TRENDLER

Araştırma: Çocuklar 6 yaşından İtibaren Daha Az Hareket Etmeye Başlıyor

Görüntülenme 305

0
Araştırma: Çocuklar 6 yaşından İtibaren Daha Az Hareket Etmeye Başlıyor

Çoğu uzman, çocukların ergenlik dönemine girmesiyle birlikte fiziksel aktivitelerinde de düşüş yaşandığına inanır. Ancak yeni bir araştırma bu düşüşün 6 yaşından itibaren yaşanmaya başladığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar hareketi takip eden kol bandı aracılığıyla 6,8 ve 11 yaşlarındaki 600 (Avrupalı) çocuğun fiziksel hareketlerini ölçtüler. Vücut kitle endeksi için gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra 11 yaşına geldiklerinde çocukların fiziksel aktiviteyle geçirdikleri ortalama sürenin günde 75 dakika azaldığını buldular. Hafif fiziksel aktivite günde 45 dakika kadar azalırken, 8 yaşına kadar sabit kalan orta dereceli ya da yoğun fiziksel aktivite 11 yaşına gelindiğinde günde ortalama 31 dakika azaldı.

Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırma, çocukların 11 yaşında oturarak ve hareketsiz geçirdikleri sürenin 6 yaşındakinden ortalama neredeyse iki saat daha fazla olduğunu buldu. 11 yaşındaki çocukların sadece yüzde 63’ü, orta dereceli ya da yoğun fiziksel aktiviteye tavsiye edildiği üzere günde 60 dakika harcıyorlardı. Bu oran 6 yaşındaki çocuklarda yüzde 82 oldu.

Oğlanlar kızlardan daha fazla orta dereceli ya da yoğun fiziksel aktivitede bulunurken, kızlar oğlanlardan daha hafif aktivitelerde bulunuyordu. Ancak hareketteki genel düşüş oğlanlarda daha keskindi.

Araştırmacılar şöyle diyor: “Tek önemli etkileyen faktörler cinsiyet, ülke ve vücut ölçüsüydü. Hareketsizliği engellemek için müdahalelerde bulunmak istiyorsak, küçük çocuklara daha fazla odaklanmalıyız.”

 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2018/12/06/well/move/children-move-less-starting-at-age-6.html?fbclid=IwAR0soilekV5zysIW48LgK2BABgZiEA21giCKtR9do_UiSotnncwCQ2RGemU

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!