TRENDLER

Araştırma: Her Gün Her Sınıfta Bir Öğrenci Akran Zorbalığına Maruz Kalıyor

Görüntülenme 599

0
Araştırma: Her Gün Her Sınıfta Bir Öğrenci Akran Zorbalığına Maruz Kalıyor

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre son altı ayda her sınıftan her gün bir öğrenci akran zorbalığına uğradı.

Araştırmaya katılan 11-16 yaş arası çocukların yaklaşık yarısı (yüzde 45) son altı ayda yüz yüze akran zorbalığına maruz kaldıklarını söylerken, üçte birden fazlası (yüzde 34) son altı ayda en az bir kez siber zorbalığa uğradığını ifade etti.

Zorbalık karşıtı birlik Anti-Bullying Alliance (ABA) tarafından yapılan araştırmada öğrencilerin yüzde 4’ü her gün yüz yüze ya da online akran zorbalığına uğradığını dile getirdi. Bu, her sınıftan bir çocuğa eşdeğer bir oran.

Çalışmaya katılan 1,000 çocuğun beşte dörtten fazlası (yüzde 87’si) öğrencilerin birbirine zorbalık yaptığına şahit olduğunu söyledi.

İngiltere’de yapılan araştırmaya katılan çocukların dörtte üçü zorbalığa okulda şahit olduğunu dile getirirken, dörtte biri kendi yaşadıkları toplulukta zorbalığa şahit olduğunu ifade etti.

Araştırma, çocukların yüzde 42’sinin (beşte ikiden fazlası) son altı ayda yetişkinlerin birbirine zorbalık yaptığına şahit olduklarını ortaya çıkardı.

Çocukların neredeyse tamamı (yüzde 97) yetişkinlerin birbirlerine daha fazla saygı göstermelerini istediklerini söylerken, yüzde 98’i birisiyle aynı fikirde olmasak bile saygı göstermenin önemli olduğunu ifade etti.

ABA direktörü Martha Evans şöyle diyor: “Akran zorbalığı yaşayan çocuklar, çeşitli akıl sağlığı sorunları yaşama ve okuldan daha az meziyetle ayrılma konusunda daha yüksek bir risk taşıyorlar.”

“Zorbalığın etkileri yetişkinliğe kadar uzanabiliyor. Birbirimizin en iyi arkadaşı olmak zorunda olmadığımızı ya da birbirimizle her zaman aynı fikirde olmamıza gerek olmadığını ve bunun zorbalık ya da incitici davranışlar için asla bir bahane oluşturmadığını çocuklarımızın öğrenmesi gerekiyor.”

“Yetişkinlerin ‘saygıyı seçin’ mesajı konusunda rol model olmalarını, okullarda zorbalığı durdurmamıza ve bu kadar çok çocuğun hayatını etkilemesine engel olmamıza yardımcı olmalarını istiyoruz.”

 

 

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/anti-bullying-week-school-pupil-bullying-classroom-parents-children-wellbeing-mental-health-aba-a8624646.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!