardan itibaren birbirlerine destek olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Prof. Dr Schoppe-Sullivan, artık yetişkin sayılabilecek birer çocuk sahibi olmalarına rağmen, eşinin ve kendisinin ebeveyn kimliklerini hala geliştirdiklerini söylüyor ve ekliyor: “Her iki ebeveyn de iletişimi sağlam tutmaya gayret göstermeli, birbirini eleştirmek için aceleci davranmamalı. Ancak, babalara ebeveynlikte yer vermek özellikle annelere düşüyor; dolayısıyla anneler babaları eleştirmeden önce iki kez düşünmeliler.”

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180611133434.htm

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!