TRENDLER

Araştırma: Çocuklar Sosyal Medyaya Karşı Tepkili Olmaya Mı Başlıyor?

Görüntülenme 506

0
Araştırma: Çocuklar Sosyal Medyaya Karşı Tepkili Olmaya Mı Başlıyor?

Sonuçları yeni açıklanan bir araştırmada, okul çağındaki çocukların 3’te 2’si sosyal medyanın hiç icat edilmemiş olmasını umursamayacağını dile getirdi.

Çalışma, çevrimiçi istismar ve sahte haber gibi teknolojinin negatif yönlerinden dolayı hayal kırıklığı yaşamış genç insanlar arasında teknolojiye karşı artan oranda bir reaksiyon geliştiğini kanıtladı.

Sosyal medyanın var olup olmamasını önemsemeyen yüzde 63’lük oranın yanı sıra çok daha fazla sayıda öğrenci (yüzde 71) sosyal medyadan kaçmak için dönem dönem geçici dijital “detoks” uyguladıklarını dile getirdi.

İngiltere’nin bağımsız ve devlet okullarına giden 9, 10 ve 11 yaşları arasındaki 5,000 öğrenci üzerinde yapılan çalışma, İngiltere Dijital Farkındalık platformu ve tüm dünyadan bağımsız okulların müdürlerini temsil eden HMC tarafından başlatıldı.

Araştırmaya katılan çok sayıda öğrenci, sosyal medyanın duygusal sağlık/refah üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 57’si sosyal medyada taciz edici/küfürlü yorumlar aldığını söylerken, yüzde 56’sı bağımlılığın eşiğinde olduğunu kabul etti. Öğrencilerin yüzde 52’si ise sosyal medyanın dış görünüşleri ve hayatlarının ilginçliği konusunda özgüvenlerini azalttığını söyledi.

Öğrencilerin yüzde 60’ından fazlası arkadaşlarının sosyal medyada kendilerinin “sahte bir versiyonu”nu gösterdiklerine inanırken, yüzde 85’i bunun kendilerinin suçu olduğunu reddetti.

Çalışmadan elde edilen geribildirimlerin hepsi de negatif değil elbette. Öğrenciler, sosyal medyada sevdikleri şeyler arasında internet “meme”lerini, Snapchat Hikayeleri gibi filtreler/objektifler ve hikaye anlatma özelliklerini sayıyor.

Sosyal medyayla ilgili “iyileştirme” önerilerinin neler olduğu sorulduğunda öğrenciler daha az reklam (yüzde 71), daha az sahte haber (yüzde 61), daha yaratıcı içerik (yüzde 55) ve daha fazla gizlilik (yüzde 49) tavsiyesinde bulundu.

İngiltere’nin Kent şehrindeki Benenden isimli bir özel yatılı kız okulunda öğrenciler, yakın zaman önce telefonlarını kendi istekleriyle teslim ederek üç günlük gönüllü bir sosyal medya “karartması” yaşadı.

Okulun müdürü Samantha Price, çalışmadan elde edilen sonuçların okulda yaşadıkları,  “telefon hızında” tecrübesiyle bağdaşmadığını söylüyor.

“Kızların bu durumla nasıl baş edebileceklerinden endişe ediyordum. Öğrencilerse bu gereksiz telaşın nedenini merak ettiler. Aynı çalışmayı yeniden ve üstelik daha uzun süre boyunca yapmak istediklerini söylediler. İnanılmaz rahatlamıştım.”

İngiltere Dijital Farkındalık platformunun kurucularından Charlotte Robertson ise şunları söylüyor: “Güvenli internet kullanımıyla ilgili her gün binlerce çocukla konuşuyoruz. Sosyal medyanın çocukların sağlığı ve mutluluğu üzerindeki duygusal etkisini görmek bir endişe kaynağı olsa da, çocukların kendi sosyal medya kullanımlarını kontrol altına almak için dijital detoks gibi akıllı stratejiler kullandıklarını görmek umut verici.”

“Sosyal medya yaratıcı olmamızı, birbirimizle ilişki halinde olmamızı, inandığımız şeyleri savunarak anlatmamızı ve birer girşimciye dönüşmemizi sağlar.”

“Değeri bilinmesi gereken bir platformdur ve eğer çevrimiçi istismar ya da sahte haberler sosyal medyayı gelişmekten alıkoyarsa o zaman hepimiz kaybederiz.”

“Bu araştırma, sosyal medyada çalışan insanlar olarak bizler için önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Nihayetinde bu endüstrinin hangi yöne gideceğini belirleyecek olan çocukların ihtiyaçlarını duymamızı sağlaması açısından çok önemli.”

HMC’nin genel başkanı Chris King şöyle diyor: “Bu çalışmadan elde edilen bulgular öğretmenleri ve ebeveynleri şaşırtmış olabilir. Ancak dijital çağda çocukların hissettiği baskıları anlamamızı sağlaması açısından çok önemli.”

“Sosyal medyaya karşı isyanın ilk göstergelerini görmek inanılmaz. Araştırma, sosyal medyanın sürekli taleplerinden biraz uzaklaşmak ve ara vermek için çocukların yardıma ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor bize.”

“Araştırmaya katılan öğrenciler sosyal ağlara net bir tavsiyede de bulunuyor: İçeriklerin niteliğinin ve güvenilirliğinin daha fazla dikkate alınmasına ihtiyaç var.”

 

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/media/2017/oct/05/growing-social-media-backlash-among-young-people-survey-shows

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!