TRENDLER

Araştırma: Çocuklar 18 Yaşına Uygun Oyunları 14 Yaşında Oynamaya Başlıyor

Görüntülenme 1845

0
Araştırma: Çocuklar 18 Yaşına Uygun Oyunları 14 Yaşında Oynamaya Başlıyor

Günümüz çocukları okula yürüyerek gitmek gibi günlük aktiviteleri, geçmişe oranla çok daha ileri yaşlarda tek başına yapmaya başlıyor olsalar da, konu teknoloji olduğunda çoğu çocuğun yaşının oldukça ilerisinde şeylere maruz kaldığını görmek mümkün.

18 yaş altında çocukları olan 2,000 ebeveyn üzerinde yapılan bir ankette, dijital dünyayı keşfetmeye başlayan çocukların sosyal medyayı ortalama 13 yaşında kullanmaya başladığı, Fortnite gibi 12 yaş üstü için uygun olan oyunları 11 yaşında oynamaya ve 18 yaş üstü filmleri ve bilgisayar oyunlarını ise 14 yaşından itibaren izlemeye ve oynamaya başladıkları ortaya çıktı.

İnternetteki aile koruması 13 yaşında kalkıyor

Çocuklar “reality show” tarzındaki televizyon programlarını 13 yaşında izlemeye başlarken, Call of Duty gibi 18 yaş üstü bilgisayar oyunlarını da 14 yaşına geldiklerinde oynamaya başlıyorlar.

Anketi düzenleyen, ailelere teknoloji danışmanlığı veren O2 Family şirketinin yöneticilerinden Nina Bibby şöyle diyor: “Günümüzün sürekli değişen dijital dünyasında aile hayatını yönetmenin çok karmaşık bir mesele olduğunu bir ebeveyn olarak gayet iyi biliyorum. Çocuklarımız için en doğrusunun ne olduğu konusunda uzlaşmak genellikle çok zor. Çünkü her aile kendine özgü.”

Çalışmadan çıkan sonuçlara göre bazı aileler, çocukları 13 yaşına geldiğinde intenetteki aile korumasını kaldırırken, bazı çocuklar 12 yaşından itibaren uyumadan önce yataklarına elektronik cihazlarını götürebiliyorlar.

Her beş aileden biri çocuğunun bir sosyal medya hesabı olmasına izin verip vermeme konusunda kararsız ve bu konuyu tartışıyor. Araştırmaya katılan ebeveynler bu tür konularda kimden ve nereden tavsiye alacakalarını bilmediklerini söylerken, her 10 ebeveynden altısı başka ebeveynlere ne düşündüklerini soruyor.

Ebeveynlerin dörtte biri kendi çocuklarının pek çok şeyi yapmaya yaşıtlarından daha geç başladığına inandığını söylüyor. Araştırmadan çıkan ilginç sonuçlar ise şunlar:

Çocuklar hangi yaşta hangi özgürlüğe sahip oluyor:

11 yaşında:

Cep telefonu sahibi olmak

Fortnite gibi 12 yaş üstü bir bilgisayar oyunu oynamak

12 yaşında:

Saat 22.00’den sonra uyumak

Gece gündüz WiFi erişimine sahip olmak

13 yaşında:

Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram’a tam erişim

“Reality show” tarzı TV programları izlemek

15 yaş üstü filmler izlemek

TV ve internetteki aile korumasını kaldırmak

14 yaşında:

Call of Duty gibi 18 yaşa uygun bilgisayar oyunları oynamak

 

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/children-independence-mobile-phone-video-games-reality-tv-a8459861.html

(Yazıdan kısaltılarak derlenmiştir.)

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!