TRENDLER

Araştırma: Babalarının Ev İşi Yaptığını Gören Kız Çocukları, Cinsiyetçi Meslek Kalıplarına Takılmıyor

Görüntülenme 611

0
Araştırma: Babalarının Ev İşi Yaptığını Gören Kız Çocukları, Cinsiyetçi Meslek Kalıplarına Takılmıyor

Ebeveynler! Her ne kadar bazen çocuklarınız sizi görmezden geliyor gibi görünse de, çok sayıda çalışma aslında onları oldukça fazla etkilediğinizi gösteriyor. Üstelik çok fazla şey yapmanız da gerekmiyor. Örneğin, ev işlerine katılan babalar, koltukta oturup bütün temizliği kadınlara bırakan babalara göre iyi bir kariyer arzulayan kızlar büyütmeye daha meyilli oluyorlar.

Yaşları 7 ila 13 arasında değişen 300 çocuk (Kanadalı) ve ebeveynleri üzerinde yapılan yeni bir araştırmada, çocuklara büyüdüklerinde ne olmak istedikleri soruldu. Meslekler; ev kadını ya da hemşire gibi kadınlara biçilen ve astronot ya da CEO gibi erkeklere biçilen cinsiyetçi kariyerler ve nötr kariyerler şeklinde kategorize edildi. Diğer taraftan ebeveynlere en fazla ev işini kimin yaptığı ya da ev işinin ebeveynler arasında eşit bir şekilde paylaşılıp paylaşılmadığı soruldu.

Babaların annelerle eşit oranda ya da daha fazla ev işi yaptığı evlerdeki kız çocukları, daha geleneksel cinsiyetçi kalıplara göre yetiştirilen kız çocuklarına göre iyi bir kariyer hedefi konusunda daha istekliydiler ve toplum tarafından erkeklere uygun görülen meslekleri de hayal ediyorlardı. Aynı etki, kız çocuğunun annesi kariyer odaklı olduğunda da geçerliydi.

Araştırma sonuçları bazı uzmanlar tarafından, “Babaların tek yapması gereken şey biraz daha fazla ev işi. Böylece kızlarının kariyer olanaklarını güçlendirebilirler,” şeklinde yorumlanırken, bazıları erkeklerin daha fazla ev iş yapmak için böyle bir araştırmaya ihtiyacı olmaması gerektiğini dile getiriyor: “Erkekler sadece kızlarının kariyerine etki etmek için değil, bulaşıklar kirli olduğu ve yemeği sadece kadınlar yemediği için yardım etseler daha iyi olmaz mı?”

Gelecek nesiller için olumlu bir örnek teşkil etmek önemli olsa da, adalet de önemli. Bu, evde küçük bir kız çocuğu olsa da olmasa da geçerli.

 

Kaynak: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/daughters-who-see-their-dad-doing-chores-have-less-stereotypically-female-career-aspirations-180951609/?utm_source=facebook.com&utm_medium=socialmedia&fbclid=IwAR2-4KakzNjQI8p3wTSJl3-pDciAuyopYdLCuttjUL9H9nOfeRN_tDqlS0A

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!