TRENDLER

Araştırma: İkiz Kardeşlerin Sınıfları Ayrılmalı mı?

Görüntülenme 2004

0
Araştırma: İkiz Kardeşlerin Sınıfları Ayrılmalı mı?

İstatistiklere göre, İngiltere’de 5 okuldan 1’i, ikizleri veya üçüzleri ayrı sınıflarda okumak zorunda bırakacak sınırlamaların olduğu uygulamalara göre hareket ediyor. Bu veriden yola çıkan Londra Üniversitesi akademisyenleri, İngiltere ve Kanada’da 7-16 yaş grubunda yer alan 9000’in üzerinde ikizi izleyerek bir çalışmaya girişiyorlar. Sonuçları Gelişimsel Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bu araştırmaya göre, ikizleri farklı sınıflarda okutmanın aslında hiçbir güçlü gerekçesi yok. Bulgular, bazı okullarda ikiz kardeşlerin ayrı sınıflara verilmesi zorunluluğunun dayanaksız ve hatta bazı durumlarda zarar verici etkilerinin bile olabileceğini ortaya koyuyor.

Ölçülmüş bir etkisi yok

Çalışmada öğretmen raporları ve sınav sonuçları göz önünde bulundurularak, ikizlerin akademik başarıları ve bilişsel yetenekleri ortaya konuyor. Akademik motivasyonlarını ise, “Matematiği severim” veya “Okumak benim için kolaydır” gibi sorulara verdikleri puanlarla kendilerinin değerlendirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, bu çocukların sınıflarının ayrılmasında bilişsel olarak veya motivasyon bazında ölçülmüş herhangi bir pozitif-negatif etki mevcut değil.

Farklı sınıflarda olmalarının neredeyse hiçbir ortalama etkisinin saptanmamasının yanı sıra, yıllar içinde sınıflarının ayrılmasının da kümülatif bir etkisi olmadığı belirtiliyor. İngiltere’de gözlenen ikizler için tek belirgin farklılık, 16 yaşında, zayıf bir ortalama etkiyle, ikizlerin aynı sınıfta olmalarının daha doğru olabileceği yönünde. Bununla beraber sonuçlar yaş, ülke, cinsiyet, tek-çift yumurta ikizi olma gibi farklılıklara rağmen oldukça benzer seyirde ilerliyor.

Araştırmacı Yulia Kovas’ın açıklamaları ise şöyle: “Sınıfların ayrılmasının hiç etkisi yoktur demiyoruz; ancak beraber veya ayrı sınıflarda okumalarının ‘akademik açıdan doğru olanı budur’ şeklinde bir kural haline gelmesini sağlayacak herhangi bir kanıtın mevcut olmadığının altını çiziyoruz.” Kovas ayrıca, beraber veya ayrı sınıflarda okumaları kararının, ikizlerin bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, aileler-öğretmenler tarafından tartışılarak alınması gerekliliğini vurguluyor.

Londra’da (King’s College London) yapılan bir başka çalışmanın sonuçları da benzer durumlara işaret ediyor. Hatta bu çalışmada, ilkokulda ayrı sınıflara giden tek yumurta ikizlerinin, aynı sınıfa gidenlerden duygusal olarak daha çok etkilendiği de savunuluyor.

Tek tip politika izleyen okullarla mücadele

İkizler ve Çoklu Doğum Derneği (TAMBA), İngiltere’de bu kardeşlerin ayrı veya birlikte okuması konusunda tek tip tutum izleyen okullarla mücadelede ailelere yardımcı oluyor. Dernek başkanı Keith Reed’e göre de, bu tip durumlarda tek tip politika uygulamak oldukça yanlış. Dernek de araştırmaların sonucunu destekler şekilde, çocuklar için en iyisi olması adında ailelerin, öğretmenlerin ve çocukların hep beraber karar vermesinin son derece önemli olduğunu belirtiyor.

 

Hazırlayan: Team Behind It

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!